Co by mělo obsahovat náhradní kojenecké mléko pro vaše miminko?

Dnes je na trhu široká nabídka umělé stravy pro kojence. Už není jen jedna značka, ale můžeme si vybírat, abychom svému děťátku nabídli tu nejlepší možnou alternativu mateřského mléka. Náhradní kojenecké mléko by mělo vašemu miminku dodat všechny potřebné vitamíny a další látky.

Vitamíny A, C a D

Pro zdravý růst a vývoj dítěte je důležitá pestrá strava plná vitamínů. Pro celkové zdraví je důležitý vitamín C, který podporuje imunitní systém a pomáhá vstřebávat železo. Vitamín A je, jak všichni víme, podstatný pro náš zdravý zrak. Je nutný pro tvorbu rodopsinu, zrakového pigmentu používaného za nízkého osvětlení. Také posiluje imunitní systém, je významným antioxidantem a prospívá pokožce.

Vitamín D pomáhá vstřebávat vápník, který potřebujeme pro zdravé kosti, zuby a svaly. A to především děti, protože jsou ve vývinu. Nejlepším přirozeným zdrojem vitamínu D je sluneční záření, ale jemná pokožka malých dětí se nesmí vystavovat přímým slunečním paprskům. Ještě nemají správně vyvinutou termoregulaci a špatně se vyrovnávají s příliš vysokými nebo naopak nízkými teplotami. Proto vitamín potřebují v podobě doplňku stravy.

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby kojené děti dostávaly už od narození denní dávku vitamínu D a děti, které denně pijí více než 500 ml umělého mléka, by měly dostávat vitamínové doplňky pravidelně. Všechny tyto důležité vitamíny obsahují například produkty Kendamil.

Omega-3

Některé děti trápí reflux (ublinkávání), protože je pro ně obtížné zpracovat rybí tuk. Ryby dnes patří mezi běžné alergeny, proto v mlécích Kendamil rybí tuk nenajdete. Omega-3 z DHA (kyselina dokosahexaenová) je zde doplněna z přírodních čistých mořských řas, které jsou na tyto kyseliny bohaté.

Navíc vždy existuje nebezpečí, že mohou ryby obsahovat kontaminující látky. Mořské řasy jsou zcela čisté, můžete se tak spolehnout na prémiový produkt vysoké kvality. Mořské řasy se dokonce ve srovnání se směsí rybích tuků méně kazí a méně i zapáchají.

Esenciální mastné kyseliny

V prvním roce života jsou hlavním zdrojem energie pro miminko tuky. Proto je vhodnější plnotučné mléko než odtučněné. Podle výsledků průzkumu navíc plnotučné mléko obsahuje mnoho dalších esenciálních mastných kyselin, které hrají zásadní roli ve fyzickém a neurologickém vývoji dítěte.

Esenciální mastné kyseliny si lidský organismus nedokáže vytvořit sám, proto je nutné je přijímat ve stravě. Tyto tuky pomáhají vytvářet imunitu, správný vývoj nervového systému, posilují kardiovaskulární systém a pomáhají tělu absorbovat důležité živiny. Například mastná kyselina nazývaná kyselina palmitová, která se převážně nachází v tuku savčího mléka (smetaně plnotučného mléka), hraje důležitou roli při vstřebávání vápníku v dětském střevě.

Většina dnešních umělých mlék ale používá odstředěné mléko – kvůli jeho příznivější ceně. Energii zde dodává přidaný rostlinný olej, mnohdy palmový. Běžné náhradní kojenecké mléko obsahuje mastné kyseliny, které se vyrábí smícháním více olejů. Výzkumem ale bylo zjištěno, že kyselina palmitová z rostlinných olejů může způsobovat tvorbu nerozpustných vápenatých solí mastných kyselin, které jsou příčinou zácpy a jiných zažívacích potíží.

Plnotučné mléko obsahuje náhradní kojenecké mléko Kendamil. Taková umělá mléka bez náhražek byla v době našich prarodičů a podle názorů odborníků mohla nejlépe napodobit mateřské mléko. A další dobrá zpráva – podle výzkumů bývají ti, kteří v dětství pili plnotučné mléko, v dospělosti štíhlejší!

Mléko Kendamil obsahuje plnotučnou smetanu, ve které je důležitá kyselina palmitová přítomná ve větším rozsahu. Napomáhá tak vstřebávání vápníku a podporuje trávení. Obsahuje také další důležité mastné kyseliny, například kyselinu linolovou a alfa-linolenovou. Spolu s bílkovinami, vitamíny a minerály tak mléko Kendamil poskytuje vašemu dítěti vyváženou stravu.

Náhradní kojenecké mléko Kendamil – tradice a vysoká kvalita

Britská značka Kendamil využívá mléko od volně se pasoucích krav lokálních farmářů z chráněné krajinné oblasti Lake District.

Kendamil vyrábí svá mléka podle tradiční receptury, aby bylo zachováno to nejlepší z přírody. Speciální postup zpracování zajišťuje nejen lahodnou a krémovou chuť, ale i vysoké nutriční hodnoty plnotučného mléka v kombinaci se všemi základními vitamíny a minerály, které děti potřebují pro zdravý vývoj a růst. Vyrábí se v továrně v Kendalu, která vyrábí dětskou výživu už od roku 1962 a je jedním z vývojových center pro kojeneckou výživu.

Náhradní kojenecké mléko Kendamil můžete zakoupit na www.kosik.cz, kde také najdete více informací.

Přečtěte si také