Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné Porodní centrum vytváří rodičkám domácí prostředí. Zdroj: LightField Studios / Shutterstock, Inc.

Porodní centra součástí porodnic

České ženy dosud mohly rodit buď v porodnici, nebo zvolit domácí porod. Přitom v zahraničí je poměrně běžné, že porody vedou pouze porodní asistentky. V pražské Bulovce se rozhodli otevřít vůbec první Centrum porodní asistence v Česku, které se nachází hned vedle porodnice. Rodičkám nabízí příjemné domácí prostředí a péči porodních asistentek.

Ministerstvo zdravotnictví porodní centra podporuje s ohledem na bezpečnost. Podobné plány jako Bulovka mají i další pražské porodnice, konkrétně U Apolináře a Thomayerova nemocnice.

Rodičky budou pod dohledem porodních asistentek. Zdroj: Photographee.eu / Shutterstock, Inc.Rodičky budou pod dohledem porodních asistentek. Zdroj: Photographee.eu / Shutterstock, Inc.

V centru je zřízena také poradna

Těhotné ženy mohou do centra docházet po celé těhotenství a s porodními asistentkami se připravovat na porod. Pokud bude vše probíhat bez komplikací, může rodička veškeré kontroly absolvovat bez přítomnosti lékaře.

Na podzim se porodní centrum na Bulovce rozroste o další dva apartmány, které nebudou připomínat nemocniční pokoje ani sály, a další čtyři se začnou budovat začátkem příštího roku.

O možnostech porodu se na eMiminu diskutuje

Šla byste do podobného zařízení rodit raději než do klasické porodnice? Napište nám do komentářů svůj názor.

Autor:

My píšeme, vy čtete. Pokud chcete zapřáhnout naše klávesnice, posílejte své tipy na info@emimino.cz. více

Témata článku

Přečtěte si také

Preeklampsie postihuje až 10 % těhotných žen

Preeklampsie postihuje až 10 % těhotných žen

22. květen byl vyhlášen Světovým dnem preeklampsie, která je v celosvětovém měřítku hlavní příčinou mateřských a kojeneckých úmrtí. V České republice se nemusíme příliš bát fatálních následků této...

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
759
14.11.19 12:05

@Calendulka.tak budou drzet hubu a krok ostatni. Aha. Ber to tak, ze rodicka prijde do vybrane porodnice dobrovolne, vybrala si ji, zna pravidla a ted ma postoj jako ty. Z takove pacientky bych taky nebyla na vetvi.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4291
26.2.19 08:48

@Fjodorka Taky nevím, nejlepsi by bylo to nejak viralne rozšířit, aby si to vygooglily na první dobrou a zároveň je za to zazalovat, aby jim to zakazal soud, nebo nevim.

 • Zmínit
 • Nahlásit
11416
26.2.19 06:01

@Reflex vim, ze nemůžou nic, smlouvu jsem jim vracela proškrtanou, ale je mi líto toho kvanta ženských, které to neví a nejen, že tu jejich smlouvu berou vážně, ale ještě třeba platí ty šílené sumy za doprovod apod. Jo, neznalost neomlouvá, ale kdo jim to má říct, v tom Podolí těžko.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1337
25.2.19 10:33

@iila Na Bulovce dávali většinu formulářů hned v první poradně, takže prostor na prostudování tam je slušný. Jak se tváří na proškrtání netuším.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4291
25.2.19 09:06

@Fjodorka Podepsaná smlouva se dá později odvolat, takže když jdeš rodit, předáš jim odvolání souhlasu a naopak sepíšeš, jak to chceš ty. Nemůžou nic.

