Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?

  • Komerční sdělení
  • 05.11.18

Bujná fantazie k dětem neodmyslitelně patří. Její používání znamená, že vývoj probíhá v pořádku. Kromě toho je důležitá pro rozvoj slovní zásoby a pro celkovou kreativitu. Jak tyto kvality u svých potomků podporovat? A je potřeba je někdy i usměrňovat?

Podpora okolí je při rozvoji kreativity a fantazie klíčová.Podpora okolí je při rozvoji kreativity a fantazie klíčová.

Neexistuje přímá úměrnost mezi mírou dětské fantazie a studijními výsledky, uplatněním na pracovním trhu nebo výší příjmů v dospělosti. Ale souvislost mezi fantazií a kreativitou existuje. Z dětí, které jí v dětství oplývají, rostou nadprůměrně kreativní dospělí. Tyto děti mají zpravidla i podporu svého okolí. Podle mnoha odborníků bude kreativita v následujících letech jednou z nejžádanějších vlastností na pracovním trhu, protože nekreativní činnosti budou čím dál více zastávány stroji.

Dětská fantazie umí být nekonečně krásná i neuvěřitelně otravná. Jak k ní přistupovat?

Existuje spousta důvodů, proč fantazii podporovat. Jak to ale vlastně dělat? Vždycky by měla vládnout uvolněná atmosféra. Během činnosti by se neměly vyskytovat žádné tlaky na výkon, natož posuzování výsledků. Zkuste fantazii svých potomků rozvíjet pomocí těchto 3 tipů:

1) Hraní her

Ne všechny děti u čtených pohádek vydrží, zvláště pak ty, které na to nejsou zvyklé odmalička. Deskové hry však zabaví i ty méně soustředěné jedince. Většina dětských her je totiž navržená tak, že hráči nemusí být ve střehu celou dobu. Stačí se soustředit jen během svého tahu. A samozřejmě existují i hry, které cíleně podporují dětskou fantazii. Vyzkoušejte hry ze vzdělávací edice Kvído od Albi. Byly navrženy ve spolupráci s odborníky tak, aby u dětí rozvíjely všechny potřebné vlastnosti.

Na fantazii jsou zaměřeni třeba Smajlíci na šňůrce. Během této hry děti navlékají podle zadání barevné smajlíky na šňůrku a na základě výrazů, které dřevěné obrázky mají, vyprávějí příběh. Hra má 4 různé obtížnosti a je určena už pro děti od 4 let, ale zabaví se u ní i mnohem starší hráči.

Hru Smajlíci na šňůrce si vaše děti zamilují.Hru Smajlíci na šňůrce si vaše děti zamilují.

2) Umělecké kroužky

Děti nemusí být malí umělečtí géniové, tvořivá činnost baví všechny bez rozdílu nadání. Výtvarných kroužků existuje celá řada – od výtvarné výchovy v „zuškách“ po keramiku v dětských centrech nebo domech dětí a mládeže. Ve větších městech často najdete i méně tradiční volnočasové aktivity, jako jsou kurzy, kde se (větší) děti učí natáčet filmy nebo animovat. Některé děti se vyřádí na sportovním kroužku, jiné k tomu potřebují umělecké sebevyjádření. A tak je to v pořádku.

Pohádkové divadlo je vhodnou hračkou pro děti od 3 let.Pohádkové divadlo je vhodnou hračkou pro děti od 3 let.

3) Čtení knih a vyprávění příběhů

Nic nerozvine dětskou fantazii a slovní zásobu tak jako kvalitní dětská literatura. Vytvořte si společný rituál a každý večer před spaním alespoň 20 minut dítěti čtěte. A vyprávění příběhů? Co třeba popisování snů? Alespoň při víkendových snídaních by se na to chvilka najít mohla… Pokud vám dojdou témata, zahrajte si Pohádkové divadlo z edice Kvído, kde základní dějovou linku rozehrají kostky a vaše děti už děj pouze rozvíjí.

Chcete si hrát na Piráty, Princezny a rytíře nebo Farmu?Chcete si hrát na Piráty, Princezny a rytíře nebo Farmu?

Co dělat, když je fantazie až moc?

Pokud máte dojem, že se dítě v realitě trošku ztrácí nebo že se mu stírají hranice mezi realitou a fantazií, zkuste se zamyslet nad příčinou, proč má dítě potřebu si vymýšlet? Fantazie je kromě jiného i cestou do lidské duše a ve vybájených příbězích se mohou skrývat důležitá sdělení, která si dítě není schopno přímo verbalizovat. Možná to také nechce udělat. Určitě stojí za to zamyslet se nad tím, za čím dítě z reality utíká a proč. Podle dětských psychologů se fantazírováním děti často snaží zaujmout pozornost nebo vymluvit se z povinností. Ne náhodou je takové chování většině dospělých až nepříjemně povědomé.

Rozvíjejte finanční gramotnost svých dětí pomocí hry.Rozvíjejte finanční gramotnost svých dětí pomocí hry.

Jak dítě vrátit do reality

Co dělat, když dítě opravdu přehání, například vymyšlením imaginárního kamaráda? Problém je, když po rodičích začne chtít, aby mu kupovali jídlo, hračky a podobně. V takovém případě se nabízí víc možností. Někteří rodiče kontrují dítě tím, že si vymyslí vlastního imaginárního kamaráda a chtějí, aby některé úkony jejich ratolest také dělala dvakrát. To většinou zabírá v řádu hodin.

Další možností je na bujné představy nereagovat a odvést pozornost dítěte jinam, a tím ho vrátit do reality. K navracení do reálného světa poslouží také deskové hry. Ty mají oproti ostatním způsobům jedinečnou výhodu v tom, že se stále jedná o hry. Na realitu si pouze hrajete, a tím pádem je to pro děti, které z ní mají tendenci utíkat, mnohem snesitelnější než reakce typu „nevymýšlej si a koukej radši, kam šlapeš“.

Skvělou hrou na realitu je Obchod, rovněž ze vzdělávací edice Kvído. Děti při ní mají za úkol v obchodě nakoupit a v pořádku nákup donést domů. To ovšem není tak jednoduché. Během cesty se musí umět správně rozhodovat a také si část peněz vydělat. Kromě odpovědnosti a samostatnosti hra rozvíjí i finanční gramotnost.

Hrajte si s dětmi, ať už „na realitu“ nebo na vymyšlené světy. Dětská fantazie je jedinečná a její rozvíjení je užitečné a zábavné. Každá společně strávená chvilka se přece počítá!

Témata článku