Dáváte si do vázy „kočičky“? A víte, co symbolizují?

O čem všichni mluví

Zima je na odchodu a uvolňuje místo hřejivému jaru. V tomto období se dříve objevovaly určité symboly a dodržovala se řada rituálů. Některé známe dodnes, ale víme také jejich pravý význam?

Zdroj: Grisha Bruev / Shuttestock, Inc

Vynášení Morany 1 / 10

Vynášení Morany reprezentovalo odchod zimy a smrti. Morana byla představována figurínou ženy, kterou děti vynášely z vesnice a poté pouštěly po vodě. Podobné se také používaly koncem dubna při pálení čarodějnic.

Zdroj: Svetlana Turchenick / Shuttestock, Inc

Rašící větvičky 2 / 10

Po vynesení Morany se děti domů vracely s větvičkami s pupeny, které představovaly zrod a nový život. Doma je daly do vázy, ovázaly pentlemi a už jen čekaly na květy. Na rozdíl od Morany (bohyně smrti) větvičky symbolizovaly Vesnu (jarní bohyni).

Zdroj: Andriana Syvanych / Shuttestock, Inc

Malované kraslice 3 / 10

Tradiční kraslice byly malované červeně (podle ruského krásnyj = červený). Takové vejce představovalo koloběh života (zrození i smrt) a červená barva jako taková i slunce. Po jarní rovnodennosti se totiž dny prodlužují a světlo pomyslně vítězí nad tmou a nocí.

Zdroj: Roman Kolbabek / Shuttestock, Inc

Proutěná pomlázka 4 / 10

Díky vyšlehání („omlazení“) měly ženy zůstat mladé, krásné a svěží. Dřív se výprask zdaleka nevztahoval pouze na něžné pohlaví, ale také na muže a starší děti. Pomlázka však musela být upletená z mladých vrbových proutků, aby měla svou magickou moc.

Zdroj: Juta / Shuttestock, Inc

Kočičky 5 / 10

„Kočičky“ nejsou nic jiného než vykvetlé větvičky vrby jívy. I ony jsou symbolem jara, který u nás nahradil palmové ratolesti, jimiž byl vítán Ježíš při svém příjezdu do Jeruzaléma. Větvičky „kočiček“ se také zapíchávaly na kraje polí, protože se věřilo, že ochrání budoucí úrodu. Tomu měl pomoci i absolutní zákaz práce se zemí v den rovnodennosti.

Zdroj: Bannafarsai_Stock / Shuttestock, Inc

Rituální omývání 6 / 10

Svěží jarní deště souvisely s bohyní Lady. Vzrůstání její energie bylo spojeno s očišťováním ranní rosou a studenou vodou z potoka. Rituály probíhaly brzy ráno (ještě za tmy), mlčky a hlavně „na Adama“. To mělo přinést pevné zdraví a ochranu před nemocemi.

Zdroj: Luke SW / Shuttestock, Inc

Pročištění těla 7 / 10

Jarní čas byl také využíván k vnitřní očistě těla. Požívaly se hlavně zelené přírodní potraviny. K detoxu se můžete inspirovat i v našem článku Jarní detox, který nebolí: V pohodě a bez hladu. Skvěle pročistíte svá střeva a ulevíte tím i celému tělu.

Zdroj: Papuchalka - kaelaimages / Shuttestock, Inc

Nošení nových šatů 8 / 10

Tradice vám radí pořídit si nové oblečení. Ve slovanských zemích to pro dívky a ženy znamenalo hlavně nošení nových šatů v pastelových barvách. Opět se tu objevuje i červená, tentokrát je především symbolem plodnosti, mateřství a ženskosti.

Zdroj: Oliver Hoffmann / Shuttestock, Inc

Velikonoční beránek 9 / 10

Po půstu a detoxu naši předkové potřebovali nabrat sílu. I v pokrmech tak byla silná symbolika, jako třeba v beránkovi – symbolu nevinnosti a čistoty. Inspirujte se k jeho upečení v sekci Velikonoční recepty.

Zdroj: Alla Koala / Shuttestock, Inc

Zelenající se osení 10 / 10

A na konec si dáme něco na odlehčení – milou tradici pěstování „obilíčka“ (osení). Ukažte dětem sílu přírody a vyrobte si zároveň i krásnou dekoraci. Vysejte do květináčku se zeminou pšenici nebo ječmen, udržujte v teple a vlhku a pak už jen sledujte, jak roste.

Témata článku

Váš příspěvek
Gina
Ukecaná baba ;) 1146 příspěvků 21.03.18 11:06

Už jako dětem nám rodiče říkali, že kočičky jsou první jarní potrava pro včely a že se nesmí trhat. Takže bych nikdy neutrhla v přírodě ani větvičku a učím to i své děti.

chs.jasmin
Echt Kelišová 8496 příspěvků 20.03.18 08:32

Vynášení Morany jsme ted o víkendu stihli, je pravda, že ale řeka byla zamrzlá :D Ale bylo hezké, jak děti zpívaly.
Vetvičky ještě doma nemáme a to ani kočičky (ty navíc ani nevím, kde natrhat, aniž by byly chemicky ošetření, aby si je práve lidé domů netrhali :nevim: ). A na pomlázku a kraslice je ještě čas :mrgreen: Naopak osení už máme zasazeno a že je na okně nad topením, tak roste velice rychle a beránka si ještě napečeme :-)
Nové oblečení - no shodou okolností mi objednané právě došlo a došly mi i slevové poukazy, tak možná využiju :think: a asi se tedy poohlédnu po něčem červeném :mrgreen:

Vložit nový komentář