Menstruace by neměla být tabu

Jana Rucká a Jitka Plevová spolu několik let kují hlavně Pikle – pod touto značkou vymýšlí kreativní hračky pro děti. Je to přesně rok, co začaly prodávat také sadu Menarché určenou dívkám, které právě dostaly (nebo očekávají) první menstruaci.

Menstruace by neměla být tabu Jitka Plevová a Jana Rucká společně vymýšlí nejen kreativní hračky.

Jak vás napadlo vytvořit sadu Menarché?

Jednou jsme se bavily s několika kamarádkami o menstruaci. Zjišťovaly jsme, jaké pomůcky která používá, jak fungujeme v cyklech, co cítíme a prožíváme. Přitom jsme si uvědomily, že si každá z nás pamatuje, kdy a za jakých okolností dostala měsíčky poprvé. Pro některé to bylo v pohodě, pro některé to byl příšerný zážitek.

Jedna kamarádka si dávala „preventivně“ vložku, protože byla nervózní, že to v 15 ještě nedostala a bála se, že nikdy nebude mít děti. Jiná zas neměla žádné informace a myslela si, že je nemocná, když krvácí.

Sdílely jsme nadšení z tolika pomůcek, které tu dnes jsou, a z informací, které se k nám dostaly. A tak jsem si říkaly, jak by bylo skvělé, kdyby tohle všechno, co my víme ve 40 letech, věděly dívky už třeba v 10 a měly svou možnost volby, necítily se špatně, když nezapadnou do průměru a nebály se.

A tak vznikla Sada menarche.

Součástí sady jsou veškeré pomůcky, které se týkají nejen menstruace.Součástí sady jsou veškeré pomůcky, které se týkají nejen menstruace.

Jedna věc je mít nápad, ale zrealizovat ho muselo být náročné…

Ano, sadu jsme tvořily více než rok. Věděly jsme, že ji nemůžeme udělat samy, že potřebujeme někoho, kdo ji nabije odbornými informacemi do Deníčku a Cyklického kalendáře, a tak vlastně nejtěžší bylo najít ty správné lidi. Ale měly jsme obrovské štěstí. Spolupráce s Kateřinou Juřenčákovou, Markétou Zikou Koppovou, Ilonou Bittnerovou a Kateřinou Kadlecovou velmi obohatila i nás samotné!

Jaké poslání sada má?

Posláním Sady menarche je obohatit všechny dívky informacemi. Nevyděsit je, nenavádět a ani neříkat, co je dobré a co je špatné. Jen jim ukázat, co všechno je možné, jak a proč to funguje a nechat na nich, aby si našly svoji vlastní cestu, na které se budou cítit dobře.

Myslíte, že je v dnešní společnosti menstruace tabu?

Myslela jsem si, že není. Jenže poslední dobou zjišťuji, že se pohybuji ve „své“ bublině, kde o ní všichni mluvíme, používáme menstruační kalíšek, známe cykličnost a podobně.

Ale nedávno jsme vystavovaly v jednom divadle, kam chodili lidé, kteří nás vůbec neznali. Bylo tam dost matek s dcerami, právě ve věku, kdy se jich toto téma velmi týká. Neskutečně mě překvapilo, jaké byly reakce. Matky většinou Sada a cedulka „První menstruace“ ihned zaujala a začaly si ji prohlížet. Jakmile k ní přišla dcera a ptala se, co to je, hned ji matka táhla pryč nebo ji odháněla k jinému stánku. Stalo se to několikrát za ten den. Byla jsem strašně překvapená a došlo mi, že vlastně nevím, jak to je, protože soudím jen podle sebe a svého okolí. Menstruace by neměla být tabu. A určitě ne mezi matkou a dcerou.

Je nějaký rozdíl ve vnímání menstruace, jak jsme kdysi vnímaly menstruaci my a jak ji dnes vnímají dívky?

