Děti narozené císařským řezem mají ve střevech jiné bakterie, říkají britští vědci

Podle nejnovějších studií mají děti narozené po císařském řezu ve střevech jiné bakterie, než ty, které se narodily přirozeným porodem. Britští vědci nyní zkoumají, jaké dopady by to mohlo mít na zdraví dětí do budoucna.

* Císařské řezy nejsou ojedinělé. Zdroj: Profimedia.cz.

Vědci zkoumají stolici malých dětí

Studie poukazují na to, že děti narozené vaginálním porodem mají ve střevech bakterii od matky, naproti tomu miminka, která přišla na svět císařem, mají ve střevech bakterie spojované s nemocničním prostředím. S těmito závěry přišla agentura Reuters na základě rozsáhlé studie, během které vědci zkoumali stolici malých dětí.

V současné době vědci z londýnské univerzity UCL, Wellcome Sanger Institute a Birminghamské univerzity zkoumali DNA obsaženou ve více než 1 600 vzorcích střevních bakterií, které pocházely od 175 matek a 600 miminek.

Peter Brocklehurst z univerzity v Birminghamu, který je jedním z vedoucích této studie, říká, že první týdny života jsou zásadní pro vývoj imunitního systému novorozence. Připustil, že o tomto tématu stále vědí málo a bude trvat ještě dlouho, než budou moci studii vyhodnotit. Stolici dětí chtějí zkoumat dál v průběhu jejich života, aby mohli porovnat změny ve střevní mikroflóře.

První dny po narození jsou zásadní při vývoji imunitního systému

Střevní mikroflóra obsahuje milion mikroorganismů, které žijí v trávicí soustavě člověka a podle odborníků mají významnou roli při vývoji imunitního systému. Už z dřívějších výzkumů vyplynulo, že lidé, kteří nejsou v rané fázi života vystaveni určitým mikrobům, mohou být náchylnější k autoimunitním nemocem, mezi které patří například alergie, astma a cukrovka.

Vědci dětem odebrali vzorky ve věku 4, 7 a 21 dní a už v takto krátkém čase zjistili výrazné rozdíly ve složení střevní mikroflóry u kojenců narozených sekcí a přirozenou cestou. Poukazují na skutečnost, že až 30 % bakterií u dětí po císařském řezu je spojených se zdravotnickými zařízeními.

Naopak u vaginálního porodu našli ve střevech miminek pouze bakterie předané z matčiných výkalů v průběhu porodu. Na tuto studii reaguje také místopředsedkyně britského sdružení gynekologů a porodníků, která uklidňuje ženy tím, aby se nebály rodit císařským řezem, pokud je to nezbytně nutné. V mnoha případech je to jediná možnost, jak zachránit sebe i dítě.

O císařském řezu diskutujete také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Císařský řez, nebo přirozený porod?

Zuzulli
23.3.20 14:58 
39

Panický strach z císařského řezu

Térouš
18.2.20 15:45 
29

Co mě čeká při císařském řezu

Constellation
25.7.19 22:02 
26

Rodili jste přirozeně, nebo císařem?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Váš příspěvek

Odesílám...