Česání je víc než jen hezký účes, říká psycholožka

Napadlo by vás, že česání může být u holčiček velmi podstatnou činností? Vyzpovídali jsme psycholožku Annu Lukešovou, která poukazuje na význam česání i samotného účesu.

Anna Lukešová je maminkou dvou holčiček.Anna Lukešová je maminkou dvou holčiček.

Na oblečení dbáme více než na účes

Na oblékání se všichni shodneme: Snažíme se, aby naše děti byly čisté, neotrhané a oblečené vhodně k dané příležitosti. S účesy je to složitější. Ráno dceři rychle vytvoříme culík nebo copánek a více se jejími vlásky nezabýváme. Možná nás ani nenapadne, zda bychom k účesu neměli přistupovat jinak. Jak? Na to jsme se ptali maminky, psycholožky a autorky projektu MAMApsychologie, Anny Lukešové.

Anno, když jsme spolu mluvily před rozhovorem, zmiňovala jste termín „výchova k upravenosti“. Co znamená?

Pod ním si můžeme představit to, že když dcery učíme denně se starat o vlasy a vytvářet příjemné a hezké účesy, bude pro ně do budoucna samozřejmostí, že tímto směrem budou pokračovat.

Bude pro ně normální, že na školní koncert či v budoucnu na jednání nepůjdou v obyčejném culíku, ale že si během 5 minut udělají účes, který jim podtrhne nejen jejich vzhled, ale dodá i sebevědomí. Účes je opravdu korunou ženské krásy.

Účes Sedmikráska. Archiv A. Lukešové.Účes Sedmikráska. Archiv A. Lukešové.

Souvisí česání také s výchovou k pořádku?

Česání je jako vaření. Není to jen o tom uvařit, ale také vyčistit hrnce a uklidit kuchyň. Stejně tak to platí pro česání. Mít poličku, krabičku, kde jsou sponky, pérka, gumičky srovnané, nepropletené.

Dítě by si už odmala mělo umět vyndat vlásky z hřebenu. Děti baví se o své věci starat. Jen je potřeba, aby ty věci měly své dostupné místo a někdo to děti naučil.

Jak dítěti česání zpříjemnit?

Většinou dítě sedí a maminka ho „nějak češe“. Stejně jako se má dítě od určitého věku vést k samostatnosti a učíme ho vybírat si oblečení podle nálady, podle toho, kam jdeme, to samé mají možnost děti s účesy. Stačí účesy pojmenovat. Nejlépe jim dát název toho, co dětem připomínají – například Beruška, Dinosaurus, Avatar, Korunka, Kytička atp. Dítě si pak samo řekne, co chce česat a my bychom se s ním měli domluvit a respektovat ho třeba v tom, že má náladu na jiný účes, než bychom mu zrovna vybrali.

Působí česání také na vztah mezi rodičem a dítětem?

Stačí si vzpomenout na chvíle, kdy nás česala máma. Ať máme zkušenost jakoukoliv, záleží pouze na nás, jakou zkušenost předáme našim dětem my. Pokud 5–10 minut strávíme příjemným povídáním nejen o vlasech a účesech, ale i o tom, co nás daný den čeká, rozhodně se a hlavně naše dítě příjemně naladíme na celý den. Česání, které je spojené s klidnou mámou a napojením na dítě, je vlastně láskyplnou masáží duše.

Vlevo účes Culík na schovku, vpravo Beruška. Archiv A. Lukešové.Vlevo účes Culík na schovku, vpravo Beruška. Archiv A. Lukešové.

Jak si na klidné ranní česání navyknout?

Rituál je zvyk, kdy v určitou dobu děláme určitou činnost. Někdy je těžké přeprogramovat svoje tělo a mysl, ale je potřeba vydržet, protože za chvíli si zvykneme a rituál, který jsme si určili, se zakoření do našeho každodenního života.

V čem je takový rituál přínosný?

Pro malé děti je rituál jako pro nás hodinky. Vědí, co se bude dít, co bude následovat. A to dětem přináší klid a jistotu.

Účes Pavučina. Archiv A. Lukešové.Účes Pavučina. Archiv A. Lukešové.

Kolik rituálů ráno potřebujeme?

Existují tři základní rituály: hygiena, oblékání, snídaně. Je jedno v jakém pořadí, každá rodina to má jinak, přesně podle toho, jak jí to vyhovuje. Do jaké složky bychom ale zařadili česání? K hygieně, kdy při/během/po čistění zoubků upravíme dětem vlásky? Nebo k oblékání, kdy jim celkový vzhled doladíme účesem? Nebo snad ke snídani, kdy budeme česat dítě pojídající koblihu?

