České ženy jsou na rodičovské nejdéle, o to těžší je návrat do práce

O čem všichni mluví

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

* České maminky tráví na rodičovské dovolené až 8 let. Zdroj: sirtravelalot / Shutterstock, Inc.

Chybí jesle a školky

Délku rodičovské dovolené si mohou rodiče zvolit libovolně na 2 až 4 roky. Celková výše rodičovského příspěvku je pro všechny stejná a činí 220 000 Kč (od ledna příštího roku by se částka měla zvednout na 300 000 Kč). Přestože v délce rodičovské jsme na předních příčkách, zaostáváme v zajišťování jeslí a školek pro nejmenší.

Mnoho rodičů by uvítalo možnost svěřit dítě do jeslí nebo do školky alespoň na pár hodin denně a využít částečný pracovní úvazek. Odborníci se shodují, že matky, které zůstávají dlouho doma, se vzdalují trhu práce a mohou mít problém se začleněním do pracovního kolektivu.

Přečtěte si také Rozhovor s kariérní poradkyní: Jak si usnadnit návrat do práce? »

V Británii roční a v Rakousku dvouletá rodičovská

V sousedním Rakousku pobírají rodičovský příspěvek pouze do dvou let věku dítěte a zaměstnanost matek se pohybuje nad evropským průměrem. Oproti tomu v České republice je zaměstnanost matek jedna z nejnižších.

Ve Velké Británii jsou ženy doma s dítětem pouze rok. To ovšem neznamená, že se všechny maminky vrací po roce do práce. Některé zvolí možnost zůstat doma déle a rodinu živí otec, nebo se rodiče vystřídají. Ve velké části rodin však pracují oba rodiče a děti dávají do jesliček, školek či jiných zařízení, případně najímají pro děti chůvy. Na Slovensku i v Německu mohou rodiče čerpat maximálně tříletou rodičovskou.

Zkrácené pracovní úvazky a hlídací služby

Na druhou stranu ženy, které se rozhodnou jít pracovat dříve, jsou často vnímány svým okolím negativně. Většina dává přednost „zlaté střední cestě“ a volí variantu tříleté rodičovské. Odborníci však poukazují na to, že v posledních deseti letech se průměrná doba pobytu na rodičovské snížila ze 3,3 na 2,8 roku.

Hlavním problémem je nedostatek jeslí a školek. Na to upozorňuje i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která podporuje částečné pracovní úvazky i výstavbu jeslí, kterých je stále velmi málo. Zájem vzrůstá i o takzvané skupiny a mikrojesle, které jsou určené k opatrování nejmenších dětí.

O délce rodičovské dovolené diskutujete na eMiminu

Jak dlouho jste zůstali doma s dětmi?

Váš příspěvek
Citronkalekninka
Zasloužilá kecalka 931 příspěvků 01.06.19 10:51

@Jana.Prochazkova presne. A pracovni doba od 7? To jste jeste rychlik kdyt budete stihat. Nam funguje skolka od 6:30. A do prace taky musim dojet.

Jana.Prochazkova
Nováček 1 příspěvek 31.05.19 15:43
Skolka, jesle

No velmi rada pujdu do prace, mam doma 26 mesicni dite a rodicak do 3 let. Jenze ne vsude je to ruzove se skolkou nebo jeslemi. V mem okoli 20 km se jesle, mikrojesle nevyskytuji. Pani na hlidani vyjde na 500 Kc denne, takze 70 % platu v haji za hlidani. Skolky jsem obešla všechny v okoli (cca 20) a vysledek nebereme 2,5 lete deti, skolka ma jen par volných míst, nemáte zde trvale bydliste. A v breznu behem roku mi ho nikde nevezmou… Pracovni misto mi drží 3 roky a dat vypoved, tim si podepisu jasne misto na pracovnim urade. Nikde nejsou zvedavi na matku, ktera může chodit do práce jen na ranní od 7-14 hodin. Takze jak potom ze situace ven. Dite nemate kam dat, do prace z existenčních duvodu uz musíte.

Bodlina
Kecalka 224 příspěvků 22.05.19 10:13

Martina712: Přesně, naprostý souhlas. V životě se napracujeme ještě dost, minimálně dalších 20-30 let. Buďmě rády, že máme tuto možnost být tak „dlouho“ s dětmi doma a užít si ten čas, který se již nikdy nevrátí. Na smrtelné posteli nikdo nelituje, že víc nepracoval, ale naopak, že nebyl více se svou rodinou a že neměl více dětí. Ty, co tu mluví o „líných lemrách“. které nechtějí hned po porodu do práce, by si měly uvědomit, co je skutečně v životě důležité. Práce ani kariéra to není.