Já jsem informace čerpala od kamarádek a z Bravíčka. No čerpala, nikdy jsem se nikoho nezeptala, styděla jsem se, spíš jsem doufala, že někde něco zaslechnu nebo se dočtu. Doma to bylo tabu.

Myslím, že dnes je to možná jednodušší, protože existuje internet, na druhou stranu informace tam můžou i vyděsit nebo příliš zahltit. Věřím, že se matky mění, že se snaží být otevřenější a sdílnější. Kdybych měla dceru, nechtěla bych opakovat „chybu“ mojí matky a udělala bych všechno jinak. Mám dva syny, kteří mi pomáhají balit Sadu menarche, takže i s nimi o menstruaci mluvím.

Na eMiminu často zahajují diskuze i mladé dívky, které se bojí otěhotnění. Docela mě překvapuje, že nejsou dost informované ze školy, co mají dělat v případě, že se protrhne kondom anebo ho vůbec nepoužily. Mám pocit, že školám chybí praktičnost. Pomáhá sada i v tomto?

Určitě by mohla. V Deníčku slečny Em, který je součástí Sady, je téma antikoncepce. Tam zmiňujeme a uvádíme všechny možnosti, tedy také hlídání plodných a neplodných dnů atd. Je v něm seznam doporučené literatury a internetových zdrojů pro dívky i pro matky, kde můžou najít kvalitní odpovědi.

Vím, že tiskové materiály ze Sady často využívají učitelky ve školách, jako hezkou stručnou a jasnou pomůcku. Když je pak doplněna ukázkou všech dostupných menstruačních pomůcek, tak dívky výuka zaujme.

Informace v sadě napsali odborníci čtivou formou pro dospívající dívky.Informace v sadě napsali odborníci čtivou formou pro dospívající dívky.

Máte nějakou radu pro maminky, kterým dorůstají dcery, jakým způsobem by si měly o menstruaci povídat?

Myslím, že čím dřív začnou, tím líp. Pokud je jejich vztah později narušen pubertou, je těžké najít tu vhodnou chvíli. Také z vyprávění vím, že pokud dívky už svoji menstruaci mají, mnohem více se stydí a je těžší o ní mluvit. Sada může být vodítkem. Matka má velký vliv na to, jak bude menstruaci vnímat její dcera. Nejde tedy jen o jeden rozhovor, ale o to, jak se chováme a mluvíme o menstruaci celý život. Krásně o tom mluví Kateřina Juřenčáková na svém webu Přirozená antikoncepce nebo Ilona Bittnerová na blogu Kalíšek. Hlavně buďme jako matky otevřené a upřímné.

Autor:

Máma, markeťačka, blogerka… píše, tvoří a ráda propojuje lidi. Ve volném čase cestuje, maluje a píše o tom blog DIY projekty. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
11.6.19 13:46

Milé dámy, moc ráda bych tedy i já přispěla do diskuze, hlavně na téma ceny produktu. Naším záměrem nebylo sehnat reklamní balíček vzorků od jedné společnosti a dát ho do papírového pytlíku nebo obálky. Naším záměrem je dát dívce informace v dárkovém balení. Tak, aby si všechny informace ráda prošla a schovala si je a časem se k nim vracela. Daly jsme proto dohromady všechny existující menstruační pomůcky (v hodnotě 280 Kč), každou zvlášť zabalily do pytlíčku a vložili kartu s popisy, výhodami a nevýhodami a zalepily krásnou samolepkou. Na pomůcky bez vzorku (kvůli velikosti a ceně) dáváme do krabice 30% slevu. Dále je tam dárek (skleněné české korálky, stříbrné komponenty), vzorek bylinného čaje a látkový pytlíček na zvolenou menstruační pomůcku (obojí v hodnotě 125 Kč). Vše je vloženo úmyslně do ručně šité krásné kloboukové krabice od české firmy, kterou si dívky moc rády nechají na svoje poklady (v hodnotě 300 Kč) hygienické pomůcky nebo třeba šperky. Není na ní uvedeno nic o menstruaci, na víku je jen červený květ. Nejvíce úsilí nám dalo dát dohromady kvalitní texty, cyklický kalendář pro dívky, aby věděly, jak je ovlivňují hormony a co můžou udělat pro to, aby se cítily lépe. Kromě všech tiskových materiálů, stojí za Sadou i práce grafičky, velmi šikovné kreslířky, která ji opatřila krásnými ilustracemi, naše práce, celá administrace s prodejem a 21% DPH. Vím, že lidé přemýšlejí a hodnotí velmi rychle a také víme, že Sada není pro každého. Je to DÁREK plný informací, které dívka v období první menstruace velmi ocení a troufáme si věřit, že ji velmi pomůžou a touto formou potěší. Prodává se velmi hezky a chodí nám krásná zpětná vazba, za kterou jsme velmi rády a proto to také děláme :-) Podnikání není lehké a často si musíte své místo uhájit. Ale i tady je vidět, že menstruace a její vnímání, je živé téma :-)

