Nechci dítě, i když můžu. Dobrovolná bezdětnost se neodpouští

Když muž řekne, že nechce dítě, málokdo se nad tím pozastaví. Když to samé zmíní žena, okolí ji mnohdy odsoudí. Přitom volba by měla být na každé z nás. Proč tomu tak není a dobrovolnou bezdětnost společnost netoleruje?

* Některé ženy chtějí být bezdětné. Profimedia.cz.

Mít dítě není povinnost, nebo ano?

Většina žen se jistě setkala s poněkud „dotěrnými“ dotazy typu: „Tak kdy už budeš mít miminko?“ Jakmile se narodí první dítě, už se dotazují: „A kdy bude druhé?“ A nedej bože, když jsou dvě děti stejného pohlaví, to se obvykle nevyhnete otázce: „Tak a do třetice ještě ten kluk?“ Přitom muži se s podobnými otázkami setkávají jen výjimečně. Většinou okolí neřeší, když muž ve čtyřiceti letech ještě nemá dítě. U ženy je to ale horší. A co teprve v případě, že dotyčná dítě opravdu nechce.

Kolik dětí mít bude a v jakém věku, je každého věc. Pokud žena dítě nechce, je to v pořádku. Otěhotnět jen „z povinnosti“ by bylo daleko horší. Některé ženy nejsou na mateřství „stavěné“. Chtějí si užívat svobody, mají vysoké kariérní ambice, bojí se porodu nebo se jen nechtějí vázat.

Jak vnímají bezdětnost uživatelky eMimina?

Bezdětnost rozebíráte také v diskuzích na eMiminu. Zakladatelka diskuze Mít či nemít děti, aneb bezdětné páry vznesla dotaz, jak společnost mimo její sociální bublinu a rodinu nahlíží na bezdětné páry. Sama se svěřila, že děti s manželem neplánují. Ráda by si vybudovala kariéru, vydělala peníze, aby moha cestovat a užívat si života. Ve svém okolí však naráží na nepochopení.

Uživatelka Chaela v tom má jasno: „Na bezdětné nahlížím stejně, jako na ty s dětmi. Je to každého věc.“. S tím se ztotožňuje také uživatelka Ba41: „Je to vaše rozhodnutí, se kterým souhlasím. Pokud nejsi matka hrdinka a děti nepotřebuješ k naplnění své mateřské touhy, není o co stát.“ Snee se přidává se svým názorem: „No záleží jak kdy. Když jsem vyčerpaná z toho věčného starání se o rodinu, nastává někdy i situace, že těm bezdětným závidím jejich bezstarostný život.“

Řada uživatelek je však jiného názoru. „Užívání si je fajn, ale po pár letech bych v tom asi přestávala vidět smysl. Bohužel ženská plodnost není omezená. Aby sis nevzpomněla na děti, až bude příliš pozdě,“ píše uživatelka s přezdívkou maminanamatersky. S podobným názorem se přidává také Oudrey: „Nechápu to. Mně by přišel život bez dětí strašně prázdný, takový sobecký. My cestujeme a sportujeme s dětmi. Když jsme někde bez nich, tak si říkám, že by se jim to třeba také líbilo.“

Téma mít, nebo nemít dítě, rozebíráte i v dalších diskuzích

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Dobrovolně bezdětná?

Anonymní
14.7.20 09:06 
63

Chci nebo nechci dítě?

Martha03
29.7.19 12:32 
91

Jaký je váš názor na ženy, které se dobrovolně vzdají mateřství?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Chůvička zajišťující bezpečnost při řízení

  • 24.06.19
  • komerční sdělení
Chůvička zajišťující bezpečnost při řízení

Dosah až 250 metrů, 3,5 LCD barevný displej, a především bezpečnost při řízení. Těmito specifikacemi se pyšní digitální video chůvička do auta BBM 7030 od Bayby, která umožňuje řidiči plnou...

Reportáž od oltáře: Jak vybrat snubní prstýnky

  • 26.07.19
  • komerční sdělení
Reportáž od oltáře: Jak vybrat snubní prstýnky

Podle čeho vybírat snubní prsteny? Z jakého materiálu? A co když muž nechce prsten? U zlatníka Michala Kadaníka vše zjišťovala naše Monika z eMimina – před svým vlastním svatebním dnem.

Váš příspěvek

Odesílám...
26332
29.6.20 19:31

Můj život dítě obohatilo a už bych neměnila. Ale neřekla bych, že než jsem ho měla, žila jsem naprázdno. Okolí moji bezdětnost řešilo. Sama synovi nebudu tvrdit, že ať si pořídí potomky co nejpozději. Ale kdo žije napůl a naprázdno, bude tak žít i s dítětem. Kolikrát si to říkám třeba u Výměny manželek, když si na ně dovolím kouknout.

  • Nahlásit
  • Zmínit
813
29.6.20 19:21

I tak tam zvládnou udělat chybu:
Bohužel ženská plodnost není omezená

Příspěvek upraven 29.06.20 v 19:22

  • Nahlásit
  • Zmínit
120
29.6.20 10:41

K čemu je takovej článek? :think: Převyprávěná diskuze?

  • Nahlásit
  • Zmínit