Co si ujasnit a zařídit před narozením miminka

Už máte partnera/vážný vztah a ve dvou vám začíná být smutno? Do založení rodiny byste se rozhodně neměli vrhat po hlavě. Nový člen rodiny totiž nezatíží pouze váš rozpočet, ale i vztah. Na co si tedy před samotným plánováním odpovědět?

Co si ujasnit a zařídit před narozením miminka

4 základní otázky

Jak pevný je váš vztah?

Před samotným založením rodiny je pevný vztah jednou z nejdůležitějších věcí. Péče o dítě je vysilující po stránce fyzické i psychické. Budete potřebovat vzájemnou podporu a pomoc. Být schopný zastoupit jeden druhého a omluvit občasné výkyvy nálad vycházející z únavy. Nastat nakonec mohou i hádky ohledně výchovy. Dítě tak představuje slušnou zátěžovou zkoušku, kterou váš vztah musí ustát. Zakládat rodinu by proto měli pouze páry, které se dobře znají a věří, že je podobné problémy nerozhodí.

Berete v potaz stav financí?

Pravdy o pořízení dětí se často tutlají, ovšem to, že dítě stojí často víc než náklady obou rodičů dohromady, není žádným tajemstvím. Počítat musíte nejen s nákupem výbavičky, ale i s tím, že znatelná část příjmů přijde na financování plen, příkrmů, oblečků, kroužků a jiných nezbytností. Připravte se na to, že s dětmi peníze doslova protékají mezi prsty. Počítejte s poklesem příjmů na mateřské a vytvořte alespoň nějakou finanční rezervu. Před samotným založením rodiny si odpovězte na otázku, zda dítěti opravdu budete moci nabídnout vše, co chcete.

Nemáte na rozhazování, ale potomkovi chcete dopřát vše? Za zlomek ceny pořídíte vše potřebné na bazaru eMimino.cz

Je vaše bydlení vhodné pro dítě?

Máte dostatek místa pro dalšího člena rodiny? Máte v blízkosti bydliště školy, školky nebo hřiště na hraní? Budete s dítětem mobilní nebo je ve vašem okolí blízko městská hromadná doprava? Chcete dítě vychovávat ve městě, nebo na vesnici v baráčku se zahradou? Na všechny tyto otázky a mnoho dalších je třeba si odpovědět. S dalším členem rodiny budete pravděpodobně potřebovat více prostoru a bydlení, které bude vaše společné fungování usnadňovat.

Co bude s vaší kariérou?

Jsou samozřejmě i supermámy, které zvládají práci, koníčky, děti i vypadat úžasně. Pokud ale jako většina z nás nejste nadčlověk, musíte počítat s profesní pauzou. Rozmyslete si, jak dlouho chcete s dítětem zůstávat doma, zda byste po mateřské chtěla vrátit do stejného zaměstnání, případně jakou profesní cestou byste se poté chtěla vydat. Určitě dítě neberte jako “zabijáka” kariéry. Je sice pravda, že vás na pár let dítě trochu zpomalí, ale pak to můžete zase pořádně rozbalit. :)

Když už máte jasno

Pokud máte v hlavních bodech výše jasno, nezbývá nic jiného než čekat, těšit se a když se podaří, zařídit pár nezbytných maličkostí.

Před narozením miminka:

Nad čím jste před založením rodiny přemýšleli vy?

Vztahový speciál na eMimino.cz


Už jste četli všechny články ze vztahového seriálu? Ne? Tak to koukejte napravit:

 1. Singles: Už žádný starý mládenec a stará panna
 2. Aplikace a swipování: I to patří k současnému randění


Příště se těšte na článek o partnerském vztahu po narození dítěte.

Přečtěte si také

Co je pro miminko nejlepší strava v letním počasí

 • 03.09.18
 • komerční sdělení
Co je pro miminko nejlepší strava v letním počasí

Při letním cestování je u malých dětí potřeba dbát na správná pravidla ve výživě. Díky tomu bude dovolená i cestování pro děti i rodiče daleko příjemnější. I u dětí se při cestování mohou objevit...

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1533
22.3.17 13:52

To je zas článek o ničem

 • Zmínit
 • Nahlásit
21.3.17 11:54

Zmateny titulek :)

Dobry den,
clanek je to pekny, ale nic noveho mi tedy neprinesl :)
Sla jsem ho cist s tim, jak titulek napovidal, co bych si mela jako tehotna ujasnit a prichystat pred narozenim meho miminka.
Ale je to spis o tom, co si ujasnit, nez se pokouset o dite.
Coz je veliky rozdil :)

Příspěvek upraven 21.03.17 v 11:55

 • Zmínit
 • Nahlásit
13709
21.3.17 08:11

@Pennya Díky za postřeh, opraveno. :mavam:

Monika

 • Zmínit
 • Nahlásit
4472
20.3.17 14:20

Výše zmíněné rady můžete dodržet, a přesto nebudete mít záruku, co to s dlouholetým funkční vztahem udělá.. :jazyk: takže pro mě tlachačka o ničem

 • Zmínit
 • Nahlásit
5288
20.3.17 12:43

Pediatr nemá s příjmením dítěte fakt co dělat. Vím to, řešili jsme to s přítelem 4×. Je potřeba mít těh. průkazku a ještě před narozením dítěte na matrice podepsat souhlasné prohlášení o otcovství.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1323
20.3.17 12:28

@Pennya: O jméně je potřeba učinit souhlasné prohlášení. To je ale možné v době až jednoho měsíce po porodu, tj. žádné „hned na porodním sále“, nebo dokonce když jde nesezdaný pár před porodem na matriku. Na druhou stranu do té doby asi matrika nevydá RL.

Upravuje toto zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení, konkrétně § 18:

§ 18 odst. 1: „Jméno, popřípadě jména dítěte se do matriky zapíší podle souhlasného prohlášení rodičů; není-li jeden rodič znám, je rodičovské odpovědnosti zbaven nebo je výkon jeho rodičovské odpovědnosti v této oblasti omezen nebo pozastaven, zapíše se jméno, popřípadě jména dítěte podle prohlášení druhého z rodičů, jinak podle pravomocného rozhodnutí soudu.“

§ 18 odst. 4: „Matriční úřad nezapíše do knihy narození jméno, popřípadě jména, a učiní o tom oznámení soudu, jestliže rodiče
a) se nedohodnou na jménu, popřípadě jménech dítěte do jednoho měsíce od narození dítěte, nebo
b) jméno dítěti neurčí do jednoho měsíce od narození dítěte, nebo
c) určí dítěti jméno, popřípadě jména, které nelze do knihy narození zapsat, nebo
d) nejsou známi.“

Na druhou stranu věřím, že některé matrikářky nebo porodnice můžou tvrdit, že jméno je potřeba nahlásit hned; podobně jako jsou údajně některé matrikářky schopné tvrdit, že je možné vybrat jen jméno uvedené v kalendáři :roll:

Příspěvek upraven 20.03.17 v 12:33

 • Zmínit
 • Nahlásit
3030
20.3.17 07:40

Myslím že pediatr nezajistí příjmení po otci, to spíš ta matrika :-D mimo to, kamarádce řekli že už musí vědět jméno pro holčičku i kluka, na kterým se s přítelem-otcem dohodli a to na matrice nahlásit taky. Těžko říct jestli si to ti úředící nechtěli jen ulehčit

 • Zmínit
 • Nahlásit