Děkuji, za Pikle Jitka

Příspěvek upraven 11.06.19 v 13:46

 • Zmínit
 • Nahlásit
1365
4.6.19 19:20

@klamonožka @terien moc děkuji za milá slova :) větší velikosti se moc nešijí, protože je na to velká spotřeba (drahé) látky a taky už to na fotkách nevypadá tak roztomile :mrgreen: ale v zásadě není problém ani s většími velikostmi.

 • Zmínit
 • Nahlásit
18444
4.6.19 17:39

@Lu1234 mrkla jsem, než ti to smažou. Máš opravdu krásné věci :potlesk: mě by se moc líbilo v tomhle stylu stejné oblečení pro mámu a dítě. Každý rok si s dcerkou nějaký stejný kousek pořidíme a každý rok je těžší sehnat něco podle mých představ. Navíc hodně takových oblečků končí pro děti velikostí 122 apod., sehnat něco pro slečnu školního věku je kumšt, aby to bylo vkusné i pro mámu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3373
4.6.19 17:30

@Lu1234 Odkazy se nesmí, obávám se, že ti to smažou, ale máš to vážně nádherné. :) Kdyžtak pošli odkaz zájemcům spíš do SZ, to pak nezmizí.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1365
4.6.19 16:58

@ivabozi moc děkuju, Ivo, budu ráda za jakoukoli podporu. Věci mám na Instagramu jako…

Edit - smazala jsem kontakt a odkaz. Zájemcům ráda zašlu do SZ. Hezký den :kytka:

Příspěvek upraven 04.06.19 v 19:13

 • Zmínit
 • Nahlásit
1009
4.6.19 13:36

@Lu1234 Lu, tak to je smutný. Klidně mi napište do zprávy, co kde a jak prodáváte. Moc ráda se mrknu (a případně podpořím, pokud mě něco napadne).

Já se pohybuju mezi holkama, co se umí vzájemně propojit, nehází si klacky pod nohy a váží si sebe sama/jedna druhé. Vím, jak je těžký jít s kůží na trh a obhájit si cenu. Jestli mohu poradit, tak zdražte. :mavam:

Hezký den, Iva

 • Zmínit
 • Nahlásit
10430
3.6.19 16:30

@Digiivca Na zakladce jsme kondomy dostavaly i holky :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
167
3.6.19 16:24

Já svojí první menstuaci dostala v 11 letech. Je mi 32. Pamatuji si první střet s vložkou, Když jsme je se sestrou našli na záchodě, ( byli jsme hodně mladé) roztrhali jsme je a házeli do záchoda. :D :D :D :D :D Když to zjistila mamka dostali jsme a bylo nám vysvětleno, že se to nedělá a k čemu to je.

