Dvouleťáků ve školkách přibývá, někteří předškoláci naopak nechodí vůbec

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

* Dvouletých dětí je ve školkách čím dál víc. Zdroj: Shutterstock.com.

Nejvíce dvouleťáků je v Olomouckém kraji

Počet dětí navštěvujících školku se v posledních třech letech příliš nezměnil. Nejvíce dětí chodilo do školky v roce 2014/2015, kdy mateřinku navštěvovalo 368 tisíc dětí. Vloni to bylo 364 tisíc dětí. Čím dál častěji však do školky chodí dvouleté děti, jejichž počet stoupl z 26 tisíc na 45 tisíc.

Dvouleťáci podle statistik tvoří průměrně 12,5 % z celkového počtu dětí ve školkách. Mezi jednotlivými kraji jsou však výrazné rozdíly. Záleží na kapacitě konkrétní školky, protože přednost mají starší děti a hlavně předškoláci.

Nejméně dvouletých dětí v mateřinkách je v hlavním městě. Podobně jsou na tom také Středočeský, Plzeňský, Jihomoravský a Liberecký kraj. Naproti tomu v Olomouckém kraji navštěvuje mateřinku až 16 % dvouleťáků.

Povinná předškolní docházka pro pětileté

Statistiky poukazují také na to, že zdaleka ne všichni předškoláci do školky nastoupili. Předškolní docházka je povinná a podle údajů z roku 2017/2018 do školek nechodilo až 3 400 pětiletých dětí.

Rodiče předškoláků mají ze zákona povinnost přivést své děti k zápisu, případně se mohou se školkou domluvit na docházce jen některé dny v týdnu nebo i na domácím vzdělávání. V takovém případě platí podobně jako u domácího školního vzdělávání povinnost přivést dítě na přezkoušení.

I přesto 3 % pětiletých dětí neabsolvovala předškolní ani domácí vzdělávání. Orgán sociálně–správní ochrany by měl rodiče dětí opětovně vyzvat, a pokud dítě k docházce nepřihlásí, hrozí jim pokuta ve výši 5 tisíc korun. Podle odborníků může být chyba také ve špatné informovanosti. Rodičům by mělo být pravidelně připomínáno, že předškolní docházka je ze zákona povinná stejně jako školní.

Předškolní docházku na eMiminu rozebíráte

Dali byste dítě do školky už od dvou let?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Bude povinná školní docházka do 18 let?

Bude povinná školní docházka do 18 let?

Prodloužení povinné školní docházky až do plnoletosti? S tímto návrhem přišla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Argumentuje tím, že vzdělávání je důležité i po základní škole. Jak...

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1863
14.10.19 10:56

Praha

V Praze asi bude dost nereálné umístit dvouleté dítě do státní školky, Nebo se to už lepší?

 • Zmínit
 • Nahlásit
2557
10.9.19 18:35

@Makurka To je jak kdybyste mluvila o naší dcerce, ta je narozena taktéž v prosinci, loni v září šla do školky ve 2 letech a 8 měsících, už v té době mluvila a chápala lépe věci než kdejaký 3,5 leťák, je samostatná, chodila do smíšené třídy s předškoláky, zajímala se o to co dělají, některé věci s nimi mohla vytvářet. A byť je to spodivem všude ji brali jako 2leťáka a přitom žádné scény při nástupu do školky nebyly, ba naopak byly scény o víkendu že nemůže do školky za dětmi. Kamarádky syn je o měsíc mladší a v době nástupu do školky loni v září uměl 5 slov, toť vše, měl přes den dudlík. Syna bych chtěla dát do školky příští rok v září, je únorový, v září mu bude 2,5 roku, už teď v 1,5 roce se umí sám najíst, pomáhá při oblékání, obouvání, začíná hezky mluvit, je zvýdavý, přes den je bez plenek, dudlík nenosí, chce chodit za dětmi, do všeho co dělá dcerka se hrne a taky chce pomáhat nebo si s ní hrát.

