Domácí porod skončil smrtí novorozence

O víkendu došlo na Plzeňsku k tragické události. Při domácím porodu zemřel novorozenec. Přivolaní záchranáři se marně snažili dítě oživit.

Domácí porod skončil smrtí novorozence Při domácím porodu zemřel novorozenec. Zdroj: Profimedia.cz.

V noci na neděli kolem páté hodiny ranní zasahovali záchranáři na Plzeňsku u domácího porodu. Rodička byla v pořádku, ale dítě nedýchalo. Podle mluvčí krajské záchranné služby byla nutná resuscitace novorozence, a přestože se o oživení lékaři snažili několik desítek minut, dítě se zachránit nepodařilo.

Podle několika zdrojů se dítě narodilo pár týdnů před plánovaným termínem porodu. Rodiče údajně zavolali záchrannou službu až několik hodin po porodu. Matka tvrdí, že dítě po narození samo dýchalo a bylo v pořádku. Více informací o okolnostech úmrtí dítěte by mohla dát pitva. Případem se nyní zabývá policie, která zjišťuje všechny okolnosti a pracuje mimo jiné s možností usmrcení z nedbalosti.

Domácí porody rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Názory: porod doma

29.8.19 20:00
91

Domácí porod

27.10.17 11:48
2244

Hrozí předčasný porod?

14.11.15 02:03
7

Jaký je váš názor na domácí porody?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
A7b
1
1.9.19 21:36

Proč středověká Itálie, koukněte se do archívů na matriční záznamy, starší záznamy jsou většinou kompletně digitalizované a veřejně přístupné. V mém případě (vesnice na východním okraji Vysočiny) se až do konce války rodilo doma. „Mrtvorozené“ (tak se to uvádělo) dítě nebylo nic zvláštního, dvojčata měla půl napůl smůlu obě; děti umíraly i pár dní nebo týdnů či měsíců po porodu. Smutný je záznam o mrtvě narozeném chlapci (příčina - těžký porod), a za dva roky o dalším, ale tentokrát zemřela i rodička, byť byl přivolán lékař - vykrvácela. A běžně umíraly i větší děti, na nemoci, které díky očkování vymizely.
Na druhou stranu bylo poměrně dost svobodných matek. Většinou neudaly otce, někdy otec uznal otcovství (před dvěma svědky), nebo se matka vdala a manžel dítě adoptoval („čímž bylo dítko legitimizováno“), to se zapisovalo do matriční knihy.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5006
29.8.19 01:40

Takže ať to bylo jak to bylo, účel to splnilo. Pár flamů na téma domácí porody, pár porodníků se zviditelní výroky na téma domácí porod ee, a jak to bylo ve skutečnosti, to se stejně nikdy nedozvíme :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
537
29.8.19 01:25

Dokud jsem neměla děti

Dokud jsem neměla děti a nerodila, tak jsem byla pro domácí porody. Po zkušenosti z 1. porodu, když jsem jela moc ráda už do porodnice a podle průběhů obou porodů, bych v žádném případě neriskovala a nerodila doma. Něco se může zvrtnout doslova během pár sekund. Navíc nevíte, co dítě - jak je na tom a jestli je ještě čas, aby se dostalo ven, apod., vy sama jste v tu chvíli mimo a na místě není potřebná technika na porod. Na druhou stranu - spíše bych se zaměřila na kritiku našich porodnic - mnoho personálu se ještě zbytečně chová ještě jako za krále „klacka“. I když se říká, že je porodnictví u nás na výši, tak etický přístup k rodičkám, prvorodičkám a k maminkám, mnohdy není - někdy je chování i u porodu ponižující a nevhodné.

 • Zmínit
 • Nahlásit
27696
28.8.19 23:07

Devět měsíců jssm nosila dítě a chtěla ho porodit zdravé. Těch pár dní v porodnici mě opravdu nezabilo. Trest za svou chybu dostala. Ten největší. Já bych nikdy doma rodit nechtěla. Můj syn by možná porod doma nepřežil, šel na poslední chvíli akutním císařem. Vteřinu před tím, než mi oznámili, že půjdu na sál, jsem neměla potuchu o tom, že se děje něco špatného. Byla jsem ponořená do sebe a okolí jsem měla lehce v mlze.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2324
28.8.19 22:16

@Janli zdroj? Dívám se na data z Peristat, předpokládám, že myslíš neonatal mortality a nic takového tam nevidím :nevim:
Nejvyšší míru má opravdu Rumunsko a Severní Irsko, ale spíš to souvisí s dostupností a možností interrupcí. Holandsko má podobné číslo jako třeba Polsko, my jsme na úrovni Kypru, Malty, Islandu, Švédska, Finska.

