Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi Domácí násilí je samo o sobě hrozné, před dětmi je ale daleko horší. Zdroj: Shutterstock.

Ohrožování mravního a citového vývoje dětí

Nejvyšší soud v Brně v nedávné době řešil kauzu, kdy muž z Prahy dlouhodobě týral manželku před zraky dětí. Podle soudu má být potrestán právě za to, že svědky jeho chování byly malé děti a ohrožoval svým jednáním jejich psychický vývoj. Nejvyšší soud své rozhodnutí vysvětluje tím, že děti přebírají vzorce rodičů a v budoucnu se mohou chovat stejně. Přítomnost domácího násilí v rodině v nich vyvolává pocit bezmocnosti, dítě se necítí bezpečně a je ve stresu.

Nejvyšší soud v Brně tak zrušil rozsudky obecných soudů, které muže uznaly vinným z trestného činu týrání osoby žijící ve společné domácnosti. Soudy tak musejí případ projednat znovu a podívat se na něj i z pohledu nezletilých dětí, kterých se to také dotýká.

Agresivita mezi partnery roste

S rozhodnutím souhlasí i psycholog Karel Bröckl, podle kterého agresivita mezi rodiči vzrůstá. Poukazuje na to, že dítě nedokáže pochopit, co se mezi rodiči děje. Často reaguje tím, že si zacpává uši nebo se schová, protože má strach. Podle psychologa pak děti nerady o těchto situacích hovoří s někým dalším a snaží se nepříjemné zážitky vytěsnit z hlavy.

Domácí násilí řešíte na eMiminu

Hádáte se v přítomnosti dětí?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
3741
14.8.19 09:37

Jsem pro trest i pro tu ženu, která dopustila to, že její dítě v tomhle musí žít…

  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.8.19 17:37

Achjo, to je strasne @chs.jasmin :? :,( ale nejhorsi je, ze psychicke tyrani, i pred detmi se stale nepovazuje za „tak strasne“ :,( ty nasledky na tech detech jsou dozivotni :,( pisu z vlastni zkusenosti. Blbe detstvi a clovek to sebou tahne jak kamen :,( :(

  • Nahlásit
12382
13.8.19 11:44

Jsem jednoznačně pro. Vysoké tresty za domácí násilí a ještě vyšší za týrání před zraky dětí. Netajím se tím a psala jsem to tady několikrát - moje teta trpěla několik let domácí týrání (zabiju tě, když mě opustíš, zabiju ti syna, když mě opustíš, kdo ti bude věřit? apod.) a docházelo k tomu i před dítětem - několikrát byl prosit sousedy, aby šli mamince pomoc a když našla odvahu a odešla od něj, tak ji dal do vany (kvuli němu vážila sotva 42kg - stále ji tvrdil, že je hnusná a tlustá a nikdo jiný by s ní nebyl) a tam ji ubil. Před zraky 13leteho syna. Dostal 10let, po 7 ho pustili - on se chodil bratranci smát pod okna, za půl roku bratrance našli oběšeného na stromě.

Není to legrace, není to správně. Deformuje to a ničí rodiny! A hlavně, nezavírejte před tím oči a když už je neštěstí, určitě to chce povinnou psychologickou péči o děti, které domácímu násilí čelily (my jsme to bohužel nechali jen na školním psychologovi a neurologovi, protože bratrance neustále bolela hlava a to byla chyba! Strašná chyba, on dělal, že je vše v pořádku a nikdo to dál neřešil a ted je pozdě zpytovat svědomí..)

  • Zmínit
  • Nahlásit