 • Zmínit
 • Nahlásit
11416
25.2.19 02:02

Já dostala informované souhlasy dopředu jak v Podolí, tak v Rakovníku. To není problém. Větší problém je smlouva, kterou žena musí podepsat při registraci do Podolí, kde se vzdává víceméně práva na vlastní názor, zavazuje se tam k poslušnosti lékaři, jednoduše řečeno.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1762
24.2.19 20:43

@Reflex Tak to jsem nevěděla, že inf. souhlas si lze vyžádat předem. Ale s tou buzerací je mi to jasný. A slabší povahy raději ustoupí.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4291
24.2.19 15:25

@iila Informovaný souhlas si jednak můžeš vyžádat předem a v klidu přečíst doma, za druhé když jsi připravená, tak i v těch kontrakcích můžeš proškrtávat. Nebo pokud nechceš, prostě ho nepodepíšeš, klidně s odkazem na to, že nemůžeš číst, protože máš bolesti. Určitě to ale nebude pohoda, začnou tě kvůli tomu buzerovat, bohužel.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1762
24.2.19 15:16

Píšete tady, že rodička nemusí podepsat informovaný souhlas, nebo ho nemusí podepsat celý (může ho proškrtat), podání každého léku by měl personál vysvětlit a rodička se na základě toho může rozhodnout… no dobře, a vy jste všechny v té porodnici uvažovaly tak jasně, že jste si měly čas ten inf. souhlas pročíst a rozmyslet si, s kterými body souhlasíte? Já myslela, že když už má člověk kontrakce, tak už mu to moc nemyslí.
Já ze zkušenosti mluvit nemůžu, měla jsem 2× plánovaného císaře a nezažila jsem ze spontánního porodu nic.

Příspěvek upraven 24.02.19 v 15:17

 • Zmínit
 • Nahlásit
465
20.2.19 17:24

@Astyna88 Jako na jednu stranu chápu nemocnice, že se informovaným souhlasem snaží chránit - hlavně proti žalobám a stížnostem. Ale oni by měli pochopit, že nebudu podepisovat něco, co je proti mým vlastním zájmům. Já mám své zájmy, oni mají své zájmy, tak by měla vzniknout nějaká dohoda. A ne diktát jedné strany. Informovaný souhlas je NÁVRH poskytnuté zdravotní péče. A já ten návrh nemusím ve všech bodech přijmout. Když se pokusím vysvětlit proč a nemocnice nepřijme můj návrh, moje přání, tak je asi evidentní, že asi ani nemají v plánu mé přání naplnit. Tak asi i záleží na soudnosti rodičky, aby neměla 150 přání včetně úplných absurdit (typu zákaz používání elektrických přístrojů v porodním boxu). Z nekonečných přání rodiček by se taky personál mohl zbláznit… Ale pokud žena tak nějak chápe, o co je vhodné požádat, o nevymýšlí nějaké „kraviny“, tak zas nevidím důvod, proč by personál nemohl trochu vyjít vstříc :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
759
20.2.19 17:23

@Calendulka

Tak ber to i ze stranky nemocnice. O rodicce mebo nic,to byl typ zensky,ktera nechodi ani do poradny,nic nechce, odber krve nikde. Kdyby uz rodila,tak by si ji tam asi uz nechali,ale dana pani normalne odkracela jinam… :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
465
20.2.19 17:01

@Astyna88 No ten informovaný souhlas se dá i proškrtat. Co se mi líbí a co ne. Není jediné řešení nepodepsat. Jinak by mě zajímalo, jak dotyčná sestra nebo kdo může vědět tak jistě, že rodičku bez podpisu nikde nevezmou… Ono asi i záleží, jestli a jak moc má žena rozbehnutý porod. Nevím, jestli by si nějaká porodnice lajzla nechat ženu porodit na schodech kvůli tomu, že odmítla souhlasit s nějakým bodem informovaného souhlasu, který není nějaký zákon a má být podepsaný dobrovolně! To by se klidně mohlo dostat i do médií. Kdyby se to stalo mně, tak napíšu do Černých ovcí apod. Nejsem člověk, co bude jenom držet hubu a krok :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
759
20.2.19 12:31
 • Zmínit
 • Nahlásit
20.2.19 11:23

Kdybych rodila doma tak tu moje holcicka neni

 • Zmínit
 • Nahlásit
20.2.19 11:18

Jezis at si kazda rodi kde chce. Me je to sumak. Chces porodit v chleve na sene? Prosim. Chces rodit v porodnim dome? Prosim. Nasledky si stejne kazda ponese na hrbu sama.

