Přivýdělek na rodičovské: Maminky chtějí, ale najít místo je problém

Řada českých maminek by si například po roce na rodičovské dovolené ráda přivydělala, jenže najít práci na částečný úvazek je problematické.

Mnohé maminky by si rády přivydělaly, ale nemají kde. Zdroj: Shutterstock, Inc.Mnohé maminky by si rády přivydělaly, ale nemají kde. Zdroj: Shutterstock, Inc.

Maminky jsou ekonomicky silnou skupinou

I pro ekonomiku by zapojení maminek do pracovního procesu bylo výhodné. Jak informuje iDnes, kdyby po roce narození dítěte pracovaly 13 hodin týdně, získaly by celkem 60 miliard a ekonomika by se zvedla o 1,22 procenta (vypočítal expert pracovního portálu Mavimi).

V ČR si podle portálu iDnes na zkrácený úvazek k mateřské nebo rodičovské dovolené přivydělává jen 8 % maminek, například v Rakousku a Německu 45 %.

Přitom spousta maminek (tatínků na rodičovské) má co nabídnout, ať už máme na mysli motivaci, nebo kvalifikaci. Jde o velmi loajální zaměstnance. Pokud je jim to umožněno, pracují v dobu, kterou si určují samy, díky tomu jsou velmi efektivní. Jenže k tomu potřebují časovou i prostorovou flexibilitu, kterou právě mnoho zaměstnavatelů neposkytuje.

Obvyklým důvodem bývá administrativní zátěž, kdy zaměstnavatel při více částečných úvazků musí vyřešit větší množství povinností souvisejících se zaměstnáním, než když má méně zaměstnanců na plný úvazek. Někteří také mají pocit, že je potřeba mít zaměstnance „pod dohledem“ přímo v místě výkonu práce.

Poraďte se o hledání práce při mateřské nebo rodičovské dovolené s odbornicemi z Mavimi, které pomáhají maminkám začlenit se do pracovního procesu »

Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí resort zapracoval do Koncepce rodinné politiky opatření pro podporu flexibilních forem práce. Mezi ně patří třeba zavedení sdíleného pracovního místa, kdy se na jedné pozici střídají např. dva nebo tři zaměstnanci. Momentálně je k tomuto tématu chystaná i novela zákoníku práce.

O možnostech přivýdělku si maminky na eMiminu také povídají

Co si o pracovních možnostech pro maminky myslíte vy? A máte nějakou zkušenost? Dejte nám vědět do komentářů.

Autor:

My píšeme, vy čtete. Pokud chcete zapřáhnout naše klávesnice, posílejte své tipy na info@emimino.cz. více

Přečtěte si také

Jste na mateřské dovolené a potřebujete půjčit peníze?

  • 07.06.15
  • komerční sdělení

Pro ženu je mateřská dovolená příjemná část života, kdy je součástí toho, jak se její dítě učí první kroky i slůvka. Mnohdy ale označení „dovolená“ není zdaleka příhodné. Tvořit dítěti bezpečný...

Váš příspěvek

Odesílám...