Příspěvek upraven 28.08.19 v 22:17

 • Zmínit
 • Nahlásit
6772
28.8.19 20:41

@Káťa19 to uz tu bylo ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
18490
28.8.19 20:31

zajimavy pohled

 • Zmínit
 • Nahlásit
16810
28.8.19 20:31

@MichaelkaT Myslím, že kdyby byla možnost těch porodních domů aspoň v každém krajském městě a ambulantního porodu, tak by to asi i stačilo. Vím, že se po porodu dá odejít hned, ale nvm, jak to přesně je.

Jinak ty domácí porody, to je určitě hodně o legislativě a potom i přebírání zodpovědnosti, když jsou nějaké komplikace. Mám kamaráda záchranáře a ten vždycky říká, že k domácímu porodu jet nechce. Jednak proto, že už jedno dítě po takovémhle porodu už nedovezli. A jednak proto, že se dost stává, že je domarodiče žalují a podávají stížnosti. Třeba když rozhodnou o převozu prcka do nemocnice a nebo, že jim nadávají a tak.

 • Zmínit
 • Nahlásit
285
28.8.19 20:15

@P4ja tak ono by to bylo asi idealni, zustat nekde na puli cesty :) at se zenska sama rozhodne a neni do niceho tlacena, nikym a nicim.. v Cesku bohuzel porad chybi vyber. :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
16810
28.8.19 18:31

@MichaelkaT Nvm, ale myslím, že tam je to celé postavené tak, že ženy rodí doma. A stát to prostě tak podporuje. Včetně platby za porod v nemocnic, když k tomu není lékařský důvod a nebo třeba ty proškolené PA a nebo balíčky pro domácí porod.
U nás je veškeré zázemí v nemocnicích a časem se třeba dostaneme do holandského systému. Ale spíš si myslím, že zůstaneme někdy na půli cesty. Kdy se spíš půjde cestou porodních domů a ambulantních porodů.

Do té doby se v novinách podobné neúplné zprávy budou občas objevovat.

 • Zmínit
 • Nahlásit
16810
28.8.19 18:15

@Pidulka1991 Ale já ti psala, že ten doktor se tomu lynči moc bránit nemůže, protože musí zachovávat lékařské tajemství. Ty jsi na to napsala, že i v případě té matky se má zachovávat. A přitom celou dobu říkáš že nejsou úplné informace, což jde proti lékařskému tajemství. Tak, nevím co vlastně tedy chceš.

Jinak jsi objevila Ameriku, bohužel. Vždyť při každém podobném případě se objeví milion spekulací, jak to bylo. Dřív se to neslo od domu k domu, dneska po netu. Za chvíli to utichne a příští týden přijde zase něco jiného. Bohužel tak to je :? Jediné, co proti tomu je to nečíst a nekomentovat.

Příspěvek upraven 28.08.19 v 18:25

 • Zmínit
 • Nahlásit
5137
28.8.19 17:10

@P4ja ty si docela pleteš dojmy s pojmy. Ty si psala o lékařském tajemství, ne já. Tudíž jsem jen odvětila, že když to bereš takto, tak i vtomto případě by se mělo zachovat lékařské tajemství. Nepřijde žádný lync v pořádku, jen nemusíme odsuzovat někoho, když máme neúplné informace (viz údajný předčasný porod v 7 měsíci). Jinak kdyby byl domácí porod natolik nebezpečný, jak se v našich médiích kolikrát prezentuje, tak by v jiných vyspelych zemich nebyl taky legální. Vždyť i WHO (světová zdravotnická organizace) domácí porody podporuje.

 • Zmínit
 • Nahlásit
17076
28.8.19 16:56

@MichaelkaT taky nezapomeň uvést, že holandsko má novorozeneckou úmrtnost na úrovni rumunska. To je asi ten poslední evropský stát, který bych za systém porodnictví chválila.

