Malí sportovci: Které sporty jsou pro děti nejzdravější?

Chcete, aby vaše dítě dobře prospívalo a neválelo se u televize? Nebo se jenom pořádně vyřádilo? Dejte ho na sport. Ideálně do sedmého roku věku. Ale pozor. Ne každá aktivita je vhodná pro každý věk a každé dítě. Prozradíme vám pro a proti jednotlivých sportů u dětí.

Malí sportovci: Které sporty jsou pro děti nejzdravější?

Jako rodiče byste měli jít pro dítě příkladem. Pokud máte ke sportu sami dobrý vztah, přirozeně se to na dítě přenese. Dítě se naučí obratnosti, disciplíně a nebude mít problémy s obezitou. Kolektivní sporty prospějí sociálním schopnostem, i když je potřeba sem tam počítat s nějakým úrazem. Když nebudete tlačit na pilu a dítě do sportu nutit, vyplatí se vám to.

Začněte co nejdřív


S plaváním a cvičením můžete začít už od půl roku věku. Voda zlepší psychomotorický vývoj dítěte a jeho pohybovou koordinaci. Nevýhodou je, pokud trpí na alergie nebo ekzémy. Určitě ale společná aktivita upevní citovou vazbu mezi vámi a dítětem.

Ve svém okolí jistě najdete aquacentra a rodinná centra. V tomto věku stačí s dítětem cvičit jednou týdně. Nic nepřehánějte, jak ostatně říká i uživatelka Zenyatta v diskuzi Od kdy sport pro děti?:

Jinak myslím, že tak do těch tří let je cvičení a plavání dostačující. Ono některý sporty zatěžují a namáhají konkrétní části těla, takže bych to nehrotila zbytečně brzy, možná by to mohlo dítku spíš ublížit než prospět.

Také je otázkou, jestli chcete dát dítě na vrcholový, nebo rekreační sport. Časem se ukáže, jaký má vaše ratolest talent. Celkově ale dbejte, aby se dítě z pohybu radovalo. Uživatelka Evka73 v diskuzi Sport pro kluky - jen kroužek píše:

„Záleží na tom, jak moc plánujete aby se tomu klučina věnoval. A také na tom, co bude vyžadovat trenér. Syn hrál florbal pod školou formou kroužku, spíš šlo o to, aby se někde hýbal, byl s kamarády, naučil se pravidla.“

Chodit, běhat, lyžovat


Se zimními sporty začněte, když dítě už samostatně chodí a běhá. Lyžarské kurzy trvají přibližně dvě hodiny každý den.

Uživatelka Reinka v diskuzi Od kdy sport pro děti? říká:

Já se chystám syna postavit na lyže za rok, to bude mít přes 2,5 roku. Snowboard asi až později. Chystám se mu lyže koupit teď po zimě od nějaký maminky, pak je zase pošleme dál nebo necháme pro mladšího. Na brusle (zimní) ho chci postavit za dva roky, to bude mít ke 4. roku.

Nechte dítě vyřádit i se naučit bránit


Od tří let už se dítě také potřebuje tzv. vyblbnout. Sokol (už od 2 let), skaut, tanečky, mažoretky, bruslení ho jistě budou bavit. Minimálně na dva dny v týdnu máte vystaráno. A co cvičení rodičů s dětmi? Vaše ratolest se vyřádí s vrstevníky a vy se také krásně protáhnete.

Bojíte se o své dítě? Chcete, aby se umělo bránit? Ač se to nezdá, s předškolními dětmi se dají dělat i bojové sporty, třeba karate nebo judo. Jde o bezkontaktní nacvičování správných pohybů.

Lesina si v diskuzi Předškoláci a bojové sporty pochvaluje karate:

Vím, že jsme se tomu všichni divili, ale právě karate nezvyšuje agresi, spíš pomáhá s motorikou, držením těla a celkovým zpevněním těla.“

Běhání hrou


Na jaře a v létě můžete s dětmi běhat. V jakém věku začít? Hned, jak se to naučí. Ale místo systematického tréninku použijte hru. Například „Aztécký náčelník“. O co jde? Skupina o třech hráčích představuje španělské dobyvatele, kteří honí aztéckého náčelníka. Náčelník má dva obránce a mírný náskok; dobyvatelé vítězí, když náčelníka povalí na záda.

