Coming out aneb Když jde dítě s barvou ven

Přemýšleli jste někdy o tom, jak byste zareagovali, kdyby za vámi přišlo vaše dítě s tím, že je lesba, gay nebo se necítí dobře se svým pohlavím? Coming out dítěte může být velká rána. Ale nemusí! Přinášíme 10 rad, jak to zvládnout!

Jak zvládnout coming out? Zdroj: Canva Jak zvládnout coming out? Zdroj: Canva

Coming out? „Jsem v menšině, mami.“

V řeči LGBT (slovníček pojmů najdete níže pod článkem) komunity se o přiznání mluví jako o coming outu vycházejícího z anglického „come out“, což se dá přeložit jako „vyjít najevo“, „ukázat se“, ale také „přihlásit se“. V mluvené řeči můžete zaslechnout i pojem „vyoutovat se“. Pro dítě nebo mladistvého není vůbec snadné s touto informací přijít za rodičem. Je to obrovský krok, a pokud se k němu váš potomek odhodlal, je to důkaz velké důvěry k vám a svým způsobem i vyznamenání. Znamená to, že máte hezký vztah!

„Byly jsme s mámou na procházce. Odpověděla mi, že to tušila, že jen čekala, až jí to řeknu. Bála jsem se, co na to táta. Ale ten řekl, že když má další dceru z druhého manželství, nemusí se bát, že nebude mít vnoučata. Bylo a je mu to jedno,“ vypráví čtenářka Jana svoji zkušenost.

Pro rodiče nemusí být coming out dítěte jednoduchý

Je v pořádku, že máte rozporuplné pocity, potřebujete čas, jste zmatení a cítíte strach. Normální je i to, že pomyslíte na sebe – vyleká vás myšlenka, že nebudete mít vnoučata nebo si se zděšením položíte otázku, co tomu řeknou lidi, jak budete vypadat.

Pomoci mohou psychologové

Své o tom ví gay Pavel. „Máma trochu vyváděla. Bála se, že mě za to zavřou, nebudu moci studovat a tak. Babička jí ale poradila, ať si promluví s psychologem. Šli jsme tam spolu. Mě si vzal jako prvního do ordinace a jednoduše se zeptal: Takže tebe holky neberou? A já odpověděl, že ne. To mu stačilo. Pak si pozval do ordinace mamku.“

Mnohdy právě rozhovor s odborníkem dokáže překonat prvotní šok. Díky rozhovoru s psychologem mohou rodiče snadněji pochopit nejen pocity dětí, ale také svoje. „Dodnes nevím, co jí řekl, ale pomohlo to, přestala mi to vyčítat a postupně se s tím vyrovnala. Dnes na mého partnera, se kterým jsem 18 let, nedá dopustit. Já jsem rád, že mě přijala a miluje mě, jak jen máma může své dítě milovat! Pravda občas bolí, ale je důležité to ze sebe dostat ven.“

Povídání s psychologem může pomoci rodičům překonat první těžké chvíle. Zdroj: CanvaPovídání s psychologem může pomoci rodičům překonat první těžké chvíle. Zdroj: Canva

Orientaci si nevyberete

Mějte stále na paměti, že sexuální orientaci si člověk nevybírá, protože je vrozená. Není to rozhodnutí vašeho dítěte. Váš syn nebo vaše dcera si pravděpodobně prošli velmi složitým a možná i bolestným obdobím vnitřního coming outu. Stejnou zkušeností si prošla i máma transgender dítěte Alena:

„O tom, že budu mít místo dcery syna jsem se dozvěděla v e-mailu. Dcera se rozhodla, že mi to dá vědět tak, že se z toho vypíše. Já tento e-mail četla se slzami v očích, ale ne smutkem, to byly slzy štěstí! Konečně jsem věděla, co se s mojí dcerou děje, co ji trápí. Ani na vteřinu mě nenapadlo, že je to třeba jen výmysl, pubertální nálada. Psaly jsme si tehdy celou noc, vše jsme si řekly, já z domu, dcera z internátu.“

Láska k dítěti je nakonec silnější. Zdroj: CanvaLáska k dítěti je nakonec silnější. Zdroj: Canva

Vyhněte se prudkým reakcím

Může se stát, že coming out vašeho dítěte vyústí v hádku. Je proto nutné vyvarovat se krajních reakcí, jako je třeba vyhazov z domu! Kdyby vám náhodou právě toto ujelo, pokuste se ho nebo ji zavolat zpět. A omluvte se. Klidně opakovaně, důrazně tak, aby dítě pochopilo, že vás to skutečně mrzí. A potom, až budete cítit, že to zvládnete, začněte znovu. Promluvte si, tentokrát s pochopením. Svět se přeci nezboří jen proto, s kým vaše dítě chodí nebo koho má rádo. Zní to možná pateticky, ale není nakonec nejdůležitější, že je vaše dítě spokojené?

Hádky a prudké reakce odložte na jindy. Zdroj: CanvaHádky a prudké reakce odložte na jindy. Zdroj: Canva

Sebevražda 14letého Filipa kvůli menšinové orientaci

Mediálně známý případ 14letého Filipa, který tíhu vnitřního coming outu neunesl a spáchal sebevraždu, stál u vzniku projektu Sbarvouvezn.cz. Jeho posledním přáním, které napsal do dopisu na rozloučenou, totiž bylo, aby se jeho milovaná rodina zapojila do boje proti tomu, co mu vzalo život – stále přetrvávajícím předsudkům, homofobii a netoleranci.

„Po Filipově smrti se na mě začala obracet spousta mladých lidí v podobné životní situaci, jako byl Filip. Mají obavy z coming outu, bojí se reakce rodiny i spolužáků. Přemýšlela jsem, jak takovým lidem pomoci. Myslím, že právě možnost sdílení a rozhovoru s někým, kdo prožíval to samé, je tou nejlepší možností. A právě to web S barvou ven nabízí,“ říká Filipova teta Ester Janečková.

Projekt s Sbarvouven.cz: Vše, co potřebujete vědět

Sbarvouven.cz je bezpečným a vstřícným prostředím pro všechny, kdo potřebují v otázce coming outu i celém LGBT světě pomoci. Spousta článků k tématu, možnost spojit se s lidmi, kteří mají coming out za sebou nebo s odborníky, kteří se problematikou zabývají. Nechybí ani rodičovská podpůrná skupina. Mentoři, kteří jsou připraveni podat pomocnou ruku, jsou lesby, gayové, transgender osoby, psychologové, ale také příbuzní LGBT lidí.

I vy se nakonec s coming outem dítěte vyrovnáte. Zdroj: CanvaI vy se nakonec s coming outem dítěte vyrovnáte. Zdroj: Canva

Desatero pro rodiče aneb Jak se s coming outem vyrovnat:

1. Rodina je nejdůležitější. Pokud vaše dítě cítí podporu od těch nejbližších, je v bezpečí, co se týče eventuálních depresí, smutků, nebo dokonce myšlenek na sebevraždu či drog.

2. Myslete na vaše dítě, ne na sebe! To, že se vám dítě svěřilo se svou sexuální orientací, je pro něj obrovský krok. Máte-li nyní strach o sebe, o to, jak budete vypadat, co tomu řeknou lidi, pokuste se za každou cenu ovládnout.

3. Nikdy nezlehčujte a nezpochybňujte to, co vám dítě řeklo. To by totiž mohlo fatálně ohrozit jeho důvěru ve vás. Ne, sexuální orientace se nezmění. I mladý a nezkušený člověk moc dobře ví, proč s přiznáním přišel. Jeho pocity jsou opravdové.

4. Nebudete prarodiče? Vyděsila vás myšlenka, že nebudete od vašeho LGBT+ dítěte mít vnoučata? Dnes neznamená odlišná orientace automatickou bezdětnost. V České republice žije více než tisícovka dětí vychovávaných gay a lesbickými rodičovskými páry.

5. Klidný rozhovor je víc než cokoliv. Věnujte svému dítěti tolik času, kolik bude potřebovat. Povídejte si, ptejte se a naslouchejte. Bez obalu mluvte o svých pocitech. Za každou cenu se vyhněte obviňování nebo dokonce vydírání!

6. Nevíte toho moc o gayích a lesbách? Dnes je informací o odlišné sexuální orientaci dostatek. Najděte si čas na prostudování tématu a zjištění informací na seriózních webových stránkách. Pokud si vzpomenete na nějakého svého vrstevníka, který se k menšinové orientaci hlásí, kontaktujte ho, poproste ho o otevřené popovídaní si. Zkuste prostě proniknout hlouběji do tématu, které vám doposud bylo poněkud vzdálené.

7. Nešiřte tajemství vašeho dítěte dál. Každý se rozhodne sám, zda chce, aby skutečnost o jeho sexualitě vědělo i širší okolí. Zkuste potlačit potřebu tuto skutečnost sdílet.

8. Neobviňujte se! Coming out vašeho dítěte není vyústěním špatné výchovy. Sexuální orientace je vrozená.

9. Nekoresponduje odlišnost v sexuální orientaci s vaší vírou? Spojte se s LGBT spolkem věřících Logos ČR. Pomohou vám najít cestu.

10. Najděte rodiče se stejnou zkušeností. Nejste sami, komu se dítě svěřilo s menšinovou orientací. Sdílení pocitů, emocí i obav velmi pomáhá.

Malý slovníček pojmů (aby bylo jasněji):

 • LGBT Označení pro skupinu leseb, gayů, bisexuálů a transgender osob. Často za zkratkou bývá znaménko plus, to zastupuje všechny další orientace a genderové identity.
 • Genderová identita Pohlavní totožnost. Hlásíme se k ženskému nebo mužskému pohlaví, ale také ke kombinaci obou, případně k žádnému genderu.
 • Coming out Přiznání. Chvíle, kdy člověk jde tzv. s barvou ven a přizná se k menšinové sexuální orientaci nebo určité genderové identitě. Rozlišujeme vnitřní coming out (dítě si přizná, že „je jiné“) a vnější coming out (kdy se přizná i svému okolí).
 • Gay a lesba On a ona menšinové sexuální orientace. Tedy, kluk, který má rád kluky, a holka, která má ráda holky.
 • Bisexuál Bi znamená obojí. Tento jedinec, a nezáleží na tom, jakého pohlaví je, má rád jak holky, tak kluky.
 • Pansexuál „Pan“ je řecká předpona, která znamená „všechno“. A to také napovídá, co přesně toto označení sexuální orientace znamená. Zahrnuje možnou přitažlivost i k osobám, které se neidentifikují výlučně jako muž, nebo žena. A aby to bylo s pansexuály ještě složitější, je jejich odlišnost vnímána buď jako samostatná sexuální orientace, nebo jako sexuální identita nacházející se na spektru bisexuality.
 • Transgender Označení pro lidi, jejichž genderová (pohlavní) identita není v souladu s pohlavím, které jim bylo určeno při narození. Pojem je také souhrnným označením pro osoby, které se neidentifikují výlučně jako muž nebo jako žena, těm se také někdy říká gendrerqueer nebo nebinární. Důležité je vědět, že transgenderová identita nemá vliv na sexuální orientaci.

Autor:

Petra vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na pedáku – nikdy ale neučila. Dlouho žila studentským životem, studovala, žila ve Francii, poté v Anglii. Říká o sobě, že vždy byla písmenkový typ – hodně čte a čím dál tím víc i píše. Velmi ji baví i jazyky cizí, zejména francouzština. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
287
16.5.21 12:12

Mně by to tedy bylo líto, kdyby s tím některý z mých synů přišel. Nezmohla bych nic, to se nedá změnit, ale smutná bych byla. Přestože se to teď rádo vyzdvihuje jako normální, já to za normální nepovažuju a trvalo by mi asi nějaký čas, než bych se s tím smířila.
Samozřejmě bych ho nevyhazovala, nevyčítala, nenadávala atd. Náš vztah by byl pořád stejný, vnitřně bych s tím ale prostě nějakou dobu bojovala.

 • Zmínit
 • Nahlásit
528
14.5.21 22:01

Vůbec neřeším, bylo by mi to úplně fuk.

 • Zmínit
 • Nahlásit
55
13.5.21 13:44

@me57h …jo? Nevím :think: Já mám teda opravdu hodně kamarádů a známých, který ten „pubertální výstřelek“ ještě nepřešel… a to je jim 40+ :think: To je teda echt dlouhá puberta :nevim: ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
942
12.5.21 16:40

Říkejte si co chcete, ale většinou jde prostě o pubertální výstřelky, kgeré časem přejdou.

 • Zmínit
 • Nahlásit