Centrum porodní asistence sklízí úspěchy. Ubylo císařských řezů

V Česku máme zatím jediné centrum porodní asistence, které je umístěno v blízkosti porodnice na Bulovce. I když převažovaly pozitivní názory, ne každý si dokázal představit, jak bude toto zařízené úspěšné. S odstupem více než osmi měsíců je jisté, že centrum se těší velkému zájmu.

Centrum porodní asistence sklízí úspěchy. Ubylo císařských řezů Shutterstock.com.

Ženy rodí za pomoci porodní asistentky

V centru porodilo přes 230 žen, z toho 70 % pouze za přítomnosti porodní asistentky. Ta se vždy snaží respektovat přání rodičky a vést porod tak, aby byl pro ni nejen příjemný, ale také bezpečný a odborně vedený. Lékař není přítomný na porodním sále, ale nachází se v blízkosti, aby byl k dispozici, kdykoliv by bylo třeba, stejně jako moderní zdravotní technika.

Odborníci se shodují, že centrum porodní asistence není pouze místo určené k porodu, ale jde o zcela nový koncept porodnictví. O rodičky se starají pouze porodní asistentky, které se snaží o změnu přístupu k těhotným a rodícím ženám, aby si nepřipadaly jako v nemocnici a cítily se dobře. Zároveň je kladen důraz na bezpečnost a vybavenost.

V plánu jsou další centra porodní asistence

Podle přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce výrazně ubylo císařských řezů. Během osmi měsíců museli lékaři přistoupit k sekci pouze u 10 % porodů. Zatímco celorepublikový průměr je 24 % císařských řezů ze všech porodů.

Centrum hodnotí pozitivně také rodičky, které prostřednictvím facebookové stránky Porodnice Bulovky dávají zpětnou vazbu na centrum porodní asistence. Chválí si přístup asistentek a celého personálu z novorozeneckého oddělení. Spokojené jsou i s předporodními kurzy, které zařízení organizuje.

Ministerstvo zdravotnictví už připravuje metodický pokyn, který by měl motivovat další porodnice ke změně organizačních zvyklostí a zavedených postupů. Měla by tak vzniknout další centra porodní asistence, která by se postupně rozrůstala do dalších měst po celé České republice.

Porod s asistentkou rozebírají také maminky na eMiminu

Rodila byste v centru porodní asistence raději než v klasické porodnici?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
628
2.11.19 09:33

Je to změna k lepšímu už jen v tom, že mají rodičky na výběr. Je úplně jedno, jaké statistiky to navyšuje, zkresluje atd. Podstatné na tom je, že se jedná o první krok k tomu, aby se dalo rodit i jinak než v přeplněné nemocnici, kde do rodičky narvou první poslední, jen aby uvolnila místo další. A to už se na tom procentu císařů reálně ukáže.

 • Zmínit
 • Nahlásit
770
2.11.19 09:11

…a lido furt budou remcat :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
18812
2.11.19 07:49

@Leviatan o to hůř, když je to jediné centrum široko daleko a jezdí tam rodit i ženy, které by bez problémů a bez císaře porodily kdekoliv jinde. Tím pádem v porodnici zůstane počet císařů stejný, ale když k tomu šoupneme centrum, tak už máme výsledky někde jinde a můžeme se rozplývat, jaký zázrak jsme to tady vymysleli. Uměle navýšená statistika, nic víc.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4080
1.11.19 21:39

@terien Píšou o Bulovce jako obecně ne jen cpa… Je tam i normální porodnice

 • Zmínit
 • Nahlásit
15974
1.11.19 11:44

K nadpisu… Víte, tohle je někdy na škodu. To je pak to, že někdo nechce kojit, ale bohužel, aby se porodnice mohla pyšnit titulkem 95 procent žen odchází kojících, tak až bachařsky přístup a šikana ze strany personálu. Stejně tak holky, co by radši podruhé také císaře nebo mají konec pánevní a primář by to dal personálu pěkně sežrat, když v lednu na schůzi padlo snížit cs o 10 procent za každou cenu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
18812
1.11.19 11:13

A pročpak asi ubylo císařů? Protože sem nepůjde rodit nikdo, kdo k němu má indikaci, takže zase další neobjektivní, lehce zkreslená statistika.

 • Zmínit
 • Nahlásit