Koronavirus: Ráda bych zdůraznila, že 80 % všech dosavadních případů mělo mírný průběh, říká epidemioložka

Koronavirus je v posledních týdnech tématem číslo jedna. Od té doby, co se rozšířil také do Evropy a nedaleko hranic Česka, lidé panikaří. Dezinfekce a roušky jsou nedostatkovým zbožím. Je skutečně důvod k obavám a jaká je aktuální situace podle epidemioložky MUDr. Kateřiny Fabiánové, PhD?

Koronavirus: Ráda bych zdůraznila, že 80 % všech dosavadních případů mělo mírný průběh, říká epidemioložka Zdroj: Profimedia.cz.

Médii se šíří informace o dalších a dalších nakažených. Navíc koronavirus už je prakticky za humny Česka. Jaká je tedy situace, paní doktorko?

Podle posledních informací, které máme k dispozici k dnešnímu dni, tedy 28. únoru 2020, je po celém světě 83 396 lidí, u kterých se potvrdil virus COVID-19. Z tohoto počtu nakažených zemřelo 2 858 lidí po celém světě. K tomu je však důležité dodat, že 2 789 úmrtí bylo v Číně. Řídíme se údaji podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Samozřejmě situace se rychle mění kvůli turistickému ruchu a obchodním cestám lidí po světě. Migrace je i přes veškerá opatření stále velká a přispívá k šíření nemoci. K dnešnímu dni bylo v Evropě evidováno 815 případů koronaviru.

Jak se onemocnění přenáší? Je to pouze kapénkami nebo i dotykem?

Koronavirus patří k respiračním onemocněním, která se přenáší od nakaženého pacienta kapénkami. Ty vznikají při mluvení, kašlání a kýchání. Kapénka může dolétnout na lidi ve vašem okolí ve vzdálenosti 1 až 2 metry. Nevylučujeme také přenos přes čerstvě kontaminované předměty. To znamená, když někdo kýchne do ruky, dotkne se madla v tramvaji a vzápětí ho dítě olízne, může se nakazit.

Podle posledních informací se virus nalézá také v moči a ve stolici některých nakažených pacientů. Stále připomínám, že je důležité dodržovat základní hygienické návyky ve zvýšené míře. To ovšem platí vždy, když je chřipková epidemie. Tedy kašlat a kýchat do kapesníku, případně do rukávu. Použité kapesníky hned vyhodit a po vysmrkání či kýchnutí umýt nebo dezinfikovat ruce. Zvýšit mytí rukou na maximum, dezinfekční gel nebo ubrousky nosit neustále u sebe. Dbát na důslednou hygienu také u dětí. A hlavně nedotýkat se obličeje rukama, když jste mezi lidmi. Protože viry se šíří skrze nos, ústa nebo oči.

Přečtěte si také článek Koronavirus versus chřipka. Příznaky jsou podobné, ale chřipka je pro nás teď větší hrozbou, míní epidemioložka »

Hovoří se o novém typu koronaviru. To znamená, že jich je více. Můžete specifikovat, co jsou to vlastně koronaviry?

Máme sedm typů koronavirů, o kterých víme, že způsobují onemocnění lidí. Mezi nimi jsou čtyři druhy, které se projevují jako běžné respirační onemocnění a jsou sezónní. To znamená, jejich výskyt je ovlivněný ročním obdobím a počasím a pacienty významně neohrožují.

Zbylé tři typy jsou závažné. Na přelomu roku 2003/2004 se objevil SARS, jehož ohnisko výskytu vyhaslo a podařilo se jej zničit. V roce 2012 to byl virus MERS, který však souvisí s arabským poloostrovem a pravděpodobným zdrojem nákazy na člověka jsou velbloudi. A od konce loňského roku se celý svět potýká s nejnovějším typem koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19. Zdroj současného koronaviru se zatím nepodařilo určit.

Jaké jsou příznaky nejnovějšího typu koronaviru? Mohou se u pacientů lišit?

Příznaky jsou podobné jako u běžné chřipky. Nastupují pozvolna, objevuje se teplota, kašel, dušnost a u některých jedinců se objeví i průjem. U závaznějších případů se může přidat zápal plic. Ale ráda bych zdůraznila, že 80 % všech dosavadních případů mělo mírný průběh. U těch ostatních byla nutná hospitalizace. A tam se závažnost lišila s ohledem na jejich zdravotní stav. Léčba zatím není cílená. Léčí se projevy, tedy kašel, teplota, případně pak průjem a zápal plic. Zkouší se různé léky, ale zatím je vše ve fázi studií zejména na pacientech v Číně.

Kteří lidé by se měli koronaviru nejvíce obávat? Myslím, že nejvíc se bojí rodiče o své děti.

Právě děti jsou v tomto ohledu nejvíce „chráněné“, protože z dosavadních údajů bylo potvrzeno jen nepatrné množství případů koronaviru u dítěte. Dokonce můžeme říct, že děti nejsou cílovou skupinou tohoto onemocnění. Mezi nemocnými převažují lidé střední generace a senioři a samozřejmě oslabení jedinci s chronickým onemocněním plic, lidé s nemocným srdcem a onkologičtí pacienti.

Jaká je inkubační doba této nemoci?

Onemocnění začíná pozvolna, zhruba za dva až šest dní od nákazy. Maximální inkubační doba je dva týdny.

Lidé v posledních dnech vykupují supermarkety a dělají zásoby pro případ, kdyby vypukla pandemie. Je panika na místě?

