Víte, jak neplýtvat potravinami a uchovat je co nejdéle čerstvé a plné vitamínů?

Téměř v každé domácnosti se někdy zbytečně vyhazují potraviny, nejčastěji ovoce a zelenina. Přitom moderní vychytávky nám pomohou s lepším uchováváním a prodloužením trvanlivosti. Jaké to jsou?

Víte, jak neplýtvat potravinami a uchovat je co nejdéle čerstvé a plné vitamínů? Chytré spotřebiče vám pomohou s prodloužením trvanlivosti potravin. Zdroj: Bosch.

Ovoce a zelenina mohou být déle čerstvé

Různé druhy potravin vyžadují různé podmínky skladování. Suchá zóna s nízkým stupněm vlhkosti je ideální pro hygienické uložení masa a ryb. V přihrádkách s možností přizpůsobení vlhkosti zase déle vydrží ovoce a zelenina. Tyto zóny nabízí ve svých chladničkách například značka Bosch pod označením VitaFresh. Systém VitaFresh vytváří optimální podmínky pro uchování veškerého čerstvého jídla.

Co do chladničky patří a co ne?

Pokud chceme omezit plýtvání, musíme potraviny správně uchovávat. Jste si jistí, že do chladničky patří všechny čerstvé potraviny, které přinesete z obchodu? I když většině čerstvých potravin chlad svědčí, neplatí to obecně. Studený vzduch v chladničce totiž zabraňuje procesu dozrávání.

To je problém například u rajčat, která pak ztrácí svou vůni. Proto byste je měli raději vložit do misky nebo košíku na kuchyňskou linku. Také bramborám je v chladničce až příliš velká zima a škrob se v nich chladem mění na cukr. Mohou pak mít nepříjemně nasládlou chuť. Pozor rovněž na bazalku, která potřebuje světlo a je velmi citlivá na chlad. V chladničce rychle vadne a ztrácí chuť. Čerstvé listy bazalky ale můžete zmrazit, například v tvořítku na kostky ledu s trochou oleje. A ani pečivo do ledničky nepatří, rychle v ní uschne. Pokud máte větší zásoby, raději ho zmrazte. Do chladničky také nedávejte tropické ovoce, jako jsou citrusy a avokádo.

Nevíte-li si rady, co do chladničky patří a co ne, pomohou vám chytré chladničky s integrovanými kamerami. Nejen že si můžete kdykoli a kdekoli zkontrolovat, co v chladničce máte a co chybí, ale v aplikaci Home Connect na mobilním telefonu nebo tabletu najdete i užitečné informace o jednotlivých potravinách, jejich správném uchování, tipy na recepty a další praktické návody.

Potraviny je potřeba v lednici skladovat správně. Zdroj: Bosch.Potraviny je potřeba v lednici skladovat správně. Zdroj: Bosch.

Pomůže také vakuování

Nový vakuovací systém Bosch ErgoMixx Fresh nyní usnadňuje uchování čerstvosti potravin, jejich chutí i vůní. S tyčovým mixérem ErgoMixx, který má výkonný 1000W motor a ostrý nůž QuattroBlade, snadno připravíte lahodné ovocné i zeleninové smoothie nebo polévky. Jednoduchým nacvaknutím připojíte k mixéru vysoce výkonný 500 mbar vakuovací nástavec. Potraviny s ním vzduchotěsně uzavřete v potravinových dózách nebo speciálních sáčcích. U sáčků snadno poznáte, kdy je veškerý vzduch pryč, u potravinových dóz vám pomůže indikátor.

Ať nakoupíte ryby, sýry, ovoce nebo bylinky, vakuovacím systémem Bosch ErgoMixx Fresh uzamknete jejich chuť a uchováte je déle čerstvé. K potravinám se nedostane kyslík ani vlhkost, jsou chráněné před vysycháním i spálením mrazem. Zavakuovaná čerstvá zelenina, zbytky od večeře nebo svačina vydrží mnohem déle čerstvá. Využijte také stohovatelné vakuovací dózy, které je možné umístit do chladničky, mrazničky nebo spíže a můžete si je s sebou vzít i do práce nebo na výlet.

Vakuování je skvělým způsobem, jak uchovat potraviny déle čerstvé. Zdroj: Bosch.Vakuování je skvělým způsobem, jak uchovat potraviny déle čerstvé. Zdroj: Bosch.

Další tipy, jak v domácnosti ušetřit, najdete na stránkách Bosch – Skoncujte s plýtváním »

Témata článku

Přečtěte si také