Příspěvek upraven 20.02.19 v 11:20

 • Zmínit
 • Nahlásit
6771
20.2.19 11:02

@Norae :potlesk: skvele napsane oboje, diky :kytka: podepisuju se a souhlasim…

 • Zmínit
 • Nahlásit
2064
20.2.19 10:49

@Astyna88 ja prijela do porodnice otevrena na 10 cm, pomalu s hlavou mezi nohama, byla jsem mimo, snazili se ze me dostat adresu trvaleho bydliste, ja si v ten moment nepamatovala ani PSČ :mrgreen: zadny informovany souhlas jsem v ten moment nepodepisovala, nebyla bych schopna udrzet ani pero v ruce. To uvadim jako PRIKLAD, nerikam, ze to je takhle vsude, aby to zas nekdo blbe nepochopil.

Jo, ja byla v kabince, moje sestrenice, segra me zname, teta meho manzela, uklizecka meho sefa… Stejne jako se v mediich pise o tom, jak deti umiraji u porodu doma, na jinych webech se zase porad pise o tom, jak jsou nase porodnice strasne. Jde jen o to, na jaky web clovek vleze, jestli kouka na FB Zdravotnickeho deniku nebo FB Zuzany Candiglioty. A tyhle tabory se budou mezi sebou prat nejspis do konce sveta, asi jako zeny co davaji UM a zeny co koji. Jakoby svet byl cerno-bily…

To mi pripomina jednu mou znamou, co se na verejnosti prezentuje jako dokonala matka, co praktikuje pouze kontaktni rodicovsrvi a bez problemu koji do aleluja, pritom kdysi davno mi prozradila, jak mela po prvnim porodu z kojeni deprese, jak to nenavidela, jak ji to neslo, a jak dala sve dite v postylce vyrvat, az se poblilo.

Sice prvni dite porodila ambulantne a druhe doma, ale k cemu to je, kdyz na ne praktikovala Estvilla?

Opravdu uz velmi dlouho beru tyhle navenek spokojene, alternativni rodicky s nadhledem. Porod doma/ambulantne/v porodnim dome vam nezaruci to, ze budete dobra matka a ze vase dite bude spokojene a zdrave. Stejne tak muzete porodit akutnim cisarem po davkach oxytocinu, a nemit poporodni deprese a mit se svym ditetem blizky vztah. Stejne jako jde dite nosit v satku, mit ho porad u sebe, spat s nim, ale davat mu UM. To snad kazdy normalne uvazujici clovek vi, ne?

Příspěvek upraven 20.02.19 v 13:43

 • Zmínit
 • Nahlásit
2064
20.2.19 10:29

@Theira ok, no tak pro ty pomalejsi jeste jednou…

Jo, znam plno holek, co mely v porodnici hnusnej porod, budto si samy nic nezjistily, nepripravily se, verily doktorum, nemely tam u sebe podporu. Jenze takhle naprosto neinformovana zena ti rodit do porodniho domu stejne nikdy nepujde. Protoze to je typ zeny, ktera proste ty informace zjistovat nepujde. Myslis, ze kdyz za ni prijdes a reknes, nechod rodit do porodnice, pichnou ti tam oxytocin, aniz bys vedela co to je, tak se takova zena sebere a najednou z ni bude alternativni rodicka? Jsou zenske, co na svem diteti praktikuji Estvilla, co nebudou kojit, protoze si mysli, ze na nich dite bude zavisle, co budou davat diteti v pul roce pribinaka a stejne s nima nic nehne. Takze pokud jdou do porodnice a maji hnusny porod a jeste jsou vdecne za to, ze je nekdo zachranil, je to jejich problem. Jo, taky jsem mela obdobi, kdy jsem se se za tyhle veci „prala“, az jsem si uvedomila, ze nektere zeny proste nejsou schopny samy porodit. Stejne jako je nekdo blbej na matiku, jinej se proste nebude predem informovat. Bude zit v domeni, ze lekari jsou svati a ze davat v pul roce diteti tuny cukru mu neublizi. Vsak my jsme to taky prezili!

Jak jsem rekla, nadavat na merunkovou barvu bylo IN tak pred dvema lety, je docela otravne poslouchat/cist tyhle zvasty furt dokola. A ano, myslin, ze kazda aspon trochu informovana rodicka vi naprosto presne, co je to porodni dum, nemusis nam tady delat prednasku, ale kazda takovato informovana rodicka vi, jak to vypada se zakonama v CR.