 • Zmínit
 • Nahlásit
6772
28.8.19 16:31

@MichaelkaT ale ty rizikove jdou hned rady do nemocnice a na PA doma urcite nespolehaji. Nevim, podle me uz se to tu zase zbytecne extremizuje :nevim: at si kazdy rodi, kde chce, ale holt se stane, ze se to dostane do novin, to je dnesni doba. A informace byvaji snad temer pokazde neuplne no…

 • Zmínit
 • Nahlásit
285
28.8.19 16:18

@P4ja ver mi, ze to, co stoji porod v nemocnici v Holandsku neni pri mistnich platech nejak extra nedostupne. Urcite zadna zena nerodi doma proto, ze by tady na to nemela. Pokud je nekdo joo chudej, da se domluvit s PA aby do papiru uvedla, ze k tomu byl zdravotni duvod. Zeny tu rodi doma, protoze chteji :) a protoze PA jsou k tomu uzpusobene a delaji to tady legalne, se vsim vybavenim co k tomu potrebuji (i tim kyslikem pokud miminko treba nedycha). :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
16810
28.8.19 16:07

@Pidulka1991 Stejně tak jako každý porod v nemocnici nekončí smrtí dítěte. A i tak je spousta doktorů lyncovanych na FB a jinde. A taky se přesně neví, co se stalo. Takže podle tebe je lynč doktora ok a lynč matky ne?

Jinak jednou chceš, aby byly úplné informace po druhé zase lékařské tajemství. Tak fakt nevím.

Jinak mě přesvědčovat o uzasnosti a bezpečnosti domácích porodů přesvědčovat nemusíš. Obzvlášť v porovnání s jinými státy. Škoda že si někdy taky lidi nevybírají třeba subsaharskou Afriku, ale třeba Holandsko, kde jsou ženy tlačeny penězi. To už by ten domácí porod takové terno nebyl. Nicméně beru, že je to pro někoho volba a částečně důvody u spousty lidí chápu. Ale je potřeba počítat se všemi důsledky a následky. I včetně toho, že se při problému dostaneš do novin, ale to i s jinými věcmi. Ne jen porodem doma.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5137
28.8.19 15:06

@P4ja lékařské tajemství by mělo být i v tomto případě. Mně jde o ten lync matky, když nikdo neví co se stalo. Domácích porodu je několik set ročně v ČR a nepíšou to každý den, tudíž fatalne to vždy nekončí. Víš, že každý 2. Porod konci nastrihem? Víš, že dle Who tento postup neni správný a je to poškození rodičky? Poloha na koze pro porod je neprirozenaa, proto můžou být problémy, že se porod zastaví a pak je akutní sekce. Když už je domácí porod tak nestandardní, i když v Anglii, či v Holandsku je legální, jestli je tam o tolik vyšší úmrtnost novorozenců.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3748
28.8.19 14:16

Kdo chce kam…

 • Zmínit
 • Nahlásit
16810
28.8.19 13:58

@Pidulka1991 No ty píšeš, že se o chybách lékařů musí mluvit, aby to ženy věděly. Ale i o nich se mluví, a stejně tak se podávají neúplné informace stejně jako u tohoto porodu nebo u nějaké nehody. A ten doktor má nevýhodu, že musí ctít lékařské tajemství a nemůže jen tak říct, co se dělo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
6772
28.8.19 12:12

@Pidulka1991 ja nevim, tohle je mozna jakysi vyzkum a uhel pohledu (navic urcite nevynechali rizikove rodicky, ktere sly urcite do nemocnice + deti s vadami, to asi umrtnost zvysi), ale ja proste verim, ze kdyby se neco po…, tak mi doktori nejak pomuzou spis nejak, nez treba manzel :mrgreen: to, ze se v dnesni dobe hned vse objevi na netu a v novinach, tak to proste je, holt je to takova doba, at se nam to libi nebo ne :nevim: i dnesni lekari nejsou zadni carodejove no, nedokazi zachranit uplne kazde dite. Samozrejme pokud dite zemre vinou lekare, ten by mel byt potrestan, o tom zadna.