Nejmenší děti ocení fantazii – slalomy mezi stromy nebo různé úkoly (například si určete stanoviště, kdy budete vyprávět vtip). Také kontrolujte rychlost dítěte – protože dítě zná jen dvě rychlosti: běžet na plný plyn, nebo stát.

Dítě se může hýbat, i když není zrovna sportovně nadané. Dbejte na to, aby pohyb pro něj byla hra a zbytečně ho nepřetěžujte. Vaše ratolest se naučí disciplíně i komunikaci. Ideální je začít do sedmého roku věku, pak už si pohybové návyky hůře osvojí.

Co dělají za sport vaše děti? Napište nám do komentářů.

Autor:

My píšeme, vy čtete. Pokud chcete zapřáhnout naše klávesnice, posílejte své tipy na info@emimino.cz. více

Témata článku

Přečtěte si také

Kolik kroužků je tak akorát?

Kolik kroužků je tak akorát?

O tom, že bychom jako rodiče měli rozvíjet zájmy svých dětí a nenechat jejich nadání ležet ladem, asi žádný z nás nepochybuje. Když se ale máme shodnout v názoru na dětské kroužky, je tu rázem...

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
26.8.20 16:54

Dětské hřiště a fyzický vývoj dětí ve věku od 2 do 7 let

Hrát si a hry všeho druhu patří neodmyslitelně k dětem. Bez her a pohybu jako kdyby dítě ani nebylo. Z tohoto důvodu je dobré dětem vytvořit takové podmínky, aby dítě bylo šťastné díky tomu, že se může hrát a pohybovat téměř bez omezení. Tyto faktory - pohyb a hry utváří fyzický a sociálně mentální vývoj dítěte.
Dítě si může v podstatě hrát nebo se aktivně pohybovat relativně omezeně, např. doma samo nebo se sourozencem, v mateřské škole, na zahradě u domu, při rodinných výletech. Dítě by mělo využívat dětské hřiště, pokud je nablízku k dispozici. Dětská hřiště obsahují zpravidla různé skluzavky, průlezky, houpačky, pískoviště nebo též dětské zahradní domky. Dítě se zde baví celé hodiny, protože má „hodně práce“. V průběhu her na dětském hřišti musí komunikovat s ostatními dětmi. Když má již jít domů, tak říká rodičům „Ještě chviličku“.
Fyzický vývoj dítěte
Fyzická kondice je důležitá z několika pohledů, a to:
1. Fyzicky zdatné dítě je odolnější vůči běžným dětským nemocem, včetně běžných nachlazení a podobně
2. S dítětem lze provozovat více aktivit, aniž by trpělo předčasnou únavou
3. V dětské věku je úrazovost dětí, díky fyzické kondici, při pádech menší
4. Dítě je odolnější vůči obezitě
5. Snadněji a rychleji se zapojuje do sportovních aktivit
Dětské hřiště umožňuje dítěti
To je jen malý výčet předností při dobré fyzické kondici dítěte.

Váš www.zahradniprvky.cz

  • Zmínit
  • Nahlásit
1090
24.4.17 08:41

boulder - nízká lezecká stěna bez jištění

Od 3,5 roku jezdíme s dcerou do Boulder Baru v Holešovicích, kde mají možnost lezení od 3 let, chodí tam školky, lezecké boty od velikosti 25 a dětské lezecké stěny, velmi hravou formou. Dojíždíme tam hodinu a půl vlakem, ale vyplatí se, dceru to velmi baví, sama si ten sport chtěla zkusit, a lepší místo pro předškolní děti na lezení nenajdeme. Až bude školák, může chodit na boulder v blízkém okolí.

Příspěvek upraven 24.04.17 v 08:43

  • Zmínit
  • Nahlásit
  • Upravit
186
20.4.17 22:21

Dcera necelých 7 let,40kg a 140cm, chodí do tenisu a do juda. Dvakrát týdně judo a jednou týdně tenis.Moc jí to baví.

  • Zmínit
  • Nahlásit