NovápaníA
Kecalka 393 příspěvků 22.05.19 09:04
Hasiči, armáda

Teď jsem si vzpomněla, že ani v ČR není čtyřletý rodičák automatický. Když jsem s, dnes desetiletou, dcerou chodila do mat. centra byla tam paní co pracovala u profesionálních hasičů a po dvou letech musela nastoupit službu. Tenkrát říkala, že běžně ženám dají na výběr dvě pracovní pozice a když obě odmítne tak končí. Na zbytek RD šel tuším manžel. A u armády také. Známá při druhé po sobě jdoucí mateřské musela skončit. Teď se tedy vrátila, ale musela dělat znovu zkoušky ve Vyškově.

Příspěvek upraven 22.05.19 v 09:05

Aduš8
Kelišová 5219 příspěvků 22.05.19 08:52

Já si myslím, že celá tahle diskuze je nesmyslná, pokud člověk v dané zemi nežije, neumí si to představit. Vždycky vidí jen výhody, ale na ostatní aspekty nekouká. Tak jako já, žijící v Německu, závidím českým ženám možnost rozložit si rodičovský příspěvek až na čtyři roky a být s dítětem doma, tak některé zase závidí mně, že mám možnost dát v roce dítě do jeslí a vrátit se do pracovního procesu. Ano, celý rok v Německu je rodičák 63% z platu, ale déle jak na 21 měsíců si peníze rozložit žena nemůže. Tři hodiny odpoledne /denně ve státních jeslích bez jídla mě přijdou na 100€ měsíčně a na ty mě nikdo nikde nazaměstná. Bohužel, u nás ve městě je velký Babyboom, takze místa nejsou a než se to vyřeší, tak naše děti už budou ve školce. To jsou třeba ty skvělé možnosti u nás..

Příspěvek upraven 22.05.19 v 08:52

Capretta
Zasloužilá kecalka 518 příspěvků 22.05.19 08:32

@Binooo presne tak. Plus na materskou tam odchazi vetsina s „mokrym testem“, protoze od zamestnavatele 80% dostavaji jiz tehotne doma. Bez vychazek, s volnym rezimem.

Z toho jsem pochopila, proc jsem v nasem korporatu nepotkala zadnou :mrgreen: A ano, vyslo mi lip prijmout „rocni "(tu ale nedostanou vsichni, zalezi na tom, co je ve smlouve) nez nasi "dlouhou“.

Příspěvek upraven 22.05.19 v 08:32

Binooo
Nováček 10 příspěvků 21.05.19 21:06

Ono to ale nejde takhle jednoduše srovnávat. Nejde napsat, že v té a té zemi jsou matky chudinky, protože mají dávky jen jeden rok a pak „musí“ do práce. Např. nedávno se jeden můj známý hrozně divil, jak se tady máme skvěle, že máme příspěvek tři roky, když v Itálii mají pouze rok. Jenže pak z něj vylezlo, že tam celý ten rok platí zaměstnavatel celou výši mzdy. To je pak srovnatelné s tím, co dostanou za ty 2-4 roky doma české matky. A to on nevěděl, myslel že máme 100, nebo třeba 80% platu měsíčně. Takže já jsem k takovýmto srovnáním dost skeptická. I k tomu, když se píše, jak jsou na tom jinde proti nám strašně špatně anebo strašně dobře. 8)

janickaIII
Závislačka 4244 příspěvků 21.05.19 21:04

@Barissima zajímal mě jen názor.

Barissima
Závislačka 3360 příspěvků 21.05.19 21:03

@janickaIII Pardon, já se tu mám kvůli něčemu obhajovat, či co? :lol: Představuju si to s dovolením tak, jak to máme u nás - jsem s tím naprosto spokojená, když mi zaměstnavatel drží místo tři roky a neměnila bych ;)

Příspěvek upraven 21.05.19 v 21:04

janickaIII
Závislačka 4244 příspěvků 21.05.19 20:26

@Barissima aha, a jak dlouhou dobu by sis predstavovala, aby mel zamestnavatel drzet misto?

monpetitloup
Nováček 1 příspěvek 21.05.19 18:45

,,Hlavním problémem je nedostatek jeslí a školek."? Proč jeslí? Je vnímáno jako problém, že není dost možností, jak se dětí co nejdříve zbavit? OMG

Barissima
Závislačka 3360 příspěvků 21.05.19 14:53

@janickaIII No samozřejmě nemusí, ale už jim nikdo negarantuje návrat do původní práce ;-) Díky, informace mám od kamarádky, co tam žije - ona je s tím naprosto spokojená, já bych s ní neměnila ani náhodou ;-)

janickaIII
Závislačka 4244 příspěvků 21.05.19 10:07

@Barissima ale oni rodiče NEMUSÍ do práce ani v té Francii. Zjisti si jakou tam mají podporu rodiny formou rodinných příspěvků a do kdy mají skutečně nárok na mateřskou… ;) nikde v rozvinutém světě nikdo nikoho nenutí pracovat, je to každého rozhodnutí, jen by Ti co pracovat chtějí a budou odvádět daně měli mít tu možnost pracovat co nejvíce ulehčenou například cenově dostupnými DS apod.

Příspěvek upraven 21.05.19 v 10:09

Barissima
Závislačka 3360 příspěvků 21.05.19 09:12

@Milis666 Tak ne vždy je to z vlastní vůle - často prostě rodina nemá takový příjem, aby jí stačil jeden plat + rodičák, existují profese, kdy si člověk nemůže dovolit dlouhou pauzu, protože už by se nezvládl vrátit, a ne každý chce upnout svůj život pouze a jen na děti…já to respektuju a i když sama mám momentálně děti jako středobod vesmíru, taky nastupuju do práce už ve dvou letech našeho mladšího synka (samozřejmě jen na malý úvazek a s velmi těžkým srdcem), protože ta nabídka už by se za rok nemusela opakovat.. :nevim: Jen se mi prostě nelíbí, jak tady vznikla zase nějaká demagogická poplašná zpráva, jak jsou na tom české ženy oproti ostatním evropankám blbě, protože NESMÍ jít do práce dřív jako po třech letech.. :roll: Pro mě je představa MUSET do práce po třech měsících, jako to mají třeba ve Francii, naprosto šílená a je mi úplně jedno, jak tam mají dokonale propracovaný systém hlídaček, podporovaný státem. Dítě má být s mámou co nejdýl, ne s nějakou cizí ženskou. Pokud to z jakéhokoliv důvodu nejde, je to jiná, ale my máme tu možnost volby - oni ne.

Milis666
Kecalka 224 příspěvků 21.05.19 07:24

@Barissima Souhlasím, já naopak nechápu matky co od svých dětí po roce utíkají dělat kariéru. Odběhnou si porodit a hurá zas jedou podle plánu a při tom se připravují o ty nejvzácnější chvíle v životě.
Jen můj názor a každýho věc, ale proč mít děti, když svůj čas raději tráví s cizími lidmi v práci.

Astyna88
Zasloužilá kecalka 590 příspěvků 20.05.19 15:55
8)

Příspěvek upraven 20.05.19 v 15:58

Astyna88
Zasloužilá kecalka 590 příspěvků 20.05.19 15:53

@123Soňa

Tak to jsem te pochopila spatne :oops: kdyz jsem davala syna do miniskolicek, tak tam casto byvali rodice, kteri primo odmitali neindivindi pristup a byli pro domaci vzdelavani. Jo a tys myslela jen pro dvouletaky, tak to jo ;)

Příspěvek upraven 20.05.19 v 15:59

nikynely
Kecalka 395 příspěvků 20.05.19 14:18

Nic ve zlem, ale deti jsem si porizovala pro to, ze s nimi chci byt, uzit si je a tak nejstarsi dcera sla az pred rokem jako predskolak do skolky a takhle to budu delat se vsema.Mam 4 deti a jsou moje vsechno. Pracovat chci, ale deti jsou na 1 miste.

123Soňa
Ukecaná baba ;) 1467 příspěvků 20.05.19 10:09
123Soňa
Ukecaná baba ;) 1467 příspěvků 20.05.19 10:08

@Astyna88 Nechápu reakci. Nic takového neříkám. Od 4 let jsem dávala dceru do klasické školky a super. Mám to tak v plánu i se synem, možná trochu dřív, podle toho, jak se mi bude jevit vyzrálý…Školka je pro mě důležitý vzdělávací institut.

123Soňa
Ukecaná baba ;) 1467 příspěvků 20.05.19 09:20

@Barissima podepisuji v plném rozsahu. :potlesk:

Tichošlápek
Neúnavná pisatelka 15055 příspěvků 20.05.19 07:46

@Astyna88 to nikde nepíše. Jen, ze dvouleté dítě je na státní školku málokdy zralé. Já třeba budu obě děti převádět do státní školky až v pěti letech.

Astyna88
Zasloužilá kecalka 590 příspěvků 19.05.19 20:29

@123Soňa

Takze dite nebudete pote davat do bezne zs? Ms je totiz casto takovy start a priprava na jednu hlavni autoritu ;) ve skole taky e na celou tridu jeden clovek, indivindi pristup je fajn, sama jsem davala syna chuve, pote do miniskolky a detske skupiny. Od 2,5let ovsem normalni skolka (17deti a 1 ucitelka a 1 pomocnice),aby si prave zvykl na klasicky kolektiv. :mavam:

Příspěvek upraven 19.05.19 v 20:30

Astyna88
Zasloužilá kecalka 590 příspěvků 19.05.19 20:26

@Barissima

:kytka: tak tak

Barissima
Závislačka 3360 příspěvků 19.05.19 19:47

Nevím o tom, že by někdo nutil matku se dvěma dětmi být doma 8 let, ačkoliv by sama strašně chtěla do práce - co to je za demagogii? Kdo do práce chce, zařídit se to dá - kromě jeslí existuje spousta soukromých miniškoliček, hlídací paní, atd. Naše výhoda je však v tom, že NEMUSÍME do práce v době, kdy máme pocit, že bychom měli být ještě se svými dětmi doma - to je přece skvělé, ne? Nechápu, proč si my Češi pořád na něco stěžujeme… :nevim: Kdo chce, může nastoupit do práce klidně hned po porodu, nikdo mu nebrání. Já jsem ráda, že mi stát umožňuje být doma a užít si děti, dokud jsou maličké - ale vnímám to jako svou volbu, nikoliv svou jedinou možnost.

Příspěvek upraven 19.05.19 v 19:49

123Soňa
Ukecaná baba ;) 1467 příspěvků 18.05.19 14:14

@Martina712 Přesně :srdce:

123Soňa
Ukecaná baba ;) 1467 příspěvků 18.05.19 14:13

@Citronkalekninka Já jsem taky hrozně ráda, že můžu s dětmi trávit čas a nemusím do práce. Se synem asi nejspíš zůstanu doma 4 roky. Sice budu muset dát výpověď, což mě trochu mrzí, ale děti jsou pro mě prostě na prvním místě. Když je dítě na školku zralé, ať je tam matky dají třeba ve dvou letech. Ale to je málokteré… Ještě nějaké miniškoličky s pár dětmi a individuálním přístupem, ale do klasické školky, kde je 25 dětí a 1,5 učitelky, to se mi nelíbí.

janickaIII
Závislačka 4244 příspěvků 18.05.19 12:36

@Citronkalekninka vzdyt muzes byt dele doma. Do 7 let muzes byt doma na peci o dite a ani pak te preci nikdo nenuti pracovat. :nevim:

Citronkalekninka
Zasloužilá kecalka 931 příspěvků 18.05.19 12:27

@Martina712 plne s tebou souhlasim. Ja mam s druhym ditetem rodicak na 4 roky. A kdyby to slo budu i dyl doma. Male deti potrebuji byt s maminkou. A ten cas s prcikama je nejkrasnejsi. Ten ti nikdo nevrati. Uz v sedmi osmi letech na vas deti prdi a radeji jdou s kamarady ven.

Izumi Miyako
Zasloužilá kecalka 589 příspěvků 18.05.19 12:26

No já jsem strašně moc vděčná. Je to fakt paráda být za… doma s dítětem, které vám leze na nervy. Ne všichni mají hodné děti a hlídací příbuzenstvo k tomu.

