Patří dvouleté dítě do školky, nebo ne?

O čem všichni mluví

Od roku 2020 mají mít mateřské školy povinnost přijímat do svých tříd děti už od dvou let věku. Tato změna v zákoně vyvolala spoustu kladných i záporných reakcí. Václav Klaus ml. nyní podal návrh na její zrušení.

*

Bude změna zrušena dřív, než přijde v platnost?

V roce 2016 naše vláda přijala změnu zákona, která od roku 2020 udává povinnost přijímat do mateřských škol už dvouleté děti. Šéf sněmovního výboru pro vzdělávání – Václav Klaus mladší – s ní však nesouhlasí, a proto podal návrh na její zrušení. Senátní výbor pro vzdělávání mu dal za pravdu a přislíbil podporu.

Školky bojují s nedostatkem personálu

Názory na pobyt takto malých dětí ve školkách se liší. Vedení školek zdůrazňuje rozdílnost v psychickém a fyzickém vývoji dvouletých a tříletých dětí. Mnohé z nich ani nemají personální kapacity na to, aby byly schopné tak různorodou péči poskytnout. Někteří odborníci navíc zdůrazňují, že do věku tří let se formuje vztah mezi dítětem a matkou, a proto jejich odloučení může být i škodlivé.

„Každá školka to má jinak, u nás je při počtu 21 dětí 15 dvouletých. Vloni jsme byly s kolegyní jen dvě, letos máme na pomoc chůvu. I tak je to velice náročné. Snažíme se každému z dětí dát maximálně individuální přístup, ale nejde to. Změny byly nutné také ve vybavení, musel se dokoupit přebalovací pult atd. A navíc na dvouleté dítě je ve školce příliš mnoho vjemů, které ještě nechápe. Nehledě na to, že odpoutání od maminky je mnohdy těžké pro tříleté, natožpak pro dvouleté děti,“ říká Katka - učitelka mateřské školy.

Mezi rodiči panují různé postoje


U docházení dvouletých dětí do školky rozhodně neexistují dva tábory, kde by jeden byl pro a druhý proti. Někteří rodiče nevidí problém v dopoledních návštěvách školky, jiní za vhodné považují celé dny. Další jsou zásadně proti a poukazují na výhody dlouhé rodičovské dovolené, které maminky v mnoha zemích nemohou využít. Existují ale samozřejmě i takové rodiny, co nemají na vybranou, třeba z finančních důvodů, kvůli kterým je nutný brzký návrat do zaměstnání.

„Myslím, že hodně záleží na každém dítěti. Dcerka začala chodit do školky, když jí bylo dva a půl. Byla už tou dobou bez plínek, jen s oblékáním a svlékáním byl trochu problém. Dali jsme na doporučení učitelek, které nám poradily, ať ji do školky nedáváme na celý den, protože by to na ni bylo moc náročné. Chodí si tedy hrát s kamarády na dopoledne, kdy já můžu pracovat. Kdo dává dvouleté dítě do školky na celý den, tak pravděpodobně nemá jiné řešení,“ říká Edita, maminka malé holčičky.

Václav Klaus ml. chce změn více

Sněmovní výbor pro vzdělávání také požaduje zrušení povinné školní docházky pro pětileté děti. S tím Senátní výbor pro vzdělávání nesouhlasí, a to situaci komplikuje. Obě strany tak budou projednávat možnost, že by se Senátní výbor se svou podporou připojil pouze ke změně, která se týká povinnosti přijímat do školky dvouleté děti.

Podívejte se, co o školkách píší maminky na eMiminu

Co na nástup dvouletých dětí do školky říkáte vy? A má do problému vůbec zasahovat stát? Napište nám své názory i zkušenosti do komentářů.

Váš příspěvek
xjuklickova
Kelišová 5247 příspěvků 1 inzerát 12.02.18 15:27

Tak proc rusily jesle? Nepatří nahodou dvoulete deti tam? Ja jsem jedna z tech, co by obcas dala ditko do jesli, nebo popř. i te skolky, ale na kazdy den to teda nevím nevim.

Karolínka86
Stálice 93 příspěvků 11.02.18 23:59

Dvouleté dítě patří k mamince. Ale na to mozek Václava Klause ml. nestačí.

n.z.namy
Stálice 91 příspěvků 10.02.18 20:16

Ja sama jsem sla do skolky v 6 letech, protoze jsem uz musela (jako predskolak),delalo se mi tam hrozne blbe a mam z toho trauma do ted. Takze podle me to s vekem ani tak nesouvisi, jako s povahou ditete. A jak uz tady padlo se zarizenim jako takovym.