Nemluve o tom, ze jsem si nevsimla, ze bych nekde tady napsala, ze kdyz jsem ja mela super porod v porodnici, tak je to takhle vsude. Vim moc dobre, ze to tak vsude neni, a jsem z tech, co se prubezne informuji, proto treba vim, ze kdybych mela jeste nekdy ted rodit, nepujdu nejspis do stejne porodnice, protoze se tam uz zmenilo vedeni. Ale kdyz si vezmu za vzorek zeny v mem okoli, to jake jsou, jak premysleji, ma to s tim, jak rodily, primou souvislost. Kdyz si zena necha ve 40tt vyvolat porod s tim, ze uz prenasi a skonci akutnim cisarem, muze za to ona, nebo doktor?

Kdyz te nejaky kamos prekeca k tomu, abys s nim sla lezt po skalach a ty se seberes a pujdes lezt po skalach, aniz by ses na to jakkoli pripravila, a pak spadnes a zlomis si nohu, muzes za to ty, nebo ten kamos?

Dalsi veci pak je to, ze kdyz uz se ten porod nepovede, neni to prece konec sveta. S traumatem se da pracovat, separaci se da vynahradit, vse se da spravit. Jiste, vse nas zivot nejak ovlivnuje, ale to neznamena, ze je toto konecne.

Samostatna kapitola jsou pak tve komentare, neznalost a totalni demagogie. Umirani zen a deti u porodu v minulosti ma hrozne moc souvislosti. To, ze kdysi zeny u porodu umiraly, ma na svedomi hygiena jen castecne. Slysela jsi treba nekdy o obdobi, kdy se melo za to, ze zena si zaslouzi u porodu trpet a umirat, jelikoz je to trest za prvotni hrich? Tusim, se tomu rika stredovek. Dalsi vec je pak krivice, podavani silene smesi bylin s pivem u porodu, deformace panve z duvodu cetnych porodu, neznalost anatomie. Zkus se podivat na nejake dokumenty o lekarskych knihach z doby stredoveku, zjistis, ze hygiena u porodu byval ten nejmensi problem.

A jeste posledni vec. Ono se nejak automaticky predpoklada, ze vsechny PA jsou zlate duse, vzdelane, znale problematiky a ze vi o porodech vic nez lekari. WTF? Pamatujete si jednu takovou youtuberku, ktera je PA a delala videla o porodech? Jedna z nejblbejsich lidi, co jsem kdy na netu videla, naprosto neinformovana, sirila na YT bludy, svuj vlastni porod mela strasny a tvrdila, ze zeny uz dneska nejsou schopne rodit bez lelare. Tahle holka uz YT nedela, zato jako PA pracuje dal.

 • Zmínit
 • Nahlásit
759
20.2.19 08:55

@Calendulka

Osobni zkusenost tri roky zpet. Krc nemocnice,zenska nechtela podepsat,nevzali ji. Musel pro ni prijet chlap a odvest jinam. Sestra ji rikala,ze bez podpisu ji nevezmou nikde,pry po zkusenosti z jine porodnice, kde take nejaka nepodepsala a tahne se soud uz nekolik let. Nevim o co jde a slo, ja byla v kabince. Tak jen aby holka byla pripravena i na tento pristup…

Ps,Theiro,me se ten pokoj libi 😀

 • Zmínit
 • Nahlásit
4291
20.2.19 00:23

@Calendulka Já vím, že nemusí. Musíš jenom umřít. Ale budou ti ho cpát k podpisu vehementně, prostě to není tak jednoduché a pohodové, že ti všechny zásahy dají podepsat před tím, než k nim dojde, po fundované diskuzi. Rodička důvěřující doktorům přijde do porodnice, podepíše tuhle věc a pak je ve hvězdách, co všechno s ní budou konzultovat. Viz typicky nástřih, tlak na břicho apod.