Na základní škole místo tělocviku, si nás učitelky rozdělili, zvlášť holky a zvlášť kluci (6 třída) a promlouvali nám do duše. Vysvětlovali a tak. Pamatuji se, že jsme se s kamarádkou strašně smáli :D :D :D :D a já to pak druhý den dostala poprvé. Později kolem 8 třídy jsme dostávali balíčky (vložky, kalendáře a brožůrky), kluci dostali kondomy.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1741
3.6.19 14:51

Sama nad tím pořád přemýšlím. U nás doma to tabu nebylo, ale když čtu některé komentáře zde, říkám si, že jsem měla velké štěstí na otevřené rodiče. V tomhle ohledu sada může být zajímavá, ale pochybuji, že ji prudérní matka pořídí své dceři, a s ohledem na vyšší cenu si ji dcera sama nekoupí…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1365
3.6.19 08:26

@Ketris přesně tak, šiju dětské oblečení, ceny mám poloviční oproti marketům, a stejně mi včera paní napsala, že za tu cenu ať si to nechám, že si radši připlatí za značkové :(

 • Zmínit
 • Nahlásit
27629
3.6.19 07:09

@edding400
Já taky netvrdím, že u ní je to tabu. Přišlo mi to ze začátku jako dobrý nápad.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2512
3.6.19 06:48

@Russet tak u vás to zjevně žádné tabu není, když jsi informována o MS svojí netere. Mě to přijde jako vyhazování peněz… :?

Příspěvek upraven 03.06.19 v 06:49

 • Zmínit
 • Nahlásit
27629
2.6.19 18:57

@terien
Do dovol :mrgreen: 78

 • Zmínit
 • Nahlásit
27629
2.6.19 18:56

@NovápaníA
Vidíš, pokroková škola. Ještě že bylo Bravíčko a sestra začala s menstruací o měsíc dřív, tak mě zasvětila. Uvidím, jestli se nechám zlákat a neteři to nakonec koupím, je pár měsíců „žena“ a je ještě trochu vykulená :P

 • Zmínit
 • Nahlásit
758
2.6.19 18:05

@Russet

Jsem ve skupince na fb o hackovani a pleteni a tam jednou napsala pani, ze vyrobky posila jem do zamori. Tady by ji nikdo penize za to nedal. I se clem, dph a dalsimi poplatky se ji to vyplati vic. Ma eshop, ktery neni otevreny pro Evropu a dela jen na zakazku po uhrazeni cele sumy. Me to uprimne bavi taky, ale ten cas se neda zaplatit a kazdy vidi jen ten vysledek, ktery vypada leckdy jednoduse, ale ty hodiny prace, nez se to nauci, vymysli, to je podobne jako s touto krabickou. Meli si udelat pruzkum trhu, za kolik by toto lide koupili, udelat kalkulaci, jestli se jim to vubec vyplati. Pak argumentovat nejakym kufrikem, ktery se asi neda jinak vynosit, je uz zbytecne. Dala.bych to do normalni krabky, nebo hezke latkovr tasky, pytle, vaku, ktery tedka. vsude vidam na mladych holkach a hlavne bez nejakych popisku o menzesu… a uz by to bylo treba jine. Kdysi mi nekdo rekl, ze cena a hodnota jsou dve odlisne veci. Proc si lide kupuji draha tricka znacek, libi se jim.byt billboardem, kdyz si mohou koupit obyc tricko? Ale to si mely holky rict hned na zacatku… :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
480
2.6.19 18:02

@Russet My ve škole dostali první brožurku v 5. třídě ( rok 97 ). Pak dvakrát balíček od Johnson&Johnson a jednou možná dvakrát něco na učňáku. Na ZŠ jsme žádnou kompetentní přednášku neměli, jen od učitelů. Až na tom učňáku nějaké byly. Ale spolužačky z jiných základek povídaly, že jim pouštěly v 9. třídě porod. Nám někdy ve třetí třídě učitel :lol: pustil nějaký výchovný pořad s Jů a Hele, bylo to z nějaké MŠ, ale viděli jsme jen část a v osmičce něco o pubertě, menstruaci a antikoncepci.
Dokonce jsem i něco našla :mrgreen:

Příspěvek upraven 02.06.19 v 18:07

 • Zmínit
 • Nahlásit
18444
2.6.19 17:14

@Russet jestli ty nejsi náhodou narozená moc brzy :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
27629
2.6.19 16:17

@terien
U nás ve vsi nic :nevim: V rodinné výchově přednáška ve stylu Můj brácha má prima bráchu, kam kluci nesměli :P

 • Zmínit
 • Nahlásit
18444
2.6.19 16:10

@Russet podprůměrná vesnická škola. I tam to dorazilo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3455
2.6.19 15:42

@terien u nás taky, od 6. do 9. třídy jednou ročně přednáška a balíček s brožurkama a vzorkama…

 • Zmínit
 • Nahlásit
10430
2.6.19 15:30

@admin V tomto s Vami Ivi souhlasim.
Zrovna vcera jsem byla ve Zline na Kreativ market, kde byli takovi mali podnikatele, kteri si vsechny vyrobky tvori sami, zkousi se dal propagovat.. Byl tam ve stanku i chlapek, ktery vytvari trika, navrhuje designy.. jeden pan mu rekl, ze 1300,– za jeho tricko neda, ze si raci koupi znackove :roll: z toho mi bylo az smutno. Radeji podpori velkovyrobnu nez nekoho, kdo vse tvori sam a plati danema ostatni veci..

 • Zmínit
 • Nahlásit
27629
2.6.19 14:33

@Bubla_Bučková
Já bych se třeba nakrásně chtěla živit pletením a háčkováním. Když nasadím cenu, aby to zaplatilo matroš i mou práci, cena se nelíbí dotyčnému. Tak holt chodím do práce a háčkuju a vyšívám pro radost :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
27629
2.6.19 14:31

@terien
Kam jsi chodila? Já ne :,(

Tajně jsem tahala vložku z tašky, aby to náhodou nezahlídli kluci a šup rychle na WC.

 • Zmínit
 • Nahlásit
18444
2.6.19 10:36

Menstruace už dávno není tabu, tady někdo zaspal dobu. Podobné balíčky jsme dostávaly ve škole na občance už před 25 lety a světě div se, zadarmo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2512
2.6.19 06:39

Nevím, ale nemám ráda zbytečnosti a tohle mi teda přijde jako nebetycna kravina. Ještě zírám na látkové vložky, nějak mi to prostě přijde nechutné, ale to bude asi můj problém. :,(

 • Zmínit
 • Nahlásit
15478
1.6.19 20:09

No a tak by to celý nemuselo být ve slavným kufříku kazeto za 300 a uz jsme na pětistovce :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
27629
1.6.19 20:07

@ivabozi
Já na „Ali“ neobjednávám nic. Upřednostňuju evropské produkty. Nekupuju napodobeniny. Tady jsem pouze poznamenala, že se mi to zdá drahé na to, že jsou to pouze vzorky :nevim: Nemyslím si, že je mi něco nuceno :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1009
1.6.19 17:36

@Russet Jasné, však Jitka ani Jana nenutí nikoho do koupě. Jen já osobně vím, kolik práce dá, když chce člověk podnikat a prodávat svoje vlastní produkty. Hodně se v téhle oblasti pohybuju a moc každé jednotlivé ženě fandím.

Určitě si nemyslím, že by chtěly na někom jen vydělávat, ani není snadné se dostat do médií. Zadarmo o vás pomalu nikdo nenapíše a ceny za PR jdou do desítek tisíc. Ony jsou dvě a pokud nechtějí mít byznys jen jako koníček, který nakonec živí jejich manžel, musí nastavit ceny adekvátně. Jen samotný kufřík Kazeto vyjde kolem 200 – 300 Kč. :)

Je velká konkurence, ali a podobné ničí ceny, navíc je rozdíl, jestli si objednám u dodavatele 100 nebo 100 tisíc kufříků. Taková je realita.

