Co je pro miminko nejlepší strava v letním počasí

Při letním cestování je u malých dětí potřeba dbát na správná pravidla ve výživě. Díky tomu bude dovolená i cestování pro děti i rodiče daleko příjemnější. I u dětí se při cestování mohou objevit nejrůznější trávicí potíže, ať už zácpa, bolesti bříška, průjem i pocity na zvracení.

Co si sbalit s sebou na cesty

Pro pohodlí miminka je vhodné s sebou sbalit zásobu kojenecké výživy, ideálně sušené, nemléčnou rýžovou kaši, přesnídávky i kapsičky s přesnídávkou či sušenky, které lze podat kdykoliv během cesty. Do výbavy se hodí i dětský černý čaj a balená voda. V lékárně snadno seženete probiotika, antihistaminika proti případné alergii, rehydratační nápoje a léky na kinetózu.

Již několik dní před začátkem cesty je vhodné si pohlídat následující

Strava a dostatečný pitný režim – díky dostatečnému přísunu vlákniny a příjmu tekutin lze upravit správně peristaltiku, a předejít tak zácpě, která se u dětí na cestách často vyskytuje. Do stravy je vhodné doplnit probiotika nebo kojeneckou stravu s probiotickými kmeny. Tím se zlepší pohodlí bříška a celkové zažívání.

Před samotnou cestou své dítě dostatečně nakrmte, případně použijte lehké příkrmy. Bez pocitu hladu a přejedení se s klidným bříškem bude cestovat daleko příjemněji.

Trávicí problémy na cestách a jak jim předejít

Nejčastějším důvodem zažívacích problémů u dětí při cestování mohou být alergie z nových chutí. V zahraničních zemích se v kuchyni mohou používat jiná a nová koření než v naší kuchyni a u citlivých dětí mohou vyvolat tyto látky alergickou reakci z potravin. Může jít o exotické ovoce, mořské plody, korýše, koření i ořechy. Alergická reakce se může projevit i na kůži, například kopřivkou z většího příjmu ovoce. V těchto situacích pomohou právě antihistaminika v lékárničce, která můžete podat i preventivně.

Průjmy a jiné trávicí potíže

Mohou vzniknout nevhodnou stravou, stresem z cestování, alergií na některé potraviny, bakteriemi z potravy a okolí i z přehřátí (úpal/úžeh). Proto je vhodné kontrolovat teplotu dítěte, zakrývat ho před přímým sluncem a kontrolovat jeho pitný režim i intenzitu a zápach stolice.

V těchto stavech je nutné okamžitě ze stravy vypustit mléčné výrobky, vyměnit příkrmy za nemléčné (např. nemléčná kaše) a používat kojeneckou výživu s nízkým obsahem laktózy. Doporučit lze např. speciální kojeneckou výživu BEBA AL 110, která má praktické 400g balení, lze ji koupit v lékárně a obsahuje velmi malé množství laktózy.

Jak se postarat o klidné bříško miminka na cestách

Dlouhé cestování i nevhodná a nepravidelná strava se můžou projevit bolestí bříška a zácpou. Vhodné je proto zvolit lehkou kojeneckou stravu, ideálně s hypoalergenní bílkovinou a dostatkem probiotik, které rychle ovlivní drobné trávicí potíže, zklidní bříško a upraví vnitřní mikroflóru.

Mléko Beba Sensitive je vhodné při drobných trávicích potížích, nadýmání, zácpě i při nesnášenlivosti běžné kojenecké stravy. Obsahuje probiotika L.reuteri, která se vyskytují ve střevní flóře kojených dětí, a hypoalergenní bílkovinu OptiproHA – tato částečně naštípaná bílkovina je pro organismus snadno stravitelná a nezatěžuje ho. BEBA Sensitive lze zakoupit v lékárnách.

V sortimentu speciálních mlék značky BEBA jsou k dispozici také kojenecká mléka při kolikách či ublinkávání. Mléka Beba Optipro HA jsou určené pro miminka s alergiemi v rodinné anamnéze.

Na cestách je důležité dodržovat zvýšená hygienická pravidla, aby se zbytečně nekontaminovaly nádoby, z kterých dítě pije a jí. Nezapomínejte proto na desinfekci nádobí, vymývání čistou / balenou vodou i vyváření lahviček. Dětská kojenecká strava i příkrmy by měly být ve vysokých teplotách skladovány v chladu.

Přečtěte si také

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

  • 14.11.18
  • komerční sdělení
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou....