Co se skrývá v mateřském mléku

Mateřské mléko obsahuje všechny živiny, které dítě potřebuje pro svůj růst. Je pro něj tekutinou, potravou i lékem.

Co se skrývá v mateřském mléku kojení.jpg

Mateřské mléko je zázrakem přírody, který se přizpůsobuje svým složením potřebám každého jednotlivého dítěte. Mléko má různé složení pro novorozence, jiné je pro tříměsíční dítě, jiné pro půlroční či třeba roční. Své složení mění dokonce i podle ročního období, podle fáze dne a i v průběhu jediného kojení. Dokonce respektuje donošenost dítěte. To, které je narozeno předčasně, získá v mateřském mléce větší množství některých živin, které mu nahradí placentární výživu. Pro nedonošené dítě má mateřské mléko vlastní matky zcela mimořádný význam – trávicí enzymy doplňují nedostatečnou funkci trávicího ústrojí a zlepšují vstřebávání živin. Imunologické a protizánětlivé faktory pomohou dítěti v boji proti infekci, růstové hormony zase urychlují růst dítěte.

Mlezivo i zralé mléko

Během prvních tří až pěti dnů po porodu (může se objevit už během těhotenství) se tvoří mlezivo neboli kolostrum, které je žluté a velice husté díky vysokému obsahu bílkovin. Z těchto bílkovin celou čtvrtinu tvoří obranné látky, které pomáhají miminku v adaptaci na nové prostředí. Mleziva je málo, ale plně svým složením pokryje potřeby novorozence. Po pátém dni následuje mléko přechodné, ještě stále nažloutlé a mezi 14. až 21. dnem se objevuje už zralé, dvousložkové mléko. Přední mléko je vodnaté, namodralé (obsahuje hlavně vodu a cukr) a uspokojí žízeň děťátka. Zadní mléko je bílé, husté (obsahuje více bílkovin a tuku) a čím déle dítě pije, tím je mléko tučnější (na konci kojení může být mléko až pětkrát tučnější než na jeho začátku, poslední kapky jsou spíše tučnou smetanou).

Bílkoviny, tuky, cukry…

Mateřské mléko je tvořeno z více než 80 procent vodou, proto není nutné plně kojenému, dobře prospívajícímu dítěti podávat žádné jiné tekutiny.

Mateřské mléko obsahuje zhruba třetinové množství bílkovin než mléko kravské, ale tyto jsou zcela jiného složení (především rozdílné chemické složení a poměr kaseinu a syrovátky) a jsou pro dítě mnohem lépe vstřebatelné. Navíc část bílkovin má podobu imunoprotektivní a chrání kojence před infekcemi. Dítě je schopno bílkoviny téměř beze zbytku využít, mateřské mléko je výborně stravitelné, a proto se může objevit i mnohadenní absence stolice, která signalizuje právě dokonalé zužitkování mateřského mléka dítětem.

Hlavním sacharidem v mateřském mléce je laktóza, která tvoří 40 procent energetické hodnoty mléka. Oproti kravskému mléku obsahuje mléko mateřské o třetinu více sacharidů. Jsou ovšem velmi dobře vstřebatelné, zlepšují využitelnost vápníku, optimalizují vývoj střevní mikroflóry, a tím pomáhají dítě chránit před střevními infekcemi (především oligosacharidy, které mají i probiotický účinek).

Tuky tvoří asi 50 procent energetické hodnoty mateřského mléka (280 kJ na 100 ml) a jsou i významným činitelem při vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích. Tuk je pro dítě výborně stravitelný, téměř z 90 procent.

Vyvážená strava je důležitá

Obsah vitaminů a minerálů je částečně závislý na stravě matky a jejím výživovém stavu. Některé prvky se do mléka dostanou i na úkor matky, tedy z jejich zásob, které by měla doplňovat (jde především o vápník, železo, kyselinu listovou, zinek). Další ale mohou v mléce chybět, pokud má matka výživu nedostatečnou (především vitaminy skupiny A, B, D, jód). Nedostatek těchto látek může nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte, proto by matka měla mít stravu vyváženou. Mateřské mléko má vynikající vstřebatelnost vitaminů, minerálních látek a stopových prvků, například vápníku a železa (z mateřského mléka se vstřebá asi 50 procent železa, z umělého pouhých 10 procent).

Nedostižný ideál

Mateřské mléko je pro dítě tekutinou, potravou i lékem. Pomáhá nastartovat imunitní systém dítěte, snižuje riziko celé řady onemocnění – například alergie, astmatu, zubního kazu, meningitidy, rakoviny prsu, celiakie, syndromu náhlého úmrtí kojence, cukrovky, leukémie, ekzémů, průjmových onemocnění, infekcí dýchacích a močových cest, roztroušené sklerózy, obezity, zánětu středního ucha, chřipky. Pokud už kojené dítě onemocní, průběh nemoci je mírnější než u dětí nekojených. Sání z prsu také napomáhá správnému vývoji zubů a řečových orgánů. Kojení delší než tři měsíce ovlivňuje příznivě inteligenci dítěte.

Mateřské mléko je tou nejlepší výživou pro lidské mládě. Díky svému proměnlivému a také poněkud záhadnému složení (zhruba sto složek mateřského mléka ještě nebylo prozkoumáno) je zatím stále nedosažitelným ideálem.

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1105
29.5.14 20:27

Dceru kojím, je jí rok, ale na předních zubech má povlak z cukru co MM obsahuje.
musím jí čistit zuby a pry je MM nejlepší

  • Zmínit
  • Nahlásit