Buď si budu vážit práce lidí a nebudu shazovat jejich snahu, nebo ne, to už je na každém. Ale věřím, že některé komentáře, co jsou napsané níže autorky Kufříku zamrzí, zvlášť od žen, které by měly držet při sobě nebo se pod komentář reálně podepsat.

Krásný den, Iva Baltaretu :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
27629
1.6.19 11:02

@admin
To beru. Třeba balení je krásné. Za věci pro děti nešetřím, ale prostě mi to přišlo moc :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
13720
1.6.19 10:21

@malá_holka Ano, také si pamatuji texty v Bravíčku. :D Krásný den, Iva :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
13720
1.6.19 10:19

@Russet

Russet, cena je takto nastavená, aby se majitelky podnikáním uživily. Bohužel jsme v dnešní době zvyklí kupovat trička a hračky za pár korun a zapomínáme si vážit lidské práce. Když si pak vše propočítáte, cena není vysoká. Krásný den, Iva :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
14207
1.6.19 08:44

…my teda taky na Zš dostavaly balíčky s info a vzorky, dokonce několik různých balíčků a o menses jsem měla všechno načtený dopředu z brava a bravogirl, dívka :mrgreen: nic mě nezaskočilo a menses mám od 12.
o ob tampóny si holky můžou napsat na netu. přijde jim poštou vzoreček, jsou tam 4 tampony

 • Zmínit
 • Nahlásit
14207
1.6.19 08:35

Mě se to moc líbí a maj to krásný :pankac: :pankac: :potlesk: Třeba to jenou pořídím neteři, až bude větší. Ta krabička, ve které to je, je úžasná.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
31.5.19 21:22

@katintheBOx63 to je hrozný. Moje matka postrádá kapku empatie a nevysvětlila mi nikdy nic, respektive trapně povídala cosi o splynutí buněk, když mi bylo asi 12 (hodně, hodně pozdě!) Věděla jsem všechno z bravicka od kamosek ve škole (u nás zakázáno kupovat) a z přednášek ze školy, kde se rozdávaly balíčky vložek a tamponů. Hlavní problém byl, jak o „tom“ říct matce, až to přijde, a požádat ji o pomůcky. Vždyť ona nikdy neřekla ani slovo „menstruace“ - říkala tomu, že je jí špatně, vložky měla někde schované a vůbec o tom nemluvila. Nikdy nezapomenu na ten trapný moment a šílený stres, kdy jsem jí s pláčem volala, že jsem to dostala. A ona „a cos dostala? Cože?“ No propadla bych se ještě teď. Teď si vybavuju podobné momenty v souvislosti s veškerými intimními záležitostmi a dochází mi, jak velká puritánka matka je. Myslím, že to hodně narušilo moji důvěru k ní. Rozhodně nechci být jako moje matka.

 • Nahlásit
739
31.5.19 19:56

Zbytečnost a drahé

Za mne to nebylo, rodiče to taky neměli, segry taky ne. Jednoduše to máma vysvětlila a když jsem to dostala, vzala jsem tampon a bylo to. Vložky nesnáším a nikdy bych si je nevzala, měla jsem jednou a to stačilo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
480
31.5.19 08:48

Kdysi jsem v novinách četla rozhovor s Veronikou Žilkovou a ta na sebe práskla, že měla s kamarádkami trik jak udržet obyčejné vložky na místě. Přišpendlili si ji ke kalhotkám spínacími špendlíky :jazyk:

 • Zmínit
 • Nahlásit
16225
30.5.19 22:29

@PenelopaW á, tak proto začalo být moderní se vyholovat :mrgreen: jo mamka říkala, že ty vložky kolikrát doputovaly úplně někam jinam, nahoru nad zadek, nebo do nohavice kalhot - prý se nosily modré trenky s gumou, aby vložka nevypadla
a že kdysi, kdy jí bylo cca 14 při chůzi městem cítila, že vložka už je v nohavici až na lýtku, takže šla na poštu, tam vedly dveře do patra, kde se vyřizovalo SIPO, za těmi dveřmi skopala vložku na zem a odešla, kdyby pokračovala po ulici, tak by vložka vypadla z nohavice - no neměly to tehdy jednoduché :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
758
30.5.19 21:24

