8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

O čem všichni mluví

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

* Příroda si zaslouží naši ohleduplnost. Zdroj: PopTika / Shutterstock, Inc.

Neberte v obchodě tašku, ani papírovou

Papírová taška vypadá ekologičtěji než plastová, přitom opak je pravdou. K její výrobě je totiž potřeba spousta vody, která přijde vniveč, když papír hned hodíte do odpadu. Proto je lepší, použijete-li jednu plastovou tašku opakovaně a další novou si neberete.

Tip eMimina: Točte obaly pořád dokola a zkuste si nebrat další, vždyť i mikrotenové sáčky lze používat opakovaně. Plastová taška sama o sobě špatná není, problém je v tom, když se po prvním použití vyhodí. Nerozkládá se totiž desítky let.

Znovu naplnitelné kapsičky pro děti

Ovocné kapsičky jsou hygienické a ohromně praktické. Vezmete je všude s sebou, dítko se nají samo a zapatlá se mnohem méně, než kdyby jedlo lžičkou. Pokud vás ale rozčiluje množství plastu (a také obsažená chemie v kupovaných pochoutkách), kupte si plnitelné kapsičky a plňte je svařeným ovocem. Kapsy pak stačí vymýt v myčce.

Bez obalu i v supermarketu

Tam, kam běžně chodíte nakupovat, vyrazte s vlastními síťovkami nebo krabičkami. Nenechte se odradit ani ve velkých řetězcích – řada supermarketů respektuje, že máte vlastní pytlík na sýr, šunku nebo pečivo. Jídlo nebo nápoj vám do vlastního dají i obchody jako Oxalis nebo Tchibo.

Tip eMimina: Státní zdravotní ústav oficiálně prohlásil, že obchody mohou spotřebitelům předat jídlo do vlastního obalu (celé vyjádření najdete ve formátu PDF na stránkách SZÚ).

Recyklace má smysl

Když vyhodíte sklo/plast/tetrapak/kov do pytle na směsný odpad, celá nálož rovnou putuje na skládku nebo do spalovny. K užitečnému materiálu se tak už nikdo nedostane. Proto opravdu má smysl třídit, co se dá, a zohlednit materiál i při nákupu. Vybírejte raději obaly, které jsou vyrobené z jednoho materiálu (nikoliv neoddělitelný papír od plastu).

Tip eMimina: Kelímek od jogurtu a další obaly nemusíte vymývat, stačí je jen poctivě vyjíst nebo vyprázdnit.

Návrat k látkovkám

Spočítejte, kolik korun ročně utratíte za odličovací tamponky, papírové utěrky do kuchyně nebo kapesníčky. Číslo vás nejspíš nemile překvapí, a to nemluvíme o jednorázových plenkách, kde létají desetitisíce korun! I proto zažívají návrat pratelné trvalé materiály, které vydrží dlouho a dají se i dědit z dítěte na dítě.

Kompostér i do bytu

Poctivě třídíte, přesto máte každý den plný směsný koš? Zpracujte kuchyňský odpad ve výživný humus, který se hodí k pěstování bylinek a dalších domácích plodin. Pokud bydlíte v bytě, o váš organický odpad se postará domácí kompostér. Do zbytků z kuchyně se pustí kalifornské žížaly, které rychle schroustají slupky od ovoce a zeleniny, ruličky toaletního papíru nebo obyčejné pytlíky od čaje.

Bytový kompostér, takzvaný vermikompostér, můžete mít na chodbě, v komoře nebo i v kuchyni. Odteklá tekutina je vynikající hnojivo pro rostliny. A nebojte, nezapáchá.

Tip eMimina: Vermikompostér pořídíte i v hezkém designovém provedení. Násada kalifornských žížal se dá koupit nebo vám je věnuje někdo v okolí, kdo už vermikompostuje.

Další malé nápady, které šetří čas i peníze

  • Houbičky na nádobí a pěnové utěrky vyperte a používejte opakovaně, dokud slouží.
  • Cucají děti nápoje brčkem? Vymyjte je a použijte znovu. Nebo jim pořiďte nerezové slámky, které vydrží navždy. Na pečlivé vyčištění doporučujeme štětinkový kartáček.
  • Pokud vám nádoby na jídlo zabírají moc místa v kabelce, pořiďte si skládací misku nebo kelímek. Když jsou prázdné, jednoduše je složíte.
  • Řada kaváren a obchodů vám poskytne slevu, když si jejich zboží odnesete ve vlastním.
  • Existuje také zálohový systém Otoč kelímek na kávu s sebou nebo mapa Dolej si, který ukazuje místa, kde vám zdarma dolijí vodu.

Jak naši planetu šetříte vy?

Váš příspěvek
admin
Extra třída :D 11950 příspěvků 29.04.19 13:36

@Tableta Děkuji za postřeh, opravila jsem. :kytka: Monika

Tableta
Závislačka 4889 příspěvků 22.04.19 09:12

Mapa se jmenuje Dolej si.

Vložit nový komentář