Kdyz to vezmu na sobe. Mala treba nedychala, kdyz se narodila, lekari ji masirovali body na telicku a davali dychat kyslik - kdo by to doma dokazal a je na to vybaveny??? Nevim, dle me je porod dom proste risk za kazdou cenu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5137
28.8.19 12:02

@Kukacka123 mě právě překvapilo, jak není pravda, že by porod doma byl natolik riskantní (doma bych nerodila a kvůli zdravotnim problémům, bych ani nemohla).
https://candigliota.blog.respekt.cz/…zurnalistum/?…

 • Zmínit
 • Nahlásit
6772
28.8.19 11:51

@Pidulka1991 to souhlasim, ale tak to je. Kdo dela neco jinak a riskantneji (coz ona delala dle meho), tak se to dokaze kolikrat jeste zvelicit. Tady by asi bylo fajn opravdu vedet, jak to bylo. Pikud je to jejich vina, takovi lidi bych poslala sedet. Ji i jeho, byli tam oba! Naopak chlap mel mit cistsi hlavu a proste volat! - pokud to vse bylo tak. Za me je porod doma opravdu velky risk. I kdybych mela uzasne tehotenstvi, klidne 3 bezproblemove porody za sebou…stejne bych doma nikdy!!! nerodila. Kazdy jsme omylny, kazdy se snazime jednat podle sveho nejlepsiho svedomi. Ale jsou chyby a chyby. Respektive kdyz neco udelam spatne - dam diteti v 10 mesicich zmrzlinu, asi mu smrtelne neublizim, ale rodit doma je proste jinej level a kdyz se to pose. e, ruku na srdce - malokdy to skonci dobre, bohuzel. Proto tolik negativnich komentaru - nedivim se :nevim:

Edit: carky

Příspěvek upraven 28.08.19 v 11:54

 • Zmínit
 • Nahlásit
5137
28.8.19 11:46

@Kukacka123 jestli se to opravdu stalo tak, jak popisují, zasloužila by vězení. Jestli to tak nebylo, tak ti co jí lyncuji by se měli chytnout za nos, protože potrestaná je už dost… Nezabráním tomu, aby se to propiralo, ale spíš ruku na srdce, kdo dělá vše spravne? Třeba já si myslím, že člověk co dá malé dite do posměrne sedačky riskuje naprosto stejne, jako ženská co rodí doma…

 • Zmínit
 • Nahlásit
6772
28.8.19 11:32

@Pidulka1991 hele vleceni novinama jsou i ti, co treba nevedomky zavini smrtelnou nehodu. Taky se kolikrat nevi, kdo za to kloudne mohl. Holt to tak dnes funguje a pokud rodila doma (coz rodila, to poprit nemuzes), mohlo se cokoli stat, i kdyby mela bezproblemove tehotenstvi, i kdyby rodila ve 40tt, i kdyby ja nevim co…podelat se muze cokoli a kdykoli a proste je to risk :nevim: a kdyz se to podela (coz se tady stalo, at se stalo cokoli), tak se to ven dostane. Jak to bylo, nikdo presne teda nevi. Ale POKUD!!! to podelala ona, tak to tak holt je :nevim: bohuzel je potrestana uz dost, ale jak zabranis tomu, aby se to propiralo? A jako ostatne vsechno v dnesni dobe? Proste dite umrelo, volali x hodin po porodu - i to uz je risk, tak proto se na ni snasi vlna nevole, osobne se nedivim no. Vetsina z nas by doma proste nerodila a vyjadri svuj nazor, to snad trestne neni. Jsme na verejnem portale, je tu clanek, tak se lidi vyjadruji, to tak je.

Příspěvek upraven 28.08.19 v 11:34

 • Zmínit
 • Nahlásit
5137
28.8.19 11:20

@P4ja pořád nasazuji na doktory?? Nebudu ti tady psát znovu co jsem psala. Ale ta matka má být vláčná novinama, i když ty informace jsou neúplné, to je v pořádku 8o??? Když někdo v aute udělá chybu a někoho zabije, tak to nikde nepíšou?? Taky je to psané dnes a denne… Mně vadí, že se lyncuje matka, ale nikdo neví co se stalo všechno jsou jen domněnky.

 • Zmínit
 • Nahlásit
6772
28.8.19 11:19

@P4ja mluvis mi z duse 🙏

 • Zmínit
 • Nahlásit
16810
28.8.19 11:08

@prejeta_zaba Tak jako všude. Výbuchy, bouračky, alkohol za volantem atd.
Až lidi nebudou číst blesk a koukat na novu, tak o tom nikdo psát a diskutovat nebude. A stejně je toho plný FB.