Podle zkušeností maminek, se kterými pracuji na ranním rituálu, nejčastěji češou děti během snídaně. Dítě sedí a nehýbe se, respektive se nemá hýbat. Ať češeme dítě během jakéhokoliv zažitého rituálu, můžeme daný rituál narušovat a zneklidňovat tím dítě. V každém případě to nám bere nejen na čase, ale též na náladě.

Co přinese tento rituál už nyní a co do budoucna?

Povídejte při ranním česání o tom, co vás ten den čeká, co se vám zdálo, jaký bude den, popřejte si, ať se vám daří, že na sebe budete myslet. Vyvarujte se tomu, že dobu česání budete věnovat rekapitulaci toho, co jste dané ráno ještě nestihly a že vás čeká stresující den.

A co vy, baví vás česat dceru? Které účesy má ráda?

Autor:

Jana napsala knihu Mámou s humorem. Věnuje se také vlastnímu blogu. Píše sice pro řadu online magazínů, její srdcovou záležitostí ale zůstává eMimino. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1027
22.3.19 12:39

@Hobitka Já taky, jako učešu malou na rychlo a snídá většinou až v autě nebo ve školce, takže u nás pokulhává rituál snídaně. Ale v práci musím být na 7.30 a znám maminky, co chodí do práce ještě dřív. Vstávat před 5 se mi opravdu nechce.

 • Zmínit
 • Nahlásit
232
9.9.18 21:56

Do dnes si pamatuji ranní česání u snídaně. Nesnášela jsem to :-)))) Dceru se snažím netrápit, je nakrátko a vlasy si upravuje sama.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4997
9.9.18 21:38

jéé :oops: dcerku obvykle češou jen ve školce, my to nějak nestíháme … Ale když jí moje mamka pletla copánky, ohromně jí to slušelo. Když ona je krásná ve všem a pořád. I rozcuchaná :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
890
9.9.18 18:53

@Russet Tak já jdu do práce taky na devátou, ale respektuju, že dceru tyhle blbinky nebaví a nejradši má culík, protože chce být jako kluk. Je mnohem důležitější vnímat pocity toho dítěte, než mu instalovat do jlavy tunu gumiček. Dost mi v tom článku chybí respektování toho, jaké dítě je, jestli česat chce, co cítí atd..

 • Zmínit
 • Nahlásit
31885
9.9.18 15:19

@pst007
Hlavně je to pro psycholožky, co obvykle neordinují před 9. hodinou. Jsou matky, co celkem spěchají do práce a česání tak neprožívají :roll: Večer před spaním je času trochu víc.

 • Zmínit
 • Nahlásit
890
9.9.18 12:32

Tak nejdřív říká něco o rituálu a pak že česat se má u snídaně. Celý mi to přijde dost narvání holek do klasické ženské role: hlavně buď hezká, dělej pořádek a drž pusu.

Příspěvek upraven 09.09.18 v 12:32

 • Zmínit
 • Nahlásit
31885
8.9.18 21:54

@Hobitka
A vrací se zase rozcuchaná, ne? :P

 • Zmínit
 • Nahlásit
3154
8.9.18 19:32

Já mám jen syny ostříhané nakrátko, tak češou oni mě :mrgreen: Myslím, že je to tak příjemnější pro všechny zúčastněné. Jako dítě jsem česání nesnášela a opizlala se nakrátko jen co jsem se dostala k nůžkam :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
13199
8.9.18 17:36

@Russet Ja ted cesu aspon tu dlouhovlasou holcicku, co zacala do skolky a pak do skoly. Ale zadny ritualek, vetsinou se mezi dvermi zhrozim, ze jde neucesana a zurive hledam hreben, gumicku, sponku. Na kluka tez dlabu, i kdyz neni uplne nakratko. Lempl snad uplne nejsem, ale na vlasy a na boty teda jo :mrgreen: :oops: . Jako dite jsem cesani bytostne nesnasela, celkem jsem pak na ZS uvitala navstevu vsi a sestrih ala kluk :mrgreen: .

 • Zmínit
 • Nahlásit
31885
8.9.18 15:56

@Hobitka
Syn se nečeše. Má chmýří po mně a navíc je teď nakrátko :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
31885
8.9.18 15:54

Přijde mi to trochu přitažené za vlasy. Třeba v Mamma mia, jak češe Donna dceru před svatbou, to mi přijde takové milé a maminkovské gesto. Já měla na hlavě pár chlupů a střihali mě nakrátko. Pak jsem si konečně mohla dovolit culík a pak mikádo. Ale vědu z toho teda takovou nikdo nedělal. Ráno jsem se do školy vypravovala sama. Culíl pomáhala babi v práci, kam jsem vždycky zašla před odjezdem do školy.

 • Zmínit
 • Nahlásit
13199
7.9.18 22:06

Hmm. Asi bych se mela nad nasi rodinou zamyslet :mrgreen: . Hreben zname jen z rychliku :oops: .

 • Zmínit
 • Nahlásit