Halloween není americký svátek: Jak je to s jeho původem doopravdy?

„Tyhle americký blbosti neslavíme,“ slýcháme občas od těch, co nejsou příznivci Halloweenu. On to ale zase až tak americký svátek není. Jak je to tedy s halloweenskými oslavami doopravdy, kde mají svoje kořeny?

Halloween není americký svátek: Jak je to s jeho původem doopravdy? Vyřezávