Zůstáváte přes léto v Čechách? Máme pro vás tipy na rodinné výlety, 1. část

V redakci jsme dali hlavy dohromady a vytvořili seznam tipů do všech čtrnácti krajů ČR. Osvědčená místa, kde se bude líbit vám i vašim dětem.

*
Zdroj: eMimino.
Praha 1/7

Pražský hrad a Karlův most jsou sice top památky, děti je ale málokdy ocení. Vezměte je tedy raději na piknik plný dobrot. Třeba do Vrtbovské zahrady na svahu Petřína, která je považovaná za jednu z nejkrásnějších barokních zahrad v Evropě. Rodinný den si užijete také v Dendrologické zahradě v Průhonicích. Najdete tady rozlehlý park, květinové zahrady a rybníčky.

Jedním z našich posledních objevů je Krtkův svět v Horních Měcholupech. Přírodní areál je plný prolézaček, skluzavek, houpaček a trampolín. Za návštěvu určitě bude stát také nový Runway Park, který je přímo na letištní dráze 22 v bezprostřední blízkosti letadel. Ve všední dny mohou návštěvníci obdivovat unikátní letištní techniku a o víkendech je připravený bohatý program, jehož téma se každý týden mění.

*
Zdroj: Státní hrad Točník.
Středočeský kraj 2/7

Ve Středočeském kraji doporučujeme Berounsko, které projdete nebo projedete na kolech naučnou stezkou Po stopách českých králů, a to až k hradu Točník a k místním medvědům.

Zámky Veltrusy a Loučeň zase kromě prohlídky interiérů nabízí i unikátní Labyrintárium s dvanácti zahradními labyrinty a bludišti. Milovníky zvířat potěší Farmapark Soběhrdy. A u cvrnkání kuliček se pobavíte ve Zruči nad Sázavou, kde vybudovali rovnou celý Kuličkový areál. Klasikou jsou pak Koněpruské jeskyně, Botanicus a Mirakulum – pokud jste tato místa ještě nenavštívili, rychle to napravte :-)

*
Zdroj: Webové stránky regionu České Švýcarsko – Českosaské Švýcarsko.
Liberecký kraj 3/7

Dominantou kraje je Ještěd, slavný horský hotel s vysílačem na vrcholu Ještědského hřbetu. Nahoru vás dopraví lanovka, jejíž dolní stanice je v jedné z okrajových částí Liberce.

V Liberci se podívejte do Zoo a nezapomeňte navštívit zámky Sychrov a Frýdlant. Anebo skalní hrad Sloup a hrady Houska a Bezděz. Oblíbeným výletním cílem v okolí Kamenického Šenova je skalní útvar Panská skála, známá z filmové pohádky Pyšná princezna. A ujít si nenechte Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, kde vám tenhle kout země představí jako kraj prastarých sklářských tradic.

*
Zdroj: Webové stránky Kamencového jezera.
Ústecký kraj 4/7

Ústecký kraj na severozápadě Čech láká už svým snovým údolím Labe zvaným Porta Bohemica a okolními horami, kopci a skalami. Vyzkoušejte třeba Lanovku z Krupky na Komáří vížku, jedinou funkční lanovou dráhu svého druhu na světě, nebo navštivte přírodní skanzen Zubrnice.

Asi nejvýznamnějším místem je však pohádková krajina národního parku České Švýcarsko. Projděte si třeba Gabrielinu stezku, která spojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou a vede po úpatí Křídelních stěn. Za zvířátky si vyjeďte do Zoocentra Srdov a do Zooparku v Chomutově, kde si můžete pobyt zpříjemnit i u Kamencového jezera. To vzniklo zatopením kamencových dolů a je jediným svého druhu na světě.

*
Zdroj: Profimedia.cz.
Karlovarský kraj 5/7

Karlovarský kraj není jenom o kolonádách, termálních pramenech a lázeňských pavilonech. Má pozoruhodnou přírodu. která je plná skal a vyhaslých sopek. Jen kousek od Františkových Lázní si například můžete projít národní přírodní rezervaci Soos. Uprostřed Slavkovského lesa zase stojí Rozhledna na Krásenském vrchu, jejíž tvar babylonského zikkuratu z ní dělá jednu z nejpozoruhodnějších rozhleden u nás. Podobně jedinečné jsou hrady v Chebu a Lokti.

*
Zdroj: Webové stránky parku Zeměráj.
Jihočeský kraj 6/7

Stezku korunami stromů, Český Krumlov nebo romantický zámek Hluboká zná opravdu každý, ale zkuste se vypravit i jinam: třeba ke Žďákovskému mostu nad Orlickou přehradou, nebo na středověkou tvrz Žumberk. Skvělý výlet je také do Českých Budějovic, kde se nachází česká Pisa a Areál Lídy Polesné, vodácké centrum s umělým korytem a kempem. Neopakovatelným zážitkem bude výlet mezi legendární bizony na farmu do Rožnova u Českého Rudolce. A naprostým hitem tohoto kraje je Zeměráj – zážitkový park nedaleko Orlíku nad Vltavou. Najdete zde oživený archeopark vesnice raného středověku a připravené tematické atrakce pro děti i dospělé.

*
Zdroj: Webové stránky Techmanie.
Plzeňský kraj 7/7

Projděte se k Černému a Čertovu jezeru nebo prozkoumejte Jezerní slať, myslivnu na Březníku s výhledem do Luzenského údolí a horu Poledník s rozhlednou a nádherným kruhovým výhledem. Zajeďte si na vodní hrad Švihov. A výletit můžete i po hradech tzv. Šumavského trojhradí: Rabí, Velhartice, Kašperk. Hitem přímo v Plzni je, kromě pivovaru, také Techmania a Dinopark Zoo.

Autor:

Klárka se už řadu let věnuje dětem, a to v rámci neziskového sektoru i dětského oddílu. Na eMiminu a Arome působí jako redaktorka. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...