 • Zmínit
 • Nahlásit
465
19.2.19 20:50

@Reflex Doporučuji si přečíst ten článek, na který jsem dala odkaz ;) Ženy rozhodně NEMUSÍ podepisovat informovaný souhlas v tom znění, jak je jim předložen…

 • Zmínit
 • Nahlásit
4291
19.2.19 20:42

@Calendulka Většinou podepisujou rodičky informovaný souhlas už při příjmu a jsou tam zahrnuty všechny prasárny, jakých se můžou dopustit, prezentuje se to tam jako standardní postup. Když si přeješ něco jiného a oni to nedodrží, tak tě vymáchají na tom, že mají podepsaný informovaný souhlas a většinou proto se stížností neuspěješ.

 • Zmínit
 • Nahlásit
465
19.2.19 19:04

@Theira Pokud jsem tu psala o svých pozitivních zkušenostech z porodnice, bylo to proto, abych ukázala, že nic není černé nebo bílé. Samozřejmě jsou necitliví doktoři a sestry, kteří se nechovají zrovna profesionálně a dělají svému „řemeslu“ akorát ostudu. Ale určitě takoví nejsou všichni ;)

Jo a ještě bych zmínila informovaný souhlas, který jsem před píchnutím oxytocinu podepisovala. Nebylo to tak, že mi jen tak něco sami od sebe píchli a ani neřekli co. Z toho by taky mohli mít právní tahanice - zvláště kdyby se to celé zvrtlo…

Edit: odkaz o informovaných souhlasech: https://verajedlickova.cz/…ebo-zahodit/

Příspěvek upraven 19.02.19 v 19:17

 • Zmínit
 • Nahlásit
6771
19.2.19 18:41

@Theira kdyz bys nechtela, nikdo ti nic nepichne ani neda ;) a pokud nebude treba, fakt po brise neskacou…vytahujes extremy, to kazda rodicka nema ;)

Muzu se zeptat, ty jsi ze zdravotnictvi?

 • Zmínit
 • Nahlásit
6771
19.2.19 18:37
 • Zmínit
 • Nahlásit
1935
19.2.19 16:00

Já jsem ale nepsala nic o kvalitě/nekvalitě porodního domu dle fotky: napsala jsem, cituji: „Se mi taky nepozdává ani to „domácí“ zařízení. Na mě to spíš působí jako lepší nemocniční pokoj.“

Jednoduše si přestavuji domácí prostředí jinak. :) Ani jako lepší nemocniční pokoj ani jako místnost ve vykřičeném domě (viz foto od Theiry). Té červené je na mě zkrátka moc a necítila bych se tam útulně. Ale je fakt, že já jsem při porodu měla jiné priority než útulnost, např. porodit zdravé a živé dítě.

Poznámka na okraj: Píšu v ich formě - to znamená je to můj názor.

Jinak k mému komentáři níže. Nic si nevymýšlím ani nezkresluji. Jsou to fakta napsaná či vyřčená z úst odborníků a snadno ověřitelná, stačí se jen trošku o tuto tématiku zajímat. :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
33
19.2.19 14:57

@Russet Porodní domy mají být místem, které je alternativou pro nemocnice i domácí prostředí - tedy oficiální místo, s příjemnou (až domácí) atmosférou, která bývá pro většinu rodiček příjemnější. (viz. obrázek). A vtípek s novou meruňkovou barvou taky nevyšel, nevadí. Porodní domy byly vymyšleny tak, aby nebyly závislé na přilehlé nemocnici. Mělo by jít o dvě rozdílné instituce, které, v případě nutnosti, spolupracují, ale mají oddělené rozdělovací orgány. Což zde také padá.

@Norae Nojo, na emiminu je normální, že si většina diskutujících upravuje a domýšlí po svém. To už mě ani nepřekvapuje :mrgreen:
Taky jsem rodila doma, taky mě to bolelo, ale být v nemocnici, už mi píchnou vodu, dají dvě tabletky na vyvolání a párkrát hupnou na břicho. S porodním přáním mě pošlou do kamsi. V mém okolí samá non-babyfriendly nemocnice. To je pak těžké. Mě spíš zaráží, že když má žena krásný porod v porodnici, myslí si, že to tak je asi všude..? :think:

K tomu oxytocinu - kolikrát PA přijdou s tím, že jim píchnou něco na bolest, ale o oxytocinu ani slovo. A kolik žen je natolik znalých dnešních postupů, aby se podívaly, či zeptaly, copak jim to cpou do žíly…? Bohužel je to stále většina mamin, která naivně věří každému slovu, pokud vyjde z úst autority. Krásným příkladem dnešního porodnictví je například to, že PA odmítla i přes nátlak spolupracovníků přestřihnout pupečník před dotepáním (což bylo v porodním přání rodičky) a následně byla vyhozena. A mnoho, mnoho dalších. Kdybyste viděly praktiky, které jsou ve zdravotnictví běžně provozovány (o IVF raději ani nemluvě!), asi byste se u doktora už nikdy neukázaly…

 • Zmínit
 • Nahlásit
27684
19.2.19 14:29

@Reflex
Tu, co zveřejnila Tinitas. Z fotky se kvalita porodního domu nepozná :nevim: Stejně záleží hlavně na lidech.

 • Zmínit
 • Nahlásit
27684
19.2.19 14:26

@Kukacka123
Já vím, psala jsem to tobě, měla jsem adresovat jiné.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2064
19.2.19 13:44

Podle soucasnych hygge trendu je nejvic „cozy“ barva bila a seda :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
6771
19.2.19 13:38

@Reflex nerekla bych…v porodnici, kde jsem rodila, maji pekne barevne pokoje :P

 • Zmínit
 • Nahlásit
6771
19.2.19 13:35

@Russet nechapu??? Ja nic nepsala o tom, jaky ma byt pokoj…naopak, ze je to jedno :mrgreen: asi ses prekoukla :P

 • Zmínit
 • Nahlásit
4291
19.2.19 13:35

@Russet Co to má společného s fotkou?

 • Zmínit
 • Nahlásit
27684
19.2.19 13:30

@Reflex
A to pozná z fotky se sedmi chlapama?

 • Zmínit
 • Nahlásit
4291
19.2.19 13:28

@Russet Tam nejde o to, že je to oranžové, ale o to, že ta oranžová je jediná změna proti porodnici.

 • Zmínit
 • Nahlásit
27684
19.2.19 13:21

@Kukacka123
Zajimalo by mě, jak by vlastně měl ten ideální porodní pokoj vypadat, když meruňková je fůj. Černá?! :P Já kdybych nebyla dopředu v porodnici na exkurzi, jak to tam vypadá, netušila bych to dodnes. Mám všechno v krásném mlžném oparu. A pak se i setmělo a nikdo nerozsvěcel, takže si nevybavím ani tu barvu :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
6771
19.2.19 10:22

@Norae :palec: :palec: :palec: je to proste o lidech, ne o barve steny…naprosty souhlas :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
2064
19.2.19 10:21

A upozornovani na zrudnost merunkove barvy v nemocnicih bylo IN tak pred dvema lety, ne? :mrgreen:

Hele, ja rodila v porodnici pred rekonstrukci na staromodni koze. Presto vnimam porod jako nejlepsi zazitek v zivote. Bylo tam par ALE, za ktere mohl debilni doktor. Jinak samotnej porod trval 3 hodiny, v porodnici jsem porodila za 20 minut od prijezdu, bonding, prisati, rooming-in na sestinedeli byl, i kdyz jsem mela velky ubytek zeleza a omdlevala jsem a nesmela jsem vstavat - sestricka mi maleho podavala, svlikla ho jen do plinky a dala mi ho na nahe bricho, prikrila nas dvema perinama a takhle jsme lezeli skoro cely den (presto jsem kojila ani ne dva tydny, jen tak BTW).

Jenze to je prave o tom, ze je jedno jaka je tam postel a barva steny a jestli tam jsou zavesy. Pokud je personal banda idiotu, bude fuk, ze pokoj vypada jak z IKEA. Kolikrat jsou PA prepracovane a chovaji se jako arogantni blbky a takovej doktor muze byt andel (treba pan Petr Fiala z karvinske porodnice, v dobe kdy tam byl primar, zajistil rodickam dokonce i mixer na placentu :mrgreen: ).