@Pidulka1991 Ty pořád nasazujes na doktory, jak kdyby všichni schválně dělali chyby a schválně mrzacili děti a matky. Ano jsou to lidi a bohužel jejich chyby zabíjí. A netvrdím, že ti, kteří ublíží nedbalostí, nemají být náležitě potrestáni. Ale je to stejné, když pojedeš v autě a uděláš chybu a někoho zabiješ. U doktora schvaluješ, aby se o tom mluvilo. Jak by se to líbilo tobě, kdyby tě vláčeli v novinách a tady na emiminu aj.?

Upřímně, když kolikrát slyším, jak jsou rodičky chytřejší než doktoři. Maminy tady vyvracejí názor doktora jako slint, tak se nedivím ničemu. Ale většinou mají plnou pusu keců jen tady nebo na FB. A skoro každá mává porodním plánem, kde je milion požadavků, ale už nic o tom, že i já musím spolupracovat, aby vše proběhlo dobře. Prostě už se předem počítá, že ti pitomi doktoři nebo PA udělají blbost.

A @Kukacka123 má pravdu. Dneska si matka může vybrat, kde rodit. Pročíst spoustu zkušeností, jít na kurz aj. A udělat si obrázek. A pokud má na výběr, a vybere si porodnici, kde se jede jinak, než ona chce, pak to není chyba doktorů. U nás jsou v dojezdové vzdálenosti 3 porodnice. O té jedné se ví, že odtamtud chodí ženy nerozkojene, ale přesto jsou ženy, které se rozhodnou tam rodit a přitom je kojení jejich priorita. V té druhé zase nechávají dlouho přenášet a zase si stěžují ty, které přenášet nechtějí. A to je pořád dokola.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2681
28.8.19 11:03

Frajerka vi, ze byla v 7. mesici, jeji starej na ni x hodin kouka a na to dvoukilovy dite, ktery potrebuje do inkubatoru. Jen cumi a rychlou porad nevola. Nakopat do tlamy oba a to hodne. Proc se asi deti hned po porodu ve spitalech davaji na x hodin na neonatologii??? Bio eko chytracka. Chudak to telicko, co muselo tak bojovat a trpet

 • Zmínit
 • Nahlásit
4622
28.8.19 08:31

@wiana82 prosím název knížky :*

 • Zmínit
 • Nahlásit
6772
28.8.19 08:29

@Tiffany1 opravdu budeme slovickarit? Ja myslim, ze obe vime, jak to myslim ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
78
28.8.19 08:20

Zrovna čtu knihu ze středověké Itálie a ženy si musely vystačit max. s porodní bábou, úmrtnost miminek i maminek byla celkem vysoká…ani si mnoho lidí neváží toho, že v dnešní době je dostupná lékařská péče, která může v případě komplikací (které nikdy nikdo dopředu neodhadne) zasáhnout a život zachránit…já rodila dvakrát a poprvé nevím jak by to dopadlo, kdybych nebyla v nemocnici..upřímně domácí porody nechápu- už s ohledem na to miminko pár dní v nemocnici se vydržet dá…

 • Zmínit
 • Nahlásit
4624
28.8.19 07:53

@Kukacka123 To jsem netušila, že, když jsem pro KP rodila cisarem, byla jsem “problémová” rodička

 • Zmínit
 • Nahlásit
6772
28.8.19 07:07

@Pidulka1991 ja treba byla prvorodicka a na hlavu jsem si kalet nenechala, to proste musi ta zenska. Se vsim se dnes dava souhlas, takze to proste neni jen vina lekaru :nevim: verim, ze v nekterych porodnicich asi hodne tlaci, ale plno zen si proste tu porodnici ani poradne nevybere, proc??? Ja si porodnici vybrala a byla jsem nadmiru spokojena - vse mi bylo vysvetleno, nikdo me do niceho netlacil. V podstate mi byly nabidnuty varianty a ja si nechavala cas na rozmyslenou s manzelem a treba az za pul hodiny rekla - ne x ano ;) a kdyz jsem rekla ne, nikdo nastvanej nebyl…nezlob se na me, ale ackoli je tehotenstvi jakkoli nerizikove, cokoli se proste muze zvrtnout. A i kdyz i lekar muze udelat chybu, urcite vi vic, jake jsou moznosti, nez lecjaka nevystudovana zenska ci chlap ;) a to, ze je vnitrne nezkontroluji - to se nekde deje? S tim jsem se teda nesetkala jeste a sama bych na tom trvala - zalezitost par vterin/minuty. Ja nejsem zrovna nejak extra prubojny typ, ale tohle bych si vydupala. I proto jsem si k porodu brala manzela, aby az mi bude nejhur (nejvetai bolesti), tam byl nekdo pricetny :) a ja mela posledni tehotenstvi (s prvni dcerou) absolutne nerizikove a placenta byla prirostla (a pravdepodobne bude i u dalsich pripadnych tehotenstvich) - zadny med doma asi ;)