Hoa Mai
Kelišová 6000 příspěvků 19 inzerátů 09.02.18 23:16

Za současného stavu státních školek do nich dvouleté děti v žádném případě nepatří. To je jedna z největších (s prominutím) blbostí, které se kolem umisťování dětí do školek vymyslelo. A říkám to jako matka dětí, které začaly navštěvovat kolektivní zařízení už mnohem dříve, než ve dvou letech a byly tam spokojené. Taková školka/jesle/dětská skupina ale musí splňovat podmínky, které státní školky za současné situace nesplňují. Za mě jsou jimi hlavně malý kolektiv, maximálně 10 dětí, ideálně méně, menší počet dětí připadajících na jednu učitelku (v naší miniškolce byla jedna učitelka na max. 3 děti, pokud byly přítomny 4 děti a více, byly učitelky dvě, při plném počtu dětí - 8 - a zejména v době adaptace nových dětí vypomáhala i ředitelka) a menší, útulnější prostory, které spíš než školku připomínají domácí prostředí. Dále bych pak považovala za důležitou možnost využít „zvykacích“ hodin, kdy může být rodič ve školce s dítětem. No a pak je třeba vzít v potaz samozřejmě i to, jak dítě přijímá kolektiv a péči cizích lidí - učitelek. Například moje děti společnost jiných dětí vyžadovaly už od velmi útlého věku a péči hlídacích tet přijímaly se spokojeností, nikdy neplakaly nebo nedávaly najevo, že by do školky nechtěly. Ne každé dítě to má ale stejně a v takovém případě bych ho do kolektivního zařízení nedávala.

beruska9
Extra třída :D 10897 příspěvků 09.02.18 21:33

Ja myslim, ze idealni je stav, kdy se kazda rodina muze rozhodnout, kdy sve deti do nejakeho „zarizeni“ posle, a mela by mit na vyber z ruznych forem, primerene veku. Ziju v zahranici, takze vidim, jak to muze fungovat (I kdyz nerikam, ze je to taky uplne idealni). Jenze to se nedosahne tim, ze se skolkam, jak je mame v CR, ulozi povinnost a poperte se s tim. Ja jsem sice se svym 2.5 letakem doma, ale respektuji matky, co se rozhodli jinak, jenze tady maji na to podminky (ted me neberte uplne za slovo, ale tusim ze do 2 let maji maximalne 5 deti na jednu ucitelku, jsou zarizeni na mimina - prebaluji, krmi atd). Casto tady taky funguje, ze deti jdou do „skolek“ drive, ale jen treba na 2 dny v tydnu, i ta opravdu skolka (ktera uz je definovana jako vzdelavaci zarizeni, ne „hlidani“) je jen 15 hodin v tydnu, a pak se to postupne navysuje…coz mi prijde lepsi, nez model „3 roky doma a pak sup na cely tyden do skolky.“

Příspěvek upraven 09.02.18 v 21:34

blobfish
Závislačka 4576 příspěvků 09.02.18 14:24

@Zabatko Některé děti nejsou zralé na kolektiv ani v těch čtyřech (a některé o něj stojí už před třetím rokem), tohle je silně individuální. Souhlasím nicméně s tím, že náš systém není pro menší děti vhodný a zákon jako takový se mi nelíbí. Taky si myslím, že při umisťování dítěte do kolektivního zařízení mělo být jediným kritériem přání konkrétního dítěte a ne to, zda už matka chce do práce nebo ne, ale připadá mi nefér vyslovovat soudy jako „děti by si ani pořizovat neměli“. Každý má přístup k rodičovství jiný. Někdo dává do školky nepřipraveného dvouleťáka, někdo tam dává nepřipraveného čtyřleťáka - a v naší společnosti je to nastavené tak, že zatímco prvního odsoudíme, protože „do tří let doma s matkou“, druhý rodič je v pohodě, protože čtyřleté dítě už školku „prostě potřebuje“.

Zabatko
Závislačka 4402 příspěvků 09.02.18 11:48

Ještě jsem chtěla dodat, že u nás v obci je kapacita 50 dětí, jsou tam 2 třídy - mladší a starší děti a musí se občas odmítat ty mladší děti, školka prostě není nafukovací. Pokud by měla školka garantovat místo pro dvouleté děti, tak nevím, jak to dopadne. Ten barák prostě zvětšit nejde. Už to, že MUSÍ chodit povinně předškolní děti je blbost, teď ještě toto. Kdo musí nutně jít od dvouleťáka do práce, ať si pořídí chůvu nebo ho dá do jeslí a necpe dítě do školky. Na to tam fakt není ani hygienické zařízení atd.

