Malí sportovci: Které sporty jsou pro děti nejzdravější?

Výchova dětí

Chcete, aby vaše dítě dobře prospívalo a neválelo se u televize? Nebo se jenom pořádně vyřádilo? Dejte ho na sport. Ideálně do sedmého roku věku. Ale pozor. Ne každá aktivita je vhodná pro každý věk a každé dítě. Prozradíme vám pro a proti jednotlivých sportů u dětí.

*

Jako rodiče byste měli jít pro dítě příkladem. Pokud máte ke sportu sami dobrý vztah, přirozeně se to na dítě přenese. Dítě se naučí obratnosti, disciplíně a nebude mít problémy s obezitou. Kolektivní sporty prospějí sociálním schopnostem, i když je potřeba sem tam počítat s nějakým úrazem. Když nebudete tlačit na pilu a dítě do sportu nutit, vyplatí se vám to.

Začněte co nejdřív


S plaváním a cvičením můžete začít už od půl roku věku. Voda zlepší psychomotorický vývoj dítěte a jeho pohybovou koordinaci. Nevýhodou je, pokud trpí na alergie nebo ekzémy. Určitě ale společná aktivita upevní citovou vazbu mezi vámi a dítětem.

Ve svém okolí jistě najdete aquacentra a rodinná centra. V tomto věku stačí s dítětem cvičit jednou týdně. Nic nepřehánějte, jak ostatně říká i uživatelka Zenyatta v diskuzi Od kdy sport pro děti?:

Jinak myslím, že tak do těch tří let je cvičení a plavání dostačující. Ono některý sporty zatěžují a namáhají konkrétní části těla, takže bych to nehrotila zbytečně brzy, možná by to mohlo dítku spíš ublížit než prospět.

Také je otázkou, jestli chcete dát dítě na vrcholový, nebo rekreační sport. Časem se ukáže, jaký má vaše ratolest talent. Celkově ale dbejte, aby se dítě z pohybu radovalo. Uživatelka Evka73 v diskuzi Sport pro kluky - jen kroužek píše:

„Záleží na tom, jak moc plánujete aby se tomu klučina věnoval. A také na tom, co bude vyžadovat trenér. Syn hrál florbal pod školou formou kroužku, spíš šlo o to, aby se někde hýbal, byl s kamarády, naučil se pravidla.“

Chodit, běhat, lyžovat


Se zimními sporty začněte, když dítě už samostatně chodí a běhá. Lyžarské kurzy trvají přibližně dvě hodiny každý den.

Uživatelka Reinka v diskuzi Od kdy sport pro děti? říká:

Já se chystám syna postavit na lyže za rok, to bude mít přes 2,5 roku. Snowboard asi až později. Chystám se mu lyže koupit teď po zimě od nějaký maminky, pak je zase pošleme dál nebo necháme pro mladšího. Na brusle (zimní) ho chci postavit za dva roky, to bude mít ke 4. roku.

Nechte dítě vyřádit i se naučit bránit


Od tří let už se dítě také potřebuje tzv. vyblbnout. Sokol (už od 2 let), skaut, tanečky, mažoretky, bruslení ho jistě budou bavit. Minimálně na dva dny v týdnu máte vystaráno. A co cvičení rodičů s dětmi? Vaše ratolest se vyřádí s vrstevníky a vy se také krásně protáhnete.

Bojíte se o své dítě? Chcete, aby se umělo bránit? Ač se to nezdá, s předškolními dětmi se dají dělat i bojové sporty, třeba karate nebo judo. Jde o bezkontaktní nacvičování správných pohybů.

Lesina si v diskuzi Předškoláci a bojové sporty pochvaluje karate:

Vím, že jsme se tomu všichni divili, ale právě karate nezvyšuje agresi, spíš pomáhá s motorikou, držením těla a celkovým zpevněním těla.“

Běhání hrou


Na jaře a v létě můžete s dětmi běhat. V jakém věku začít? Hned, jak se to naučí. Ale místo systematického tréninku použijte hru. Například „Aztécký náčelník“. O co jde? Skupina o třech hráčích představuje španělské dobyvatele, kteří honí aztéckého náčelníka. Náčelník má dva obránce a mírný náskok; dobyvatelé vítězí, když náčelníka povalí na záda.

Nejmenší děti ocení fantazii – slalomy mezi stromy nebo různé úkoly (například si určete stanoviště, kdy budete vyprávět vtip). Také kontrolujte rychlost dítěte – protože dítě zná jen dvě rychlosti: běžet na plný plyn, nebo stát.

Dítě se může hýbat, i když není zrovna sportovně nadané. Dbejte na to, aby pohyb pro něj byla hra a zbytečně ho nepřetěžujte. Vaše ratolest se naučí disciplíně i komunikaci. Ideální je začít do sedmého roku věku, pak už si pohybové návyky hůře osvojí.

Co dělají za sport vaše děti? Napište nám do komentářů.

Témata článku

Váš příspěvek
alhena
Ukecaná baba ;) 1090 příspěvků 24.4.17 08:41
boulder - nízká lezecká stěna bez jištění

Od 3,5 roku jezdíme s dcerou do Boulder Baru v Holešovicích, kde mají možnost lezení od 3 let, chodí tam školky, lezecké boty od velikosti 25 a dětské lezecké stěny, velmi hravou formou. Dojíždíme tam hodinu a půl vlakem, ale vyplatí se, dceru to velmi baví, sama si ten sport chtěla zkusit, a lepší místo pro předškolní děti na lezení nenajdeme. Až bude školák, může chodit na boulder v blízkém okolí.

Příspěvek upraven 24.04.17 v 08:43

stavros
Kecalka 144 příspěvků 20.4.17 22:21

Dcera necelých 7 let,40kg a 140cm, chodí do tenisu a do juda. Dvakrát týdně judo a jednou týdně tenis.Moc jí to baví.

Vložit nový komentář