Paniku přiživují média. Jedná se o mediální bublinu, protože jde o něco nového a neznámého. Chápu, že lidé mají strach. Nemáme dostatek informací, nikdo nedokáže říct, kolik lidí onemocní, jak dlouho to bude ještě trvat, jaký bude progres nemoci. Nicméně většina nemocných se vyléčí. To je důležité si připomínat.

Koronavirus rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Koronavirus máte strach?

dnes v 20:06
78874

Jak vnímáte koronavirus?

20.6.20 15:14
74

Jak se stavíte k aktuální panice z koronaviru?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
2729
3.3.20 06:06

@Maminanamatersky hysterie byla čtvrtek pátek, když o tom začali psát… Teda aspoň u nás. V neděli večer už byly zase v Penny regály plný (mouka sůl krupice těstoviny… Vsechno… Snad jen fazolí jsem si nevšimla :lol: )

 • Zmínit
 • Nahlásit
2.3.20 21:45

Dneska jsem ve velkem Albertu v severnich Čechách normalne nakoupila.. Meli vsechno, i mouku, zadne hysterie jsem si nevsimla. Lidi ve fronte u kasy meli uplne bezne, spis mensi nákupy. Nekde je svet jeste v poradku.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2557
2.3.20 16:18

@Astyna88 přesně tak. lidi vidí kolik je mrtvých celkem, ale že za loňský rok jen u nás zemřelo 1500 lidí na obyčejnou chřipku nikoho netankuje.lidi budou vykupovat zásoby, šílet z toho a učit se hygienické návyky, místo toho aby to dělali už nyní

 • Zmínit
 • Nahlásit
802
2.3.20 14:58
 • Zmínit
 • Nahlásit
756
2.3.20 12:11

A ze chripka uz letos zabila pres 50 lidi, vloni se nakazilo asi 3 tisice, nikoho nezajima…jen at si lidi zlepsi hygienicke navyky, my to delame doma bezne.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4629
2.3.20 07:45

Mě akorát štve, že nenakoupíš už ani normalní množství potravin :zed: chtěla jsem dělat o víkendu koláče a musela jsem koupit bio mouku za 40,– kč protože bylo všechno vykoupené a měli poslední tři kostky droždí, naprostá pakárna toto, už vidím jak nás stát nechá všechny pojít hlady, lidi mají úplně zatemněno fakt…ani se nedivím že nejsou roušky a respiratory, protože co by prodavali až to bude fakt třeba.

 • Zmínit
 • Nahlásit
121
2.3.20 05:52

My vcera byli na klasicky mesicni doplnovaci nakup. Bala jsem se, zda neco sezeneme :-D krom mouky v akci bylo vse :-D supe, dalsi mesic neumreme hlady. Jinak zitra mi maji dojit konzervy za 4tis :-D jen ne pro nas, ale pro kocoury 🤣

 • Zmínit
 • Nahlásit
38
1.3.20 18:03

Děkuji za tento článek

Děkuji za tento článek pracuji ve zdravotnictví tedy v lékárně a ničeho se nebojím zatím věřím i paní epidemioložce, lidé blázní média jsou na koni. :nevim: :think: :oops:

 • Zmínit
 • Nahlásit
392
1.3.20 14:06

Asi si dojedu udělat zásoby do Německa :lol: jestli tam vlastně můžu když je tam Korona.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
29.2.20 13:48

@Jitul.kaaa9 kde jsi četla o zásobách 8o :think: :lol:. Žádný si nedělám. Kdo má umřít, tak umře :mavam:.

 • Nahlásit
11448
29.2.20 10:14

@mayecka Doma nepanikarime a na jarni prazdniny opravdu odjizdime. Neni to mor, abychom se zabarikadovali doma :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
11448
29.2.20 10:12

„Jsem zakl. diskuze koronavirus máte strach. V ledu si každý dělal srandičky… Fajn… Po měsíci je hysterie…za další měsíc může být pandemie. Ať si každý obrázek udělá sám.“

Statecna anonymni zakladatelka. To ani nepotrebuje komentar :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2729
29.2.20 09:16

@mayecka jsem na tom stejně s krupičkou :lol: jsem včera chtěla na večeři, doma výjimečně došla v obchodech ani ň… No tak byl o něco zdravější a o hodně dražší losos se zeleninou :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
5165
29.2.20 09:14

@mayecka ti, kteří se bojí, nejedou nikam.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3255
29.2.20 07:51

@mayecka nene, nejvíc je podle mě jet si udělat zásoby přeplněným MHD :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3255
29.2.20 07:49

„Jsem zakl. diskuze koronavirus máte strach. V ledu si každý dělal srandičky… Fajn… Po měsíci je hysterie…za další měsíc může být pandemie. Ať si každý obrázek udělá sám.“

Tak to tě asi hřeje u srdíčka, že už máš doma připravený protiatomový kryt, sto kilo rýže a dva tisíce respiratorů, viď :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
28.2.20 22:43

Jsem zakl. diskuze koronavirus máte strach.
V ledu si každý dělal srandičky… Fajn… Po měsíci je hysterie…za další měsíc může být pandemie. Ať si každý obrázek udělá sám.

 • Nahlásit
1718
28.2.20 18:33

Dneska jsem se naštvala, chci dětem upéct buchtu a hups nikde nemají mouku a cukr…
Vše vyprodáno super :zed: Češi se bojí jak malé děti ale pořád jezdí za hranice jako by nic ….. logika houpacího koně :zed:

 • Zmínit
 • Nahlásit