Domácí násilí v rodinách nesmí být tabu: Norský film dětem ukazuje, jak najít pomoc

Orgány sociálně-právní ochrany zaznamenají ročně přes dva tisíce případů domácího násilí v rodinách s dětmi. Ve skutečnosti je jich mnohem více, protože děti se bojí svěřit a jejich okolí vůbec netuší, co co doma prožívají. Jak vyhledat pomoc a na koho se obrátit?

Domácí násilí v rodinách nesmí být tabu: Norský film dětem ukazuje, jak najít pomoc Každá desátá žena se setká s domácím násilím. Zdroj: Profimedia

Konečně s námi o tom někdo mluví

Podle zmocněnkyně vlády pro lidská práva Heleny Válkové si tyto děti ponesou následky po celý život. Poukazuje také na sexuální násilí u mladistvých a násilí v kyberprostoru, kterému je třeba věnovat ještě větší pozornost v období pandemie covid-19.

„V systému prevence těchto forem násilí hrají důležitou roli školy. Bohužel učitelé a učitelky často neví, jak se o domácím či sexuálním násilím s dětmi bavit a těmto tématům se vyhýbají. Jsem proto ráda, že náš projekt se zaměřuje právě na prevenci na školách,“ vysvětluje Helena Válková.

Důležitá je osvěta, kterou zahajuje Úřad vlády ve spolupráci s organizací Konsent realizací workshopů pro děti základních a středních škol za účelem prevence sexuálního násilí. Workshopy se zaměřují nejen na domácí násilí, ale také kyberšikanu. Součástí edukačního projektu je animovaný norský film Zuřivec, který ukazuje dětem, že za domácí násilí nemohou, a je důležité se svěřit.

Výukový film Sinnna Mann (Zuřivec) je určen dětem od páté třídy. Zdroj: berlinale.deVýukový film Sinnna Mann (Zuřivec) je určen dětem od páté třídy. Zdroj: berlinale.de

Polovina znásilnění se odehraje v partnerských vztazích

K tématu se vyjádřila Johanna Nejedlová, zakladatelka a výkonná ředitelka organizace Konsent, která poukazuje na to, že s domácím násilím se setká každá desátá žena a každý třicátý muž. „To jsou tak alarmující čísla, že je potřeba prevenci v této oblasti věnovat zásadní úsilí. Polovina znásilnění se odehraje v partnerských vztazích, dalších 40 % spáchá někdo, koho oběť zná. Proto je potřeba dbát v rámci prevence na citlivost. Nestačí totiž jen dívkám říkat, kterým situacím se vyhnout. Naopak je nezbytné učit jak dívky, tak chlapce znát své hranice a umět si je vytyčit, stejně tak respektovat hranice druhého“, dodává.

Podívejte se na ukázku z filmu Zuřivec.

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...