Příspěvek upraven 19.02.19 v 10:33

 • Zmínit
 • Nahlásit
6771
19.2.19 10:21

@Calendulka presne tak.. :palec: mne nabizeli pichnout vodu, to jsem nejdrive odmitla a nikdo nastvany nebyl…pak to opravdu nepostupovalo a nabidli mi i oxytocin a vse vysvetlili…ale i dr nejdrive cekal s oxytocinem a necpal ho do me za kazdou cenu, ale souhlasila jsem nakonec…kontrakce jsem silnejsi nepocitovala, jen castejsi…u me to teda nepomohlo, ale to by bylo stejne i bez nej bohuzel…

Epidural mi nikdo nenabizel, o ten bych se musela prihlasit sama :nevim: to same s klystyrem,…nikdo nic nenutil ;) naopak byla nabidka ruznych teplych obkladu, esencialnich olejicku…vse obstaravala PA, dr chodil jen na kontrolu obcas a kontrolu monitoru, ja byla spokojena ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
2064
19.2.19 10:12

Achjo, proc se vzdycky v nejake diskuzi ohledne prirozenych porodu objevi nekdo, kdo si precetl nekde tri clanky, ma v tom bordel, zamenuje pojmy, nezna historii a dela pak z zen touzicich po normalnim porodu alternativni nevzdelankyne.

Mam tri kamaradky, ktere rodily doma. Jedna z nich uz dokonce dve deti. Porody pro ne byly super zazitek, ale to neznamena, ze je nebolely a nervaly u toho bolesti a nemyslely si, ze umrou, uplne stejne jako ja, ktera rodila v porodnici :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
465
19.2.19 10:03

@Kukacka123 Souhlas :palec: Mně nikdo nenabízel oxytocin s tím, že mi uleví od bolesti. Nabídli mi ho s tím, že vidí, že jsem vyčerpaná, porod postupuje pomalu (od odtoku vody uběhlo 12 hodin), že díky oxytocinu to budu mít rychleji za sebou. Přemýšlela jsem jestli jo nebo ne. Nakonec jsem si oxytocin nechala píchnout, jako kontrakce pak byly silnější a taky víc bolely, ale dítě jsem zvládla normálně vytlačit :nevim: Jinak cituji Theiru:

„Např. při podání oxytocinu se sice rodička tzv. oblbne, ale kontrakce jsou pak daleko silnější, delší a častější, než jaké by byly bez těchto medikamentů. Pak dochází k tomu, že je rodička vysílená, nemá šanci tlačit tolik, jak by mohla, pak samozřejmě automaticky dochází k píchání epiduralu, protože kontrakce jsou nesnesitelně silné, případně k následné akutní sekci, pokud je maminka příliš vyčerpaná.“

Můj koment: pokud už tlačíš, epidural už ti nikdo nepíchne :mrgreen: Epidural se dává jen, když je žena otevřená nejvíc na 6 cm, tzn. ještě netlačí. A pokud vím, tak epidural se dává především na přání rodičky :nevim: Mně ho teda na sále nikdo nenabízel - asi vzhledem k tomu, co jsem napsala v porodním plánu.

Příspěvek upraven 19.02.19 v 10:18

 • Zmínit
 • Nahlásit
6771
19.2.19 09:05

@Theira tak ale to je na te zene, aby se zeptala taky, co to obnasi, jak ji to muze pomoci a tak :nevim: ja treba mela bolesti taky hrozne uz, neotevirala jsem se jak mela, byla porad na monitoru kvuli male a na vse se optala :nevim: Pripadne tam byl partner. Jinak - oxytocin fakt na bolest neni :mrgreen:

Na ty doktory bych to fakt vsechno nehazela, kazda mame pravo volby ;) a kdyz ta zena neumi rict ne, neni to problem doktoru. Vetsina dela vse v zajmu pacienta, aspon co jsem zazila ja u porodu. A vedlejsi ucinky? Tak to ma snad kazdy lek :P

Edit: O ockovani se bavit fakt nehodlam ;)

Příspěvek upraven 19.02.19 v 09:06

 • Zmínit
 • Nahlásit
4291
19.2.19 09:01

@Theira Oxytocin není proti bolesti :lol:

Příspěvek upraven 19.02.19 v 09:10

 • Zmínit
 • Nahlásit
33
19.2.19 08:59

@Kukacka123 Nenutí, jasně, že mamince neřeknou „Musíte si vzít tohle.“, ale raději: „Jestli vás to moc bolí a chcete ulevit, můžeme vám dát oxytocin.“ případně jen „Tak teď vám dáme oxytocin, ano?“. A rozbolavělá žena s radostí sáhne po jakékoli úlevě, aniž by věděla, co všechno to obnáší, a že kontrakce následně bolí ještě víc, než bez této medikace. Zatím jsem se nikdy nesetkala s tím, že by personál řekl taky rizika podání oxytocinu. A že jsou nemalá! Připomíná mi to téma očkování :lol: Samé výhody a o riziku mlčí.

 • Zmínit
 • Nahlásit
33
19.2.19 08:54

@Vladi87 Bezva, díky za odkaz. Opět se mi potvrdilo, co jsem si myslela. Už od začátku mi nesedělo, že by si porodnice (navíc zrovna tyhle - Bulovka, Apolinář?!) postavily DOBROVOLNĚ porodní dům. Jak to asi může vypadat - viz foto. Typický nemocniční pokoj, jen s meruňkovou barvou, přesně, jak bylo napsáno. Opak opravdového porodního domu, navíc stále pod palcem těchhle darmožroutů, kteří jsou automaticky proti jakékoli přirozenosti u porodů. A nedejbože bez dohledu doktora. fuj, blivno je mi z toho šíleného porodnického lobbingu. :poblion:

 • Zmínit
 • Nahlásit
6771
19.2.19 07:35

@Theira do medikace te ale nikdo nenuti. Plno doktoru je treba nastvanych, ze to nechces, ale je to jen tvoje volba :nevim: Ja treba mela nabidku. Nechala jsem si to vysvetlit, promyslela a prodiskutovala s manzelem a odmitla. Nikdo nastvany nebyl, sami mi rekli, ze je to ma volba. A protivny muze byt i prodavac, pravnik nebo i ucitel, holt zalezi, na jake narazis lidi. Jasne, plno porodu je v pohode a zvladne se to i s PA, ale plno porodu v pohode teda neni a doktor potreba proste je. Mne by PA bohuzel akutni CS neudelala, v tu chvili tu dcera neni a mozna ani ja. Nemam nic proti rozeni jen s PA, ale dr at je nablizku, kdyby se neco delo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
27684
19.2.19 06:26

@Theira
Hm, tělo uzpůsobené porodu. A co říkás na kefalopelvický nepoměr hlavy? Já bych měla dřív dítě udušené než porozené. Nemám nic proti porodnímu domu, ale blízko lékařské péče.

 • Zmínit
 • Nahlásit
416
19.2.19 01:09

Po porodu, zvlast kdyz je matka a dite ok, muz se odejit domu, podepsat reverz a normalne jako kazdy svobodny clovek opustit mistnost nebo budovu pokud tam nechce setrvavat. Nevim proc si rodici zeny mysli ze musi zustat v porodnici :nevim:

Příspěvek upraven 19.02.19 v 01:22

 • Zmínit
 • Nahlásit
416
19.2.19 01:05

Jak rodicky chteli porodni dum..

Ne vse je takove jak vypada docela zajimavy clanek
http://denikreferendum.cz/…na-merunkovo?…

 • Zmínit
 • Nahlásit
465
18.2.19 19:45

@Theira Existují i Baby friendly hospitals, kde se kojení podporuje. V jedné takové jsem rodila. Dceru jsem hned po narození přiložila k prsu, porodní asistentka stručně radila, jak to udělat. Pak jsem dostala příručku o kojení s názornými fotkami, kterou jsem si nastudovala. Dcera sice se mnou první noc nebyla, ale za to jsem až tak nebojovala - byla jsem hodně vyčerpaná a aspoň jsem se prospala. Ale od druhého dne ráno byla dcera neustále se mnou, žádné příkrmy, sestra přišla zkontrolovat, jak jde kojení, vše v pořádku… Takže podle mě jde částečně i o výběr porodnice. I když i v celkově dobré porodnici se můžou najít neempatičtí jedinci mezi personálem - to se asi úplně vyloučit nedá no :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit