Děláte, jako by to bolelo a další perly, které zaslechnete u porodu

Děláte, jako by to bolelo a další perly, které zaslechnete u porodu

Může to být natěšený tatínek, tchyně nebo sestřička. Jedna věta, která vás během porodu spolehlivě povzbudí, naštve nebo rozesměje. Co říkat a neříkat na porodním sále?

 1. To jako vážně rodíš? A jsi si jistá?

Dobře míněný dotaz překvapeného, a často rozespalého, tatínka, spolehlivě rozdráždí rodící ženu. Ještě lepší je otázku slyšet přímo z úst nemocničního personálu, jak píše babulkaa v diskusi Hloupé řeči u porodu. „O půl 11 v noci jsme dojeli s přítelem na příjem do porodnice. Hned první otázka sestry: „Co Vás k nám přivádí?“ mě úplně rozhodila. Odpověděla jsem, že rodím. Sestra položila opět dokonalou otázku: „A můžete být konkrétnější?“

 1. 12 hodin, to je pěkné, já rodila 17

Bavit se o délce porodu je pěkně ošemetné. Neuklidní vás děsivé zkušenosti kamarádek, maminky nebo tchyně, natož pak odhady personálu. Nejedna maminka slyšela, že bude rodit každou chvíli a pak si na pokoji proležela krásných 20 hodin. A platí to i opačně. „Neříkat „nooo, to ještě potrvá“, mně to říkali a málem jsem za dvě hodiny porodila na záchodě na pokoji,“ vzpomíná Halibar.

 1. Netlačte, tlačte, netlačíte správně

„Netlačte si ještě maminko, budete tlačit, až já vám řeknu,“ zní oblíbená rada většiny doktorů. A pokud přeci jen budete tlačit, vystraší vás katastrofickými scénáři, kde všude se potrháte. A co teprve, když začnete poslouchat, že tlačíte jen tak na oko. Copak vy už to nechcete mít za sebou? Jak vzpomíná Dojcanis, na porodním lůžku to jde i s humorem, byť v danou chvíli možná nevhodným. „Tak to mě říkala doktorka: Najednou ty nohy od sebe nejdou, viďte. “

 1. Nezapomínej dýchat

Dýchat jako pejsek, dýchat správně, nedýchat špatně, dýchat, aby se vám miminko neudusilo. Z úst personálu možná rozcházející se rady ustojíte, přítomný tatínek si tím ale pochvalu nevykoleduje.
„Věta od partnera: „dýchej“ mě pokaždé tak naštvala, že jsem na chvíli úplně zapomněla, že mám kontrakci, a mrskla jsem po něm ručníkem,“ píše unuděná.

 1. Nekřičte

„Vím, že každý má práh bolesti jinak nastaven. U samotného porodu jsem si pomáhala zatínáním rukou do lůžka, pochodováním po pokoji a při každé bolestivé kontrakci jsem se kolikrát neudržela a i hodně vzdychala (moc mi to pomáhala, už jsem opravdu nevěděla co udělat, aby to přestalo), přišla dr. a řekla: Maminko, můžete se zpacifikovat?“ píše o své zkušenosti Petulka1234. Výjimkou nejsou ani upozornění, že svým křikem můžete vystrašit další maminky. Snaha synchronizovat rodičky se často promítá i do samotné organizace porodu. Paní vedle taky rodí, tak je potřeba rodit rychle!

 1. Děláte, jako by vás to bolelo

Údiv nezaslechnete paradoxně jen od partnera, ale i od zkušených sestřiček. „Děláte, jako by to bolelo. Nesmíte se té bolesti poddávat,“ vyslechla si v porodnici uživatelka Mau. Sestřičky to občas opravdu přepísknou, stejně jako v případě 3HE: „Když jste ho dělali (dítě), tak jste si tak nestěžovala, že je to nepříjemné… a teď vám vadí porod (bolest)…“

 1. Zvládly to jiné, zvládneš to taky

„Snad proboha nejsi první těhotná na světě. Zvládly to jiný, zvládneš to taky.“ Podobné partnerovy pokusy o podporu jsou často doprovázeny historickými exkurzemi typu: „Dřív rodily ženský na poli a nebyl kolem toho takovej humbuk!“ Vše je odpuštěno, dokud na řadu nepřijde byť nevinná, ale rozhodně neodpustitelná poznámka: „Vážně čekáš jenom jedno? Vypadá to spíš na mateřskou školku.“

 1. Obligátní „maminko“

Nezáleží na tom, jestli zrovna rodíte, nebo své dítko houpete v náručí. Pro personál a návštěvy jste jednoduše maminkou.
„Oba porody jsem měla plánovanou sekci, tak u toho jsem žádné hloupé řeči nepozorovala, ale docela mne točilo, když mi personál říkal maminko. Maminka jsem pro svoje děti, ne pro cizí lidí,“ uzavírá Hanka1.

Co potěší? Lidský přístup, stručné informace, vlídné slovo, a když nic, tak radši mlčet.

Mar__tanka1983: "Potěšilo mě, když mi říkali jak jsem na tom, bez dalších kudrlinek okolo, ale prostě mi odpověděli. Prostě žádné neurčité „bude to na dlouho…“ ale „jste otevřená na tři, kontrakce solidní, teď vám můžeme dát to nebo to, uděláme s váma to a to. Potřebujete něco?…tak my vás tu v klidu necháme, kdyby něco, volejte, jsme hned vedle“ a nechali mě na pokoji.

Pipi 00: „V průběhu porodu mi pomohlo spíš méně slov, ujištění, že je všechno v pořádku, pokud byl někde problém, tak vysvětlení. Totéž, pokud se do porodu nějak zasahovalo. Taky by se mohl personál nemocnic naučit pozdravit a představit se, ty tři vteřiny udělají fakt hodně a ne všichni to dělají.“

Která z průpovídek tatínků, doprovodu nebo personálu by se říkat nikdy neměla?

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1079
18.5.16 07:50

Oslovení „maminko“ je pro personál v nemocnici asi to nejjednodušší. Nemusí se koukat do karty :-) Mně to až tak nevadilo. Při porodu se všichni chovali skvěle. Porodní asistentka vždy jen přišla, natočila monitor, koukla, jestli jsem otevřená, zeptala se, jestli něco nepotřebuji a šla. Pak, když už se dcera drala na svět, tak mi doktor říkal, co dělá, nebo proč mě musí nastřihnout. A když se malá šprajcla v porodních cestách, tak mi říkal, kdy mám tlačit, protože to muselo jít rychle. Žádné nevhodné řeči ani rady mi nedávali. A pak, když jsem byla na pokoji, tak mi dovolili mít dceru u mě v posteli a ještě mi řekli, že je to normální. Tak asi proto mi to oslovení maminko až tak nevadilo. Byla jsem ráda, že se ke mně chovají jako k člověku. A to není všude běžné. Když byla kamarádka v porodnici v sousedním městě, to bylo jiné kafe. U porodu jí řekli, ať se uklidní, vždyť jen rodí. Přitom mi její muž říkal, že vůbec nekřičela. Toho se totiž bál. Dítě muselo být pořád ve vozíčku, jen na kojení a pochování si ho mohla vyndat. A protože byl trochu menší, když se narodil, tak ho musela vozit na „dopékání“, tak jí vynadali vždy, když ho přivezla o pár minut déle, než jí nařídili.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2657
17.5.16 16:15

@Kaac Také mě v porodnici oslovovali „Mamčo“, myslím, že to dělají kvůli tomu, aby se nemuseli namáhat podívat se, jak se která paní jmenuje :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
35461
17.5.16 08:14

:nevim: Myslím, že každému vadí něco jiného a i kdyby personál držel hubu, tak by se našla část, které by to vadilo. Mě teda žádná z těchto hlášek nijak neurazila ani nezvedla ze židle, max bych udělala :roll:, ale porod by mi to opravdu nenarušilo. Za mě - hlavně poskytovat dostatek informací a doporučení - i když jak je vidět z textu - doporučení ohledně dýchání a tlačení některé maminky zjevně nafírá, tak nevím, já za to byla rozhodně ráda, dýchání a správné tlačení mi určitě pomohlo k tomu, že jsem porodila úplně v pohodě.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1280
16.5.16 20:30

Báječně napsané, dost jsem se nasmála :mrgreen:. Mě osobně vytáčela ke konci těhotenství věta: Ty jsi ještě celá?? - mě přitom chyběl do termínu ještě celý měsíc :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4108
16.5.16 14:54

První porod byl děs a hrůza. Hlášky porodní as. „to miminko samo nevyleze“ „když to šlo do vnitř musí to jít i ven“

 • Zmínit
 • Nahlásit
736
16.5.16 12:06

Za oslovení „Maminko“ bych vraždila.. Pro doktory jsem byla vždy paní inženýrka (protože doktoři jsou snad jediní, co používají tituly, já ho tedy nepoužívám nikdy) a najednou, pro stejnou doktorku, která mě kontrolovala v ambulanci den před porodem, jsem byla „Maminka“. Všichni mi to říkali dost pejorativně, připadala jsem si prakticky vždy jako nesvéprávná blbka s vygumovaným mozkem, která nic nezná a nic nesmí. Vždyť ani můj manžel mi neříká Maminko, nejsem jeho maminka, natož nějaké sestry či doktorky.

Příspěvek upraven 16.05.16 v 12:09

 • Zmínit
 • Nahlásit