Aries6
Generální žvanilka 22182 příspěvků 18.05.19 10:34

Já jsem za tříletou variantu vděčná i když i tak to je s penezma šílený. Já jsem zpátky v práci po 7 letech, byla mi nabídnuta možnost práce na 6 hodin denně. Okamžitě jsem to vzala. Ale v práci se na mě sem tam někdo dívá blbě - jako proč nechodím na 8, což je v této firmě 8,5. Prostě nechci mít děti ve školce a škole první a poslední si je vyzvedávát, co je na tom tak hroznyho?
V první řadě s tím nic nedělá stát a když uz zaměstnavatel tu možnost nabidne, koukají se na vas skrz prsty…

Martina712
Kecalka 238 příspěvků 17.05.19 22:19

Dle meho nazoru bychom mely byt vsechny vdecne, ze mame tu moznost byt s detmi tak dlouho doma. Prace nema nozicky, neutece, ale ten cas s detmi nam nikdo nevrati. Takhle dlouha rodicovska je tady prave proto, ze je dokázáno, ze je to pro dite to nejlepsi. Samozdrejme, pokud je matka sama, je to trochu jina situace..

NovápaníA
Kecalka 393 příspěvků 17.05.19 20:01

V článku píší:
Mnoho rodičů by uvítalo možnost svěřit dítě do jeslí nebo do školky alespoň na pár hodin denně a využít částečný pracovní úvazek.
Ale kde vám toto poskytnou? Dělala jsem několik let v gastro službách a neexistuje, buď ranní/odpolední nebo turnusy. A že máte nárok ze zákona tam nikoho nezajímá.

Příspěvek upraven 17.05.19 v 20:02

makarka
Zasloužilá kecalka 561 příspěvků 17.05.19 18:24

@janickaIII presne tak, jiste se misto v soukrome skolce/jeslich najit da. Ale jaky smysl ma davat mrnave dite do kolekt. zarizeni a vydelat v praci tak akorat na skolkovne? Nebo byt nekolik malo tisic v plusu? :roll:

makarka
Zasloužilá kecalka 561 příspěvků 17.05.19 18:18

Hm. Tak nam ted prislo rozhodnuti z Mš. Dceri bude v zari 3,5. Do skolky neprijata…
Fakt paradni podpora rychleho navratu matek do pracovniho procesu :palec: :palec:
Ps: pracuji na kratky uvazek od 1roku dcery, hlida babicka-nejsem lemra, co nechce makat…

Aduš8
Kelišová 5219 příspěvků 17.05.19 17:25

@Crystal87 to ano, ale to nemá s rodičákem nic společného. Ale dává to alespoň bavorským maminkám větší možnost volby. Ale s místy v jeslích to tady tak snadné taky není. Já se chystám na rodičák, za dva měsíce rodím a už teď víme, že místo v jeslích budeme mít až od dvou let dítěte. Což pro mě znamená rodičák rozdělit a od tří měsíců malé se vrátit na Minijob.

Crystal87
Generální žvanilka 24197 příspěvků 17.05.19 16:05

@Aduš8 záleží kde, někde je ta podpora do 3 let;)pobírá se familiengeld

Hanka1
Neúnavná pisatelka 15231 příspěvků 17.05.19 16:05

@elinka90
Napodobne, obe deti jsem zacala davat do zarizeni od dvou let a vzdy nasla a kazde v jine lokalite (sirsi centrum Phy, za Prahou) :palec:

janickaIII
Závislačka 4244 příspěvků 17.05.19 14:54

@elinka90 on není primární problém nedostatek jeslí, ale nedostatek CENOVĚ DOSTUPNÝCH jeslí. Jinak za celých 6 let co situaci sleduju mi nepřijde, že by vláda něco pro zlepšení situace aktivně dělala.

elinka90
Závislačka 2736 příspěvků 1 inzerát 17.05.19 13:17

U nás v zaměstnání byla většina žen na rodičovské dovolené 2 roky a všechny jsme zařízení pro 2 leté děti sehnaly.

Aduš8
Kelišová 5219 příspěvků 16.05.19 20:30

@hani28 no a v Německu je rodičovský příspěvek Standard na rok, možno rozložit na NEJDÉLE dva roky. Pokud chce žena zůstat doma tři roky na rodičáku, poslední rok ji musí uživit manžel. Trochu zkreslené informace.

hani28
Ukecaná baba ;) 1393 příspěvků 16.05.19 11:16

V Britanii je to sice rok, ale jen 9 mesicu z toho je placenych, ty posledni 3 mesice jsou uz neplacene, takze nektere zeny jdou do prace uz po 9. mesicich.

Vložit nový komentář