 • Zmínit
 • Nahlásit
9
9.9.19 22:24

Vždycky mě rozesměje, jak se píše o dvouleťácích ve školce a jak je nereálné, aby se tak malé děti v MŠ vzdělávaly. Dcera je prosincová a od začátku září chodí do školky - samozřejmě vedená je jako dvouletá (jsou jí 2 roky a 9 měsíců). A v podstatě všechny dvouleté děti jsou na tom podobně (prostě za chvíli jim budou tři). Dceru v chování a schopnostech nerozeznáte od průměrného chlapečka, kterému je 3 a půl - řekne si, co potřebuje (no, vlastně mluví o dost líp), pleny nenosí, účastní se společných aktivit apod. Každá máma by měla odhadnout, jestli její dítě na školku má nebo ne. Pokud ne a musí do práce, je vhodnější skupinka s menším počtem dětí a větší péčí, to bez debaty. Ale přiznejme si, že nabídka, zvláště na menších městech je žalostná. Podle mě by zde prostě měl zasáhnout stát.

 • Zmínit
 • Nahlásit
29293
6.9.19 11:11

Tady u nás státní školka letos dvouleté bere, je málo deti. Je to vesnicka jednotridka, takže žádná velkoskolka, no ale je tam 28 deti ve třídě, a myslím ze na ty dvouleté tam proste není moc času se jim nějak věnovat. Bohužel tady jiná možnost není, žádná dětská skupina, žádná soukromá školka. Ve meste, které je sice není daleko, něco je, ale velmi málo. Asi dvě malé dětské skupinky na cele 20 tis město. Takže asi tak, všude ty možnosti nejsou a když někdo musí do práce…

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
5.9.19 21:52

Jo, samozrejme se bavime o spadove skolce, v nespadovych je uplne bez sance, diky bodum. Uz jsem zazila i situaci, kdy mi maminka na hristi rikala, ze se ji nedostal taky skoro 4 lety syn a ona uz zustala rok doma predtim a nema ho kam dat, firemni skolku nemaji, dalsi dite neplanuji a soukromou skolku si nemuzou dovolit, resp. je to pro ne v ppdstate jedno, jestli zustane doma a nebo pujde do prace, kde by jeste musela resit smeny a tak, taky fajn. :kytka:

 • Nahlásit
1746
5.9.19 21:36

Dávat dítě ve 2 letech do státní školky je nešťastné… Když někdo chce (nebo musí),měl by využít nějakou soukromou skupinku, kde je málo dětí na učitelku. Málokteré tříleté dítě je na klasickou školku zralé. Jsou i výjimky, uznávám, ale většina dvouletých na to prostě není připravena. Je to hloupé vůči tomu dítěti, ale i učitelkám, které už takhle toho musí zvládnout dost a i vůči dalším starším dětem…Školka by měla být vzdělávací institut, který připraví dítě na školu a ne odkladiště batolat.
No, když se nedostane skoro čtyřleté, jak psal anonym níže, tak to je teda dost blbé…Jestli to teda byla spádová školka.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
5.9.19 15:16

Podle me je to nerealne, me se ted nedostal skoro 4lety syn (bude mit v rijnu). 8o Nedostanou se i nekteri trileti, takze podle bodoveho systemu jsou ve velkych mestech dvouleti bez sance. :cert: Ano, do skolky v jine casti pripadne do firemni bych ho dostala, ale vzhledem k logistice, casovym moznostem a zajmech dalsich deti bude chodit do detske skupiny (takova miniskolka, samozrejme zase financne dvojnasobek skolky a polovinu casu) Ale je to skoda, na skolku se moc tesil, ale holt to tak je… :roll:
Anonym info o synovi, diky. :kytka:

 • Nahlásit
930
5.9.19 15:05

@xjuklickova souhlasim, ze jde samozrejme o zralost deti, ale pokud ano, pokud budou schopni - bude to mozne? Budu mit tu moznost? O tohle mi jde, moznost vyberu, ktera je dnes podle mne dost omezena, bohuzel.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5559
5.9.19 14:56

@Zuzi79 az budes mit ty deti, tak uvidis, jestli ve dvou letech budou schopne chodit do školky…

 • Zmínit
 • Nahlásit
930
4.9.19 21:48

Dvouletaci ve skolkach

Jsem z Prahy, akorat cekam dvojcata, a velmi rada bych jednou dvouletaky do skolky dala, akorat se bojim, ze nebude misto. Coz tento clanek potvrzuje. Byla bych radsi, kdyby vzniklo vic mist a ja mohla jit alespon castecne pracovat. Misto toho se resi pouze rodicovska - nejsem proti, nerostla uz dlouho a tak je rust dobre, ale neprijde mi to jako systemove reseni. Je to pouze jedna cesta a nedava prostor i pro rodice, kteri to chteji - nebo musi - mit jinak. Skoda.

 • Zmínit
 • Nahlásit