@PenelopaW

Skalpovana :lol: :dance: :lol: :lol: :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1741
30.5.19 21:14

@stinga Fakt :). Teda bez klipsu, to ani nevím, že existuje :D, ale měli(y) jsme je doma docela dlouho. Nosila jsem normálně na volno vložené v kalhotkách, vatu bylo vždy třeba načechrat a rozprostřít, ale samozřejmě se při pohybu nejednou posunuly a bylo zle :). Ovšem svého času za ně máma lobbovala, jako argument proti „křidélkům“ padla kupř. historka její vrstevnice, které se vložka otočila lepivou stranou nahoru a přilepila se jí na intimní ochlupení. Mít menses a ještě být skalpovaná, taky bych preferovala vatu :mrgreen:. Dnes tento problém možná odpadl i díky rozšířené praxi holení. :roll:

Příspěvek upraven 30.05.19 v 21:23

 • Zmínit
 • Nahlásit
758
30.5.19 21:12

@klamonožka

Bohuzel oni sli dolu celkove, i s plenkami. Ty novejsi jsou behem par měsíců dost ošuntělé a vypadají starší… :roll: na fler jsem taky kdysi koukala, ale uz me predchozi zkusenost odradila.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3373
30.5.19 20:57

@Astyna88 Aha, já mám od dvou výrobců z Fleru a od obou fungují už dlouho, vypadají pořád fajn a jsou pohodlné. Tak asi je to dost o konkrétním výrobci… Tak kdybych pořizovala nějaké další, tak na Petit Lulu si dám pozor, když píšeš, že máš s nimi špatné zkušenosti.

 • Zmínit
 • Nahlásit
16225
30.5.19 20:54

@PenelopaW fakt jsi měla vatové vložky v síťce? ty nosila moje babička, které je teď 84 a byl k nim takový pás s klipsama, na který se konec vložek přiklipával
mamka takové vylepšené síťové vložky s růžovou vloženou plastovou ochranou prý používala v dětství, a když jí bylo přes 20 začaly se prodávat lepící vložky -hit století

 • Zmínit
 • Nahlásit
480
30.5.19 16:32

My, v asi sedmé třídě, dostaly balíček kde byl k tampónům malý sáček. Holky to rozbalily a vyteklo z toho želé :lol: Učitelka co nám to dala řekla, že bůhví co to je a vybrala si to od nás. Po přečtení brožurky jsem zjistila, že to byl lubrikační gel. To by mě zajímalo, jestli to věděla i ta učitelka :P :P

Jinak já jsem na první MS přišla během tělocviku, šestá třída. Cítila jsem nějaké mokro, a už jsem měla něco načtené z časopisů tak jsem měla tušení. A při převlékání se mi to potvrdilo. Protože jsem brečela ujaly se mě dvě starší holky a prý jestli vím co jsou měsíčky. Řekla jsem jim, že ne. A styděla jsem se jim říct, že vím co je menzes :lol: :lol: Ale aspoň mi daly vložku :P

Příspěvek upraven 30.05.19 v 18:22

 • Zmínit
 • Nahlásit
758
30.5.19 13:59

@stinga
Ptala.jsem se i sve 16lete netere, pry dostali taky :lol: plnou krabici vseho mozneho i nemozneho :lol: tady se spis plati za ty latkovky, kde prumerna stoji kolem 140 kc. :roll: paneboze, vlozka…jsem psala jednou do firmy, ze bych chtela nejakou ibyc, desifn mi neni na nic, stejne tak nechapu pomalovane kalhotovky na plenkach :lol: stejne se to zakryje, jde mi jen. o ten princip. No a ono ticho po pesine…

