Sexuální predátoři a kyberšikana: Osvětu potřebují nejen děti, ale i rodiče

Z průzkumu vyplývá, že většina rodičů nedokáže ochránit potomky před hrozbami internetu. Děti čelí sexuálním predátorům, kyberšikaně i nevhodnému obsahu.

* Internet přináší hrozbu sexuálních predátorů a kyberšikany. Zdroj: Profimedia.cz.

Dostupné aplikace rodiče příliš nevyužívají

Výzkumy poukazují na skutečnost, že rodiče mnohdy nevědí, jaké weby jejich dítě navštěvuje. Průzkum agentury NMS přináší znepokojivé výsledky, ze kterých vyplývá, že 4 z 5 rodičů své potomky před nástrahami internetu neochrání. Jen 18 % dospělých využívá softwarové nástroje na ochranu dětí. Přehled o webech, které děti navštěvují, pak mají pouze dvě pětiny z nich.

Aplikace, které rodičům umožní kontrolovat aktivitu dětí na internetu, jsou dostupné zdarma. Pro zařízení s operačním systémem Android je určena aplikace Family Link, pro Apple je to Family Sharing.

Na rizika internetu poukázal dokument V síti, který byl nedávno uveden do kin. Podle odborníků by film měli vidět nejen rodiče, ale také teenageři. Šokující je především fakt, že mezi predátory nejsou pouze sexuální devianti, ale i běžní lidé.

Zapojit se musí rodiče i škola

Preventivní programy proti nástrahám internetu realizuje například základní škola Slivenec. Podle výchovné poradkyně, Mgr. Daniely Štolové, je důležité zapojení pedagogů, především třídních učitelů, kteří formují třídní kolektivy a vztahy mezi žáky. „Do osvěty se snažíme zapojit i rodiče v rámci projektu Internet s rozumem. Připravujeme pro ně seminář, jak se bezpečně na internetu chovat a vyhnout se nástrahám,“ vysvětluje.

Důležitým tématem je také kyberšikana. „Pokud se s náznaky nebo projevy kyberšikany mezi dětmi setkáme, postupujeme podle Školní strategie proti šikanování. Jde o podrobné postupy a doporučení jednotlivých kroků, o kterých společně rozhoduje vedení školy s výchovnou poradkyní,“ dodává Daniela Štolová.

O hrozbách na sociálních sítích diskutujete také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Fotky dětí na internetu

evva.elza
16.1.19 21:12 
90

Kyberšikana - kde začíná?

martina.se
9.2.14 13:04 
70

Sledujete aktivity svých dětí na internetu?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...