Sezona chřipek vrcholí. Domácí test poradí, zda opravdu musíte k lékaři

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.

Ve většině případů se jedná o obyčejnou virózu, která se dá vyléčit doma pomocí klidového režimu a čaje s citronem. Pobyt v čekárně ve společnosti dalších nemocných může pacientovi nakonec způsobit mnohem závažnější zdravotní problémy. Proto bychom vždy měli zvážit, zda je návštěva ordinace nutná, a to i v případě dětí.

Zdroj: Lékárna HartmannZdroj: Lékárna Hartmann

Vyzkoušejte domácí CRP test

Oblíbeným a užitečným pomocníkem se v poslední době staly domácí CRP testy. Veroval CRP test dokáže spolehlivě prověřit, zda má nemocný v těle virový, nebo bakteriální zánět. Na tom totiž záleží rozhodnutí, jestli je potřeba další vyšetření a nasazení antibiotik. Může se hodit i ve chvíli, kdy naše děti onemocní během víkendu nebo svátků a vy si nejste jisti, zda je nezbytné hledat nejbližší pohotovost.

Ještě nedávno se vyšetření C-reaktivního proteinu provádělo výhradně u lékaře, a to mnohdy pouze na vyžádání. Dnes lze získat důkaz o bakteriální infekci v těle během chvíle i v domácím prostředí. Je to velmi spolehlivý test, s přesností více než 95 %. Výhodou je zejména jeho rychlost, výsledek totiž znáte do 5 minut, a tedy se podle něj můžete ihned zařídit.

Z odběru nemusíte mít strach, je téměř bezbolestný. Stačí malým píchnutím odebrat pouze jednu kapku krve. S dětmi to určitě zvládnete během sledování pohádky. Test se dá koupit nebo objednat ve všech lékárnách.

Zdroj: Lékárna HartmannZdroj: Lékárna Hartmann

Neužívejte antibiotika zbytečně

Domácí testy CRP prokazují ještě jednu důležitou službu. Tím, že si pacienti doma sami ověří, zda se jejich tělo bez antibiotik neobjede, předcházejí jejich zbytečnému užívání. Řada lékařů totiž předepisuje antibiotika neuváženě i na méně závažná virová onemocnění, na která ale nezabírají.

Často neseme vinu i my sami, když se domáháme předepsání antibiotik, i když to není vůbec potřeba. Můžeme být přesvědčení, že nemoc se dá rychle vyléčit pouze nasazením antibiotických léků. Pokud však opakovaně dostane tělo antibiotika i bez prokázání bakteriální infekce, v budoucnu vůči nim bude imunní.

Domácí diagnostika sice nenahradí důkladnou lékařskou prohlídku, ale může se stát dobrým rádcem při posuzování závažnosti zdravotního stavu. Proto by CRP test neměl chybět v žádné domácí lékárničce.

K nákupu domácího Veroval CRP testu v e-shopu Lékárny Hartmann nyní obdržíte dárek, a to digitální teploměr Thermoval standard.