Co číst s dětmi? Vybíráme knížky pro nejmenší

Víte, jaký je dnes svátek? Je světový den knih a my jsme si pro vás připravili sérii knižních tipů pro děti a taky soutěže o krásné knížky. Začínáme výběrem pro nejmenší.

Knížky pro děti do roka

Dítě v prvních letech nasává nové informace a podněty. Malého člena rodiny proto jistě zaujme knížka Mami, podívej, tam je les od Eleny Rabčanové. Černobílé ilustrace jsou skvělé pro děti už od 2 měsíců. Upoutají jejich pozornost při pasení koníků na bříšku a tím podpoří správný fyzický vývoj.

Ve stejné sérii vyšla od Eleny Rabčanové také knížka Mami, podívej, tady jsme doma. Autorka vydala také Nezbedné tečky, kde děti přikládají barevné puntíky do pestrobarevných obrázků.

Černobílé obrázky vnímají děti od 2 měsíců.Černobílé obrázky vnímají děti od 2 měsíců.

Leporela

Tvrdá vazba vydrží, dají se postavit na stůl nebo hezky rozložit na zemi. Podívejte se po antikvariátech nebo do svých starých knihovniček, jestli neobjevíte leporelo s kreslenými postavičkami od Heleny Zmatlíkové (určitě si pamatujete ze svého dětství knížku Co ta očka vidí), případně některého Krtečka od Zdeňka Milera.

Leporela s dětmi prohlížejte, ukazujte jim nové věci, učte je barvy, nechte je něco hledat nebo vyprávějte příběh.

Hmatové knížky

Knížka Co viděla pilná včelka je doplněná hmatovými obrázky. Děti s ní stránku po stránce následují malou včelku a vždy poznají nové zvířátko. Vyplňují ji něžně pastelové ilustrace od Lemon Ribbon. V edici Městečko nakladatelství Svojtka vyšla také například knížka Počítání.

Dalšími knížkami z edice Sáhni si nakladatelství Svojtka, které podněcují zrak i hmat jsou Barvy, Protiklady, Tvary nebo Čísla s ilustracemi Fiony Powers. Malovaná zvířátka mají nejen hmatový efekt, ale také zajímavé vzory. Například slunce má správně teplý odstín barvy a vzory kolem něj vytváří iluzi pohybu.

Po stopách včelky se děti vydají svým prstíkem.Po stopách včelky se děti vydají svým prstíkem.

Knížky s mnoha obrázky

Nevíme, jestli mají tyto knížky nějaký speciální název, ale rozhodně jsou hodně poutavé. Všechny jejich stránky jsou vyplněné obrázky. Objevíte na nich spoustu postaviček, zvířat, budov i obyčejných věci z běžného života. Většinou jsou zasazené do nějaké situace nebo příběhu a vy na to můžete rovnou navázat vyprávěním. Pokaždé, když knihu s dětmi večer v postýlce otevřete, objevíte něco nového.

Taková je například celá sada Jaro, léto, podzim, zima od Rotraut Susanne Bernerové. Líbí se nám na ní její velký formát. Jednotlivé knihy jsou z velmi odolného materiálu, tak se nemusíte bát, že je děti brzy po nákupu poničí.

Příběhy na dobrou noc

Mezi oblíbené pohádky patří například Nový domek pro myšku, kterou napsal i ilustroval Petr Horáček. Je to roztomilý příběh o myšce, která hledá domeček pro svoje velké jablíčko a stále nenachází ten pravý. Také příhody Husy Lízy jsou od stejného autora. Výrazné ilustrace mají expresivní výraz a skvěle dolaďují pocity postav.

Vtipná a poučná je knížka Proč nekveteš? Malý medvídek na 30 stranách zkoumá, proč nekvete jedna z rostlin, co mu roste na zahrádce. Zalévá ji, zametá ji, mluví na ni. Přitom všem se po celou dobu odehrává ještě jeden příběh pod zemí. Příběh napsala a krásné ilustrace namalovala Katarína Macurová.

Kniha Hádej, jak moc tě mám rád! vám svými ilustracemi možná připomene Králíčka Petra (ilustrovala ho Beatrix Potterová). Je navíc stejně dojemná a milá. Zajíček se svým tatínkem jeden druhému ukazují, jak moc se mají rádi. Na knížku pak navazují ještě další Jaro, Léto, Podzim a zima.

Malý zajíček a jeho tatínek si před spaním ukazují, jak moc se mají rádi.Malý zajíček a jeho tatínek si před spaním ukazují, jak moc se mají rádi.

Pohádky pro malé princezny

Sněhurka, Popelka, Malá mořská víla nebo raději Locika? Zjednodušeně převyprávěné pohádky v řadě Minipohádek mají tvrdou vazbu a posuvná okýnka. Oceňujeme na nich také jejich skladnost, snadno se vejdou do kabelky a například v čekárně u lékaře se vždy hodí.

Svoje prstíky a jemnou motoriku si nejmenší procvičí díky vysunovacím obrázkům.Svoje prstíky a jemnou motoriku si nejmenší procvičí díky vysunovacím obrázkům.

Knihy s prvky montessori

Série Montessori: Svět úspěchů je celá řada knížek pro nejmenší děti vytvořená v duchu ideologie montessori. S dětmi se naučíte poznávat geometrické tvary, zvířata, čísla nebo pocity.

Všechno je přirovnávané ke každodennímu životu. S dětmi tak hledáte, kde se nachází kruh v kuchyni, v pokojíčku a třeba během pikniku v parku. V knize o číslech děti přiřazují k číslicím počty určitých předmětů, u zvířat se naučí názvy mláďat i jak zvířata vypadají. Tuto novinku vydal Dobrovský v edici Knihy Omega.

Série knihy v duchu metodiky Montessori.Série knihy v duchu metodiky Montessori.

O knížkách pro nejmenší maminky na eMiminu diskutují

Jaké čtení se líbí vašim dětem? Napište nám do komentářů nebo se podělte o zkušenosti v recenzi.

Autor:

Máma, markeťačka, blogerka… píše, tvoří a ráda propojuje lidi. Ve volném čase cestuje, maluje a píše o tom blog DIY projekty. více

Aby vám neutekla žádná výhra: Stáhněte si věrnostní eMimino kartičku do mobilu a zvyšte svoji šanci na vítězství.

eMimino kartička

Témata článku

Přečtěte si také