Kam na rodinný výlet? 2. část

Přemýšlíte, kam se s dětmi vydáte na výlet? Pak se nechte inspirovat naším výběrem míst, kde se vám zaručeně bude líbit.

*
Zdroj: Horský resort Dolní Morava.
Pardubický kraj 1/7

V kraj medových perníků, renesančních zámků a koní navštivte Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem, který byl vloni zapsaný mezi památky UNESCO. V jednom z nejstarších hřebčínů na světě vás čekají komentované prohlídky hlavních stájí, císařského zámku a expozice historických kočárů, saní a postrojů.

Dalšími světovými památkami, které stojí za návštěvu, jsou renesanční zámek v Litomyšli a rokokový skvost Nové Hrady. A pokud si chcete s dětmi pořádně zařádit a zasportovat, zajeďte na Dolní Moravu. Horský resort v létě nabízí celou řadu atrakcí. Lanový park, stezku v oblacích i mamutí horskou dráhu. Můžete přijet na kolech i koloběžkách (nebo si je na místě půjčit) a vyvést se na hřebeny sedačkovou lanovkou. Pro pěší turisty je tady naučná stezka.

*
Zdroj: Státní zámek Hrádek u Nechanic.
Královehradecký kraj 2/7

Královéhradecko, to je příroda Českého ráje, nádherné hrady a zámky, bludiště skalních měst v Prachovských skálách i trasy pro cyklisty a pěší na hřebenech a v podhůří Orlických hor. Nejnavštěvovanějšími místy jsou určitě Safari Park Dvůr Králové, Stezka korunami stromů v Janských Lázních, zámek Dětenice a hospitál Kuks. Pokud si s rodinou chcete užít trochu celodenní zábavy, srdečně doporučujeme pohádkové prohlídky na Starých hradech a Fajn park, který najdete v Chlumci nad Cidlinou. Kousek od Hradce Králové se zase ocitnete na chvilku v dobách minulých, a to v Archeoparku pravěku Všestary. A skvostem Východních Čech je státní zámek Hrádek u Nechanic.

*
Zdroj: Webové stránky města Třebíč.
Kraj Vysočina 3/7

V kraji na pomezí Čech a Moravy objevíte nádhernou krajinu a tři pozoruhodná místa zapsaná v seznamu UNESCO: náměstí v Telči, židovskou čtvrť v Třebíči a zámek Žďár nad Sázavou. Tam nevynechte Muzeum nové generace, „jehož cílem je vyhnat vás z muzea ven.“ Je klíčem k pochopení celého areálu bývalého kláštera – dnešního zámku ve Žďáru nad Sázavou, Zelené hory i širokého okolí, proto by mělo být vaší první zastávkou tohoto výletu.

Podívejte se také na zámky v Jaroměřicích nad Rokytnou a ve Velkém Meziříčí a na Ledečský hrad. Českým unikátem je Velkomeziříčská stezka za mravenci. Na této tříkilometrové trase po lesních cestách, která vede středem přírodní památky Šebeň, potkáte mraveniště téměř na každém kroku.

*
Zdroj: Zámek Buchlovice.
Jihomoravský kraj 4/7

V kraji zaslíbeném slunci a vínu můžete kromě Lednicko-valtického areálu a Mikulova zamířit také na některý z pohádkových hradů a zámků: do Vranova nad Dyjí, na Kunštát a Pernštejn. Tento mimořádně zachovalý středověký hrad je ojedinělým dokladem přeměn středověké pevnosti na luxusnější renesanční sídlo. Kromě tradičních prohlídkových okruhů se tady projdete v nádherných zahradách kolem hradu.

Za návštěvu stojí také románská zřícenina hradu Cornštejna, která se klene nad Vranovskou přehradou, a zámek Buchlovice, tedy jedno z nejvýznamnějších barokních sídel v ČR.

*
Zdroj: ZOO Zlín.
Zlínský kraj 5/7

Východní Morava vás uchvátí svou rozmanitostí: k objevování zve Baťův Zlín a známá ZOO, poutní místo Svatý Hostýn a příroda Bílých Karpat, Vsetínských a Hostýnských vrchů, Javorníků a Beskyd. Vydejte se na beskydské Pustevny s turistickými chatami Libušín a Maměnka. Z nich to pak můžete vzít kolem sochy Radegasta na Praděd nebo do beskydského nebe mezi korunami stromů po Stezce Valaška.

Zavítejte také do skanzenu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a Baťův kanál proplujte na hausbótu. Kousek od Zlína navštivte hrad Malenovice a kousek od Uherského Hradiště Archeoskanzen Modrá.

*
Zdroj: Balneopark v Priessnitzových lázních.
Olomoucký kraj 6/7

Jedním z nejlepších míst pro výlet v Olomouckém kraji je balneopark v Priessnitzových lázních. Netradiční dárečky z výletu si dovezte z mýdlárny a svíčkárny Rodas a za výjimečným místem se vydejte naučnou stezkou Rejvíz – Mechové jezírko, která se nachází v severovýchodní části Hrubého Jeseníku. Toto rašeliniště je významným biotopem pro vzácné a chráněné druhy rostlin a živočichů. Překvapivé zážitky nabízí také pohádkový hrad Bouzov a arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži.

*
Zdroj: Státní zámek Hradec nad Moravicí.
Moravskoslezský kraj 7/7

Moravskoslezský kraj láká nádhernou přírodou i řadou industriálních památek, hradů a zámků. Nenechte si ujít tzv. Ostravské Hradčany, tedy Dolní oblast Vítkovic. V Moravské Ostravě je zase nově otevřená expozice Muzea vodních mlýnů. Jižně od Opavy leží Raduň, noblesní zámek obklopený půvabným parkem. A také zámek Hradec nad Moravicí na severovýchodním výběžku Nízkého Jeseníku je skvostem, který nesmíte minout. Pokud se chcete pokochat místní krajinou, vydejte se určitě na Praděd.

Podívejte se na další inspiraci výletů a míst, která stojí za návštěvu »

Autor:

Klárka se už řadu let věnuje dětem, a to v rámci neziskového sektoru i dětského oddílu. Na eMiminu a Arome působí jako redaktorka. více

Témata článku

Přečtěte si také

Tip na výlet: S dětmi do Ostravy

Tip na výlet: S dětmi do Ostravy

Když se řekne Ostrava, nejspíš se vám vybaví průmyslové město plné šedi, které nemá co nabídnout. Ale opak je pravdou, tak mu dejte šanci. Zvlášť pokud máte doma kluky.

Váš příspěvek

Odesílám...