Jak oslavit Světový den boje proti AIDS? Zatočte s hoaxy a nesmysly

Věděli jste, že HIV pozitivita již není smrtelnou diagnózou? A že existují léky proti nákaze a dokonce takové, které zajistí, že virus v těle pozitivního člověka klesá na úroveň, že je nedetekovatelný a nakažený jej dále nepřenáší?

Jak oslavit Světový den boje proti AIDS? Zatočte s hoaxy a nesmysly Na 1. prosince připadá Světový den boje proti AIDS. Věnován je zejména osvětě o této nemoci. Zdroj: Profimedia

HIV pochází, stejně jako vir způsobující covid-19, od zvířat

První případy AIDS byly zaznamenány na začátku 80. let minulého století. Původcem nemoci je virus HIV. Ten v organismu napadá bílé krvinky, množí se v nich a později je zabíjí. Pokles počtu bílých krvinek způsobí selhávání imunity a vede k rozvoji choroby AIDS. HIV pozitivní člověk nemusí mít po dlouhou dobu žádné příznaky nemoci, přesto ale virus může šířit dál.

V Čechách je každý rok nově diagnostikován virus HIV u více než 200 osob, přičemž ale odborníci odhadují, že dalších 500—700 infikovaných osob o své nákaze neví.

Vyjmenujete způsoby přenosu HIV?

Když se virus objevil, nebylo jasné, jakým způsobem se může člověk nakazit. Dnes to naštěstí víme a s osvětou začínáme už u dětí na základní škole. Existují tři způsoby přenosu:

  • Sex. Říká se, že stojí za vším. Za přenosem HIV viru rozhodně! Na sexuální praktice ani na poloze při sexu nezáleží. Líbání z tohoto pohledu rizikové není, pakliže v ústech nejsou poranění… Kondom, prezervativ, nebo chcete-li guma je spolehlivou ochranou.
Nakazil jsem se od partnera v monogamním vztahu. Podle výsledků testů se on pravděpodobně nakazil před tím, než jsme se seznámili. Souhlasil jsem s nechráněným sexem, takže je to chyba nás obou.
  • Krev. Riziko není velké, je pouze 2%, ale je zde. Ohroženi jsou narkomani kteří sdílí jehly k aplikaci drog. Transfúze se ale bát nemusíme, krev je v Čechách od 90. let 20. století na přítomnost viru pečlivě kontrolována. Ohrožují naše děti na pískovištích odhozené jehly?
Tohle je hoax. Z odhozené jehly se člověk nakazí max. žloutenkou, ale ne HIV, virus mimo tělo velmi rychle hyne. I při poranění jehlou zdravotníků přímo od HIV pozitivní neléčené osoby je riziko přenosu pod 1 %.
  • Z matky na dítě. Přenos viru z HIV pozitivní těhotné ženy na plod v děloze představuje asi 20-30% riziko. Miminko se nakazit může také během porodu nebo při kojení. Díky lékům se ale riziko může redukovat až pod 1 %.
Proto je v Česku každá těhotná žena během těhotenství povinně na HIV testována.
Dalším z mýtů týkajících se HIV je, že HIV+ těhotná žena automaticky nakazí i své dítě. Zdroj: Česká společnost AIDS pomocDalším z mýtů týkajících se HIV je, že HIV+ těhotná žena automaticky nakazí i své dítě. Zdroj: Česká společnost AIDS pomoc

Diagnóza HIV už dnes není smrtelná

Dnešní medicína dokáže do jisté míry zabránit rozvoji nemoci AIDS, ochránit i intimně blízké okolí HIV pozitivního. PhDr. David Janík, psychoterapeut z Domu světla říká: „Délka dožití HIV+ pacientů je srovnatelná s běžnou populací (pokud je samozřejmě nákaza zjištěna včas a okamžitě zahájena léčba). Jedná se tedy o infekci nevyléčitelnou, nikoliv však smrtelnou.“

Každodenní život tahle diagnóza nezmění. Pokud svědomitě berete léky, virus je pod kontrolou a můžete pokračovat ve stejném stylu a tempu jako před nákazou. Napadají mě jen tři věci, které se po nákaze změní. Musíme chodit na pravidelné krevní testy (2–4krát ročně), jinak vám pojišťovna odmítne hradit léčbu. Musíte o svém stavu informovat zdravotnický personál. A měli byste o svém stavu říci i potenciálním sexuálním partnerům. Popřípadě vás může tahle diagnóza limitovat v některých profesích, ale to se mě netýká.

Zároveň ale přiznává, že nepříjemné situace nastat mohou.

Pro HIV pozitivní osobu je velmi obtížné najít i jen praktického lékaře, zubaře nebo dentální hygienu. Zdravotníci by měli tušit, že při dlouhodobé léčbě je riziko nákazy nulové, ale přesto se bojí. Dvě dentální hygienistky mě narovinu odmítly, zubař si mě sice nechal v evidenci, ale s každým zásadnějším problémem mě posílá na specializované pracoviště pro infekční pacienty. Pokud takhle reagují lidi, kteří mají zdravotnické vzdělání, jak by se asi zachovali obyčejní lidé?

Tabletky proti HIV? Ano, existují

Existuje tzv. PrEP, neboli pre-expoziční profylaxe, jakési „předléčení“, která představuje spolehlivou ochranu před infekcí tímto virem. Používá se zejména v případech blízkých vztahů s intimním stykem, kde je jeden z páru HIV pozitivní a není léčen. Její pravidelné denní používání chrání podle studií až s 99% účinností proti přenosu viru HIV prostřednictvím sexu.

Zatímco PrEP je lék užívaný předtím, než k rizikovému styku dojde, k dispozici je i podobný preparát, který se používá až po rizikovém styku (označován je jako PEP, tedy post-expoziční profylaxe). Zhruba měsíční užívání léků není 100%, významně však riziko nákazy virem snižuje a může mu i zabránit. Tento způsob ochrany se nehodí pro opakované užívání. Je určen pro jednorázové vystavení riziku, jako jsou například: nehoda v podobě prasklého kondomu při sexu s neznámou osobou, náhodný nechráněný pohlavní styk, nebo třeba i v případě znásilnění.

Zatím neexistuje lék, který by HIV definitivně vyléčil. Existuje ale léčba, díky které hladina HIV viru v krvi klesá na neměřitelnou hladinu. Takto léčený člověk nepřenese nákazu na druhého ani při nechráněném pohlavním styku, což prokázala řada studií. Například osmileté pozorování tisíce párů, kde byl HIV pozitivní pouze jeden, ukázalo, že k přenosu nedošlo ani v jednom případě. Této studie se navíc zúčastnily pouze mužské homosexuální páry, protože praktikování análního sexu se ukazuje z hlediska přenosu HIV viru jako nejrizikovější.

Nezapomínejte, že nejlepší prevencí proti přenosu pohlavních chorob je používání kondomu. Zdroj: Česká společnost AIDS pomocNezapomínejte, že nejlepší prevencí proti přenosu pohlavních chorob je používání kondomu. Zdroj: Česká společnost AIDS pomoc

Budoucnost bez HIV a nemoci AIDS? Není tak daleko

Víme o třech lidech, kteří se prokazatelně vyléčili z HIV. Ve dvou případech se tak stalo díky transplantaci kostní dřeně. Vyléčení se z HIV bylo tedy jakýmsi vedlejším účinkem léčby rakoviny. Třetí člověk je zatím lékaři zkoumán, údajně mu zabrala vhodně zvolená kombinace podávaných léků.

Tyto tři případy nicméně nemění nic na tom, že zcela vyléčit HIV zatím nelze. Se současnými léky na HIV a existencí PrEP a PEP profylaxe by ale lidstvo mohlo HIV vymýtit. Předpokladem ovšem je pečlivé testování zejména, ale nikoliv výlučně, rizikové populace. Problémem pro budoucnost jsou samozřejmě rozvojové země, kde ještě možnosti prevence a zejména léčby nejsou tak velké.

Velký nárůst HIV pozitivních v Čechách

Letos bude podle odhadů v Čechách 250 nově diagnostikovaných případů. To je 3. nejhorší rok v historii sledování infekce. V kontrastu třeba k Velké Británii, která naopak hlásí největší propad nových nákaz za 20 let je to hrozná zpráva. Předseda České společnosti AIDS pomoc Robert Hejzák vysvětluje, proč tomu tak je.

Co děláme stejně (dobře) jako v UK?

Zahajujeme ihned léčbu každého nově diagnostikovaného (prevence dalšího přenosu) a podle průzkumů se používají kondomy.“

A co děláme jinak (hůře) než v UK?

Nedostatečně testujeme, asi každý 5. člověk žijící u nás s HIV o své diagnóze neví. Také není dostatečně používána prevence prostředky PrEP. Stát totiž nemá žádnou strategii, jak PrEP dostat k těm, kteří ho potřebují a zároveň není profylaxe hrazená. Tím pádem ji neužívají ti, kteří by měli.“

Podle odborníků v České republice neví o své nákaze HIV až tisíc lidí. Zdroj: Česká společnost AIDS pomocPodle odborníků v České republice neví o své nákaze HIV až tisíc lidí. Zdroj: Česká společnost AIDS pomoc

Stigmatizace HIV pozitivních a nemoci AIDS přetrvává

PhDr. David Janík z Domu světla říká: „HIV pozitivita je dnes spíše diagnózou sociální. Největším problémem je neinformovanost a předsudky založené na domněnkách a strachu.“ Proto je pro HIV pozitivní lidi jednodušší svou diagnózu spíše tajit, což potvrdil i Adam.

Můj názor je takový, že o svém zdravotním stavu bych měl informovat jen lidi, které by mohl potenciálně ovlivnit, popř. ohrozit. Kdybych měl astma, rakovinu nebo šest prstů na levé noze, taky bych to neříkal na potkání. O mojí diagnóze vědí opravdu jen ti nejbližší.

A jak by se k němu měli lidé chovat, kdyby bylo HIV nějakým způsobem vidět a o jeho nemoci by věděli všichni?

Úplně normálně. Stejně jako se chovají k lidem, kteří trpí obezitou, lupénkou nebo plešatostí. Je to něco, co se nedá změnit a okolí to nijak neovlivňuje. Každý má nějaké svoje neduhy.

Přečtěte si také rozhovor s psychologem a terapeutem PhDr. Davidem Janíkem »

Autor:

Petra vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na pedáku – nikdy ale neučila. Dlouho žila studentským životem, studovala, žila ve Francii, poté v Anglii. Říká o sobě, že vždy byla písmenkový typ – hodně čte a čím dál tím víc i píše. Velmi ji baví i jazyky cizí, zejména francouzština. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...