 • Zmínit
 • Nahlásit
3373
30.5.19 13:57

@Bubla_Bučková Jasně, když mám svoje dny nasadím náhrdelník s krvavým rubínem a na paži rudou pásku, aby měli všichni jasno, přece z toho nebudu dělat tabu :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
758
30.5.19 13:57

@klamonožka

Ne, z petit lulu :roll: a jeste jedny z Anavy. Proste to nedaly, rozjelo se prositi po bokou, navic zacaly hrozne chlupatet a ten balik mezi nohama mi jaksi nesedel…navic jsem si porad pripadala hrozne mokra. Takze jsem byla rada jen za ty tri kusy, ktere me. staly jako tampony na pul roku, a tak me to zase nemrzelo. Koupit si celou vybavu za par tisic, kterou neprodam, to by me jeblo… :roll: jinak prala jsem jako bezne plenky, na 60 bez avivaze, dlouhy program. Nechapu, kdyz to kalhotovky, cc a aio vydrzely pres tri roky, tak vlozky nedaly ani par cyklu. Na reklamaci se me vysmaly baby, ze je to chybnym pouzitim. Asi jsem je mela lepit na celo. :lol:

Příspěvek upraven 30.05.19 v 14:04

 • Zmínit
 • Nahlásit
1741
30.5.19 13:51

Od Pikle máme doma nějaké hračky, koupené na festivalu hraček, ale sada na menstruaci mne nijak nezaujala. Asi to bude tím, že i u nás doma to žádné tabu nebylo, nevybavuji si sice žádnou domácí přednášku na tohle téma, ale věděla jsem, co to je, i to, kde má máma vložky, takže když jednoho krásného dne menstruace dorazila (vesele to bylo při oblíbené dětinské zábavě, kdy jsme se vždy se dvěma kamarádkami na gymplu tahaly za ruce / nohy po chodbě sem a tam :mrgreen: ), půjčila jsem si vložku od spolužaček a doma vlezla mámě do komory. A od té doby se doma akorát nakupovalo trochu víc vložek, aby vyzbylo i na mne.

Nepamatuji si ovšem, že by nám ve škole dávali nějaké vzorky či brožury (na rozdíl od přednášky, kdy jsme v gumových prsou samovyšetřením hledaly bulky), to spíš u gynekologa. Ale když je už to téma u vložek a „křidýdek“ (profesorka na sexuální výchovu vyslovovala jeden z názvů jako „Karefre“ - Carefree :lol: ), s nostalgií jsem teď v porodnici zamáčkla slzu v oku, neb má matka mezi pokrokářky zprvu nepatřila a začínala jsem proto na klasických vatových vložkách v síťce.

 • Zmínit
 • Nahlásit
15478
30.5.19 13:36

@osvc no, že SIS neudělala šperk a netančily jste očistný tanec :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3373
30.5.19 13:33

@stinga Věřím, že se ještě najde někdo, kdo se tváří, že nic takovýho neexistuje, ale pro něj to nezmění ani tisíc balíčků :nevim: Jasně že svoji menstruaci neprobírám s každým, to ani vylučování a další, ale s kamarádkama se o tom normálně bavíme, tak nevím, kde je to tabu :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
16225
30.5.19 12:41

@osvc že jo, to snad bylo tabu, když byly mladé naše matky
moje 2,5letá dcera vidí, jak si dávám vložky a chce taky, tak si cpe do kalhotek intimky :mrgreen: taky ráda vytváří z intimek koláže na podlaze, moc pěkně to lepí, ale moc špatně to jde odendat - tak teda doufám, že žádný stres u ní nenastane, a že se mi to podaří adekvátně vysvětlit, až bude starší
prý sem si v jejím věku taky dávala vložky a chtěla jsem ty s křidýlkama, to tehdy byla novinka a byly dražší :)

 • Zmínit
 • Nahlásit