Edit: jinak samozrejme o tomto pripade se vi jen neco, nejake dohady…ale POKUD opravdu rosila predcasne, mela proste volat hned!

Příspěvek upraven 28.08.19 v 07:08

 • Zmínit
 • Nahlásit
5137
28.8.19 07:00

@Kukacka123 proč ne??? Kdyby se o tom víc vědělo, tak by si to ty pacientky mohli vydupat. Ty doktoři je kolikrát rozhodí a ony se stáhnou, vždyť je to přece doktor. Vždyť není výjimkou, že pošlou ženskou která rodí domu, jen proto, že na monitoru to není vidět a vnitřně ji nezkontroluji. Neobhajuji domácí porody, ale dle Who nejsou domácí porody u nerizikovych pacientek, nic ohrožujícího. Jak se zachovala tato rodicka nevíme, protože je to samé údajně a mozna.

 • Zmínit
 • Nahlásit
6772
28.8.19 06:50

@Pidulka1991 bohuzel i doktori jsou jen lidi a chybuji :? Ac je to proste hrozne, protoze jde o lidske zivoty a ne treba jen o penize. Ale ohanet se porad dokola jen umrtimi v nemocnici a chybami lekaru…nevim ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
6772
28.8.19 06:48

@Gargamel naprosto souhlasim. Mne kolikrat prijde, ze plno lidi si neuvedomuje, jakou lekarskou peci u nas vubec mame a jeste jsou porad nespokojeni, ze se dela utz apod. Ony by asi byly v te Anglii stastne vis :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
5137
28.8.19 06:47

@Gargamel kolik bylo tady deníčku, že jim doktor něco zanedbal a porod byl předčasný nebo to bylo fatální pro dítě. O tom se nepise :roll:. Jenže o matce která rodila doma a nemáme o tom informace, samé údajně a mozna tak budeme vynášet soudy??? A toto nejsou zprávy, ale jenom dohady a pravdu se už pak nikdo nedozví.

 • Zmínit
 • Nahlásit
487
28.8.19 05:59

@prejeta_zaba Proč to nemá co dělat v novinách? Copak jsme jak za totáče, aby se nechtěné zprávy zametaly pod koberec? Noviny informují o lecjaké tragédii nebo úmrtí, které se vymyká normálu, a pod to myslím tenhle případ spadá. Rodit s tragickým koncem, ať plánovaně nebo neplánovaně doma, naštěstí stále nenormální je. Nechci, aby jsme se dožily dne, kdy to bude normál i u nás a porod v nemocnici bude nedosažitelný luxus, jako tomu je třeba v Holandsku. Stejně tak lékařské kontroly. Moje kamarádka žije v Anglii a říkala mi, že uzv měla za celé těhu jen dvakrát, po zbytek těhu za ní midwife chodila domů a měřila jí břicho krejčovským metrem a poslouchala miminko přes břicho naslouchadlem jak za Marie Terezie. Buďme rády za péči, kterou v Čechách máme.

Příspěvek upraven 28.08.19 v 06:01

 • Zmínit
 • Nahlásit
704
28.8.19 00:45

@Janli nevím a ani se té paní nijak nezastávám. Pouze v tom smyslu, že to nemá co dělat v novinách. Soudný člověk to stejně neudělá a nějaký blázen se vždycky najde. A aby už tak dost potrestaná, zoufalá žena pak na sebe měla ještě smršť nadávek na internetových fórech. Jako proč? Nějaká lékařská nebo novinářská etika třeba? Kolikpakrát se psalo o tom, že umřel novorozenec nebo dítě nebo třeba i ta žena pod rukou lékařů? Život jako život. A mnohdy je to zbytečné, ne jenom takovéto hazardování. :nevim: Buďme trochu taktní, kdyz už nejsou novináři. :think:

Příspěvek upraven 28.08.19 v 00:45

 • Zmínit
 • Nahlásit
16810
27.8.19 21:23

@Janli Souhlasím s těmi nedonošenými. Člověk nikdy neví. Vše může být ok, ale taky ne. Naši malou taky hned monitorovali a po dobu bondingu byla připojená na monitor. A tohle je fakt hazard. Chápu, že se žena rozhodne pro domácí porod, ale měla by mít jasně dané hranice, kdy jet do porodnice a nebo aspoň volat záchranku. Což dle mého porod nedonošeného miminka je.

 • Zmínit
 • Nahlásit
17076
27.8.19 20:52

@prejeta_zaba pokud se to dítě skutečně narodilo v sedmém měsíci, pak potřebovalo okamžitou lékařskou péči. Evidentně o nedonošených dětech nevíš vůbec nic a nemá cenu s tebou dál diskutovat.

 • Zmínit
 • Nahlásit
18498
27.8.19 20:00

@prejeta_zaba ale je zákon, že mu musí poskytnout určitou péči. Včetně té zdravotní.

 • Zmínit
 • Nahlásit
27.8.19 19:54

@prejeta_zaba
To neni tak úplně pravda, není sice zákon který zakazuje domací porody, ale jsou vyhlašky, kde jsou jasné podmínky za kterých můžete domácí porod provádět.

 • Zmínit
 • Nahlásit
704
27.8.19 18:39

Pravděpodobně prostě porodila bez komplikací a až se dítěti nějak zkomplikovalo dýchání, volali záchranku, už to bohužel dopadlo tragicky. Je potřeba to rozmazávat po všech bulvárech? Nikomu do toho nic není. :roll: Když se vám dítě začne dusit, taky budete volat záchranku v tu chvíli, ne hodinu předtím. A taky bude tisíc chytráků, co vám bude říkat, co jste pokazili a co by udělali oni jinak a už to situaci nijak nepomůže. Ona prostě své dítě porodila. Není žádný zákon, že své dítě musí porodit pod dozorem tolika a tolika doktorů. :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
5137
27.8.19 16:37

@Janli jak to víš, byla si u toho. Všude pisi jen možná, údaj e. Nikde nemáš informace, jak se to opravdu stalo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
17076
27.8.19 15:53

@Pozitivni-obrazy máme jí zatleskat nebo jí běžet utěšit? Její rozhodnutí stálo to dítě život. Když já postavím dítě na koleje a budu s ním hrát ruskou ruketu jestli ho vlak přejede nebo ne, tak budu taky chudák matka, co jí umřelo dítě? Asi ne. Normální člověk by volal záchranku hned, oni čekali jak to dopadne.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4622
27.8.19 15:35

@prejeta_zaba donošene dítě je 37+1 cokoliv pod to budeš mít ve zprávě napsáno (extrémně, silně, středně, lehce nedonošené) vím o čem mluvím mám do a dvě takové děti.

 • Zmínit
 • Nahlásit
759
27.8.19 15:22

Prave takove dyliny nici vseobecne povedomi o domacich rodickach. V panelaku mame pani, ktera ma 5 deti a zadne se nenarodilo v porodnici. Posledni porodila v lese na houbach… :lol: ale je tomoc chytra a uvedomela zenska. Zadna fanaticka ekozabijacka…

Tento clanek neni o tom, zda rodit doma nebo ne. Ale zda ma nekdo selsky rozum…bohuzel.

 • Zmínit
 • Nahlásit
27.8.19 15:05

Trochu soucitu

Lidi, ženy, vzpamatujte se!
Ta matka, ať byla její motivace jakákoliv…si v tuto chvíli nezaslouží vztek ani opovržení. Člověk v životě prostě chybuje. Bohužel, někdy ho jeho obrovská chyba v úsudku ve spojitosti s velkou smůlou stojí smrt dítěte. Děje se to dnes a denně. Myslíte, že by se teď ta matka rozhodla stejně?
Spekulovat co jak bylo a rozmazávat to v novinách…kéž by radši zas blafnul notredame, ať jí dají klid. Má trest nejhorší. (Pravděpodobný) spolupodíl na smrti vlastního miminka. Existuje něco horšího pro těšící se maminku?

 • Zmínit
 • Nahlásit
9059
27.8.19 14:55
 • Zmínit
 • Nahlásit