Zabatko
Závislačka 4402 příspěvků 09.02.18 11:41

Nejsem pro, aby tak malé děti chodily do školky. Pro citový vývoj dítěte jsou nejdůležitější první roky života, tak do těch 6 let. Svoje děti jsem dala až ve 4 letech a nelituji toho. A to ještě jen na dopoledne. Odložené dvouleté dítě v zařízení je fakt smutná věc. Kdy jindy si má člověk užít vlastní děti, než když jsou malé a rodiče potřebují nejvíc. Kdo tady jásá, že dá dvoulaťáka do zařízení a hurá mezi lidi, tak si snad děti ani pořizovat neměl. Mám se svými dětmi perfektní vztah a věřím tomu, že je to tím, že jsem s nimi byla celé jejich rané dětství.

Michalka80
Kelišová 6693 příspěvků 09.02.18 11:26

@luloinka To me taky vzdycky dela hrozne spatne, kdyz vidim rano v satne ty uplne malicke triletaky, jak straslive placou a jak je ucitelka odtrhne a odnese do tridy, brrrr. Jednou byla dopoledne na skolni zahrade akce i pro rodice. Jedni rodice museli jit drive, zpatky do prace. Jejich maly tak strasne plakal. Ucitelka ho chvili chovala, jenze se musela venovat ostatnim detem, tak ho musela nechat sedet na travniku a plakat. To byl pro mne tak otresny zazitek… Jenze nenadelate nic, do prace se holt musi…

luloinka
Zasloužilá kecalka 650 příspěvků 09.02.18 08:39

Moje dcera šla v necelých 4 letech a podle učitelky už to bylo znát že byla rozumově jinde, sama si řekla že do školky chce a nikdy nebyl problém ani jednou nezabrečela. Bylo mi líto těch mrňousků co je učitelky musely od rodičů pomalu odtrhávat, to bych svýmu dítěti neudělala. Druhá dcera půjde taky ve 4 letech, nejmladší dítě buď ve 3,5 nebo 4,5 to se teprve uvidí podle jeho povahy, zralosti atd. Děti si chci užít, dělám si je sama pro sebe ne pro školku :D

Michalka80
Kelišová 6693 příspěvků 08.02.18 17:40

Dcerka chodi od 2,5 roku do MS do stejne tridy se svoji starsi sestrickou. Ale muze v ramci adaptacniho programu jen 5 dni v mesici. Zvlada to a libi se ji tam, ale myslim, ze je to hlavne diky tomu, ze tam ma prave tu starsi sestru. Je tam jen od 8 do 12. Jinak je to fakt videt, ze 2,5 lete dite je jeste uplne jinde nez 3lete. Musi ji pomahat s oblekanim, obouvanim, na prochazkach byva unavena, nevydrzi sedet moc dlouho v krouzku… :think: Stat by spis mel opravdu podporit jeslicky. Ty jsou podle mne pro deti do 3 let mnohem lepsi, pokud teda deti nemohou byt doma…

Monalisasmile
Ukecaná baba ;) 1358 příspěvků 08.02.18 13:42

Jsem z druhého tábora a nesouhlasím s tím, aby učitelky měly v MŠ tolik dvouletých dětí a i pro samotné dítě to je náročné. Moje dítko půjde až ve třech letech. Chápu však rodiče co nemají z finančních důvodů na vybranou. Na to by měli být ale opravdu jiné instituce.

epsice
Zasloužilá kecalka 968 příspěvků 08.02.18 08:25

Syn pujde do jeslicek ve 2 letech :lol: :lol: :lol:. A uz se tesim az se vratim do kolektivu.

elinka90
Závislačka 2576 příspěvků 08.02.18 06:12

Dceru jsem dala ve 2 letech do jeslí. První den ani neplakala jen občas pokňourla. V jesličkách se jí líbí. Vždy když jí řeknu, že jdeme do jesliček je nadšená a když jedem kolem nich třeba do města tak řiká papa. Neskutečně moc jí dali. Ve všem se zdokonalila ať je to jídlo, pití z hrnečku, odplínkovala se.
Abych řekla pravdu měla jsem z toho trochu obavy, protože byla na mě fixovaná, ale jen jí to prospělo, ale do školky bych jí přímo nedala. Jsem za jesličky vděčná a stát by spíše měl podporovat tato zařízení.

Příspěvek upraven 08.02.18 v 06:13

Vložit nový komentář