Počet nakažených černým kašlem v Česku roste. Nejvíce nemocných je mezi dospělými

V loňském roce vzrostl počet nemocných s černým kašlem na dvojnásobek oproti roku 2018. Nejčastěji se objevuje u dospělých lidí nad 25 let. Ohrožení jsou také novorozenci a malé děti.

Počet nakažených černým kašlem v Česku roste. Nejvíce nemocných je mezi dospělými Černý kašel nehrozí jen dětem, naopak se šíří mezi dospělými. Zdroj: Profimedia.cz.

Pro miminka může být nemoc smrtelná

Zatímco v dospělosti si tělo s tímto nepříjemným onemocněním ve většině případů dokáže poradit, pro nejmenší děti může mít fatální následky. V roce 2019 lékaři evidovali už 1 347 pacientů nakažených černým kašlem.

Zpočátku se černý kašel jeví jako běžné nachlazení, postupně se však stav nemocného zhoršuje. Riziko rozšíření je vysoké, protože se přenáší vzduchem. V současnosti se šíří převážně mezi dospělými ve velkých městech. U kojenců může být toto onemocnění smrtelné, protože nemají dostatečně vyvinutý kašlací reflex.

Alespoň jedno přeočkování za život

V dospělosti může účinnost očkovací vakcíny vyprchat, a je tedy důležité nechat se alespoň jednou znovu přeočkovat. Na pozoru by se měli mít zejména těhotné a o miminko se snažící ženy.

Onemocnění černým kašlem bylo dříve považováno za dětskou nemoc, protože se objevovalo převážně u dětí do šesti let. Teprve v roce 1993 stoupl počet nakažených také u starších dětí a postupně i mezi dospělými lidmi. V posledních letech chrání děti proti černému kašli a dalším závažným nemocem takzvaná hexavakcína. Účinky očkování však mohou v dospělosti přestat působit.

Důvodem, proč roste počet nakažených černým kašlem, je podle lékařů nejen vyprchání účinků vakcíny z dětství, ale také skutečnost, že se bakterie rychle mění a odborníci nestíhají vyvíjet novou očkovací látku.

Černý kašel rozebírají maminky také na eMiminu

Uvažujete o přeočkování proti černému kašli?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
394
23.1.20 14:35

Hmm, a co na to říkají bio supermatky, které neočkují? Fakt by mě to docela zajímalo.

Příspěvek upraven 23.01.20 v 15:39

  • Zmínit
  • Nahlásit
7545
23.1.20 13:55

To je tedy výblitek.

V dospělosti může účinnost očkovací vakcíny vyprchat, a je tedy důležité nechat se alespoň jednou znovu přeočkovat.

vs.

Odborníci upozorňují, že 100% ochranu dává v současné době očkování proti černému kašli na maximálně 6 let.

Pro upřesnění. Nejvíce ohrožené černým kašlem jsou děti. Očkování u dětí by mělo být účinné až do dospělosti.. Poté už mohou účinky vakcíny klesat. Problém je, že černý kašel různě mutuje a vakcíny tak nemusí být účinné. Ale souhlasím, že je to v článku zavádějící, upravím :mavam:
Martina

  • Zmínit
  • Nahlásit