Děti testují: Hra Obchod baví i učí o hodnotě peněz

Hry a nápady

Přemýšlíte, jak dětem vysvětlit hodnotu peněz? Využijte zábavnou hru Obchod od Albi. Počítejte, nakupujte a bavte se!

* Kdo si hraje, nezlobí... a mnohé se naučí.

Doporučeno odbornicí


Když jsem domů nesla hru Obchod, koukala mi z tašky a všimla si jí učitelka. Hned ji chválila a prý jim tuhle hru ukazovala na školení lektorka, která ji doporučovala k vysvětlení hodnoty peněz. Zeptala jsem se, jestli má smysl i pro tak malé dítko, jako je naše Emily (4 roky), a bylo mi potvrzeno, že určitě ano.

Než začnete hrát, chvíli vám zabere příprava. Ale čím častěji hrajete, tím kratší čas to je, protože už víte, kam co patří. Podobně pravidla: první hra se může zdát složitější, protože je v ní několik různých úkonů. Chce to jen cvik a jednu hru s pravidly po ruce.

Druhou domácností, kam hra Obchod putovala, byla naší kolegyně Ivči. Ta má dva kluky ve věku 6 a 7 let. „Naši kluci rádi nakupují a ještě radši si jako všechny ostatní děti hrají. Na začátku musíte rozdat karty, abyste věděli, co budete nakupovat, také si vylosujete, kolik peněz do začátku dostanete,“ říká Iva.

Přečtěte si také článek o hře Zdravouš a Mlsanda, která děti hravě učí o zdravém životním stylu »

Úkol je jasný: vydělat peníze, dojít do obchodu a nakoupit.Úkol je jasný: vydělat peníze, dojít do obchodu a nakoupit.

Peníze nerostou na stromech


Hra dětem vtipně ukazuje, že získat peníze není jen tak. Dostávají je totiž za domácí práce, které si vylosují. „A v tom je malý/milý zádrhel, protože pokud děti nemají dostatečný rozpočet, doslova si další peníze odpracují. Na kartách s domácími pracemi nejsou jen věci týkající se úklidu, ale také třeba krájení jablíček, nebo čistě pohlazení všem členům rodiny,“ upřesňuje Iva.

Ceny zboží jsou přizpůsobené tomu, aby se dobře počítaly i malým hráčům. Navíc jsou jednotlivé mince barevně rozlišené a na kartičkách je nápověda. A opravdu to pomáhá, Emily se lehce orientuje podle barev i snadných číslic, které už zná.

Bez práce nejsou koláče.Bez práce nejsou koláče.

Nuda nehrozí


Hra je velmi rozmanitá, pořád se děje něco jiného. Musíte si vydělat peníze, s pomocí barevné kostky dojít do obchodu, nakoupit potřebné a vyjít s penězi a pak se jako první zase vrátit domů.

Iva souhlasí: „Klukům se líbila proměnlivost hry, chvíli házíte kostkou a snažíte se co nejrychleji dostat do obchodu, pak je cílem co nejrychleji nakoupit a vrátit se zpět. Na každého hráče pak číhají různé nástrahy v podobě sladkostí, nebo karet s nevýhodami, kdy můžete přijít o peníze, nebo se na chvíli zdržet. Ale jsou tu i bonusy, tedy karty s výhodou, kdy naopak získáte.“

Obchod děti baví.Obchod děti baví.

Co se děti při hře naučí?


Hráči se naučí počítat a představit si, kolik peněz potřebují na nákup. Také mají motivaci zvládnout například umýt umyvadlo, vysát, vynést koš i pokrájet pro ostatní jablíčka na talířek… třeba vám pak budou i ochotněji pomáhat :)

Jak hodnotu peněz dětem vysvětlujete vy?

Článek vznikl ve spolupráci s Albi.cz.

Váš příspěvek
Kriss Tina
Extra třída :D 13503 příspěvků 24.11.19 12:42

Máme a je super :) hrajeme skoro každý den, synovi se zatím nekoukala a to jí má skoro rok :D mě se hrozně líbí to provedení, že je vše v tom kufříku a jenom se to rozloží, syn už to má nacvicene takže ani ta příprava mu netrva dlouho :lol:

Mirrka88
Povídálka 14 příspěvků 24.11.19 12:35

Také máme a za nás super

karo1i
Povídálka 14 příspěvků 24.11.19 09:43

Hra vypadá moc pekne. Dekujeme za tip

jita22
Ukecaná baba ;) 1813 příspěvků 23.11.19 14:35

@Káťa19 No me to naopak zklamalo.Deti ji sice maji rady, ale domaci prace jsme museli vyradit. Treba uprostred hrani jit vysavat koberec? Nebo ukol:Vyhod 3 odpadky do kose.-Nam se doma odpadky bezne nepovaluji. A nektere veci nejsou dostatecne jasne-treba jak ma probihat cesta z obchodu domu. Takze za me to neni spatne, ale to ziskavani penez neni uplne domyslene.

Káťa19
Neúnavná pisatelka 15834 příspěvků 11 inzerátů 21.11.19 20:03

Jee super, uz ji mam nejakou dobu v planu koupit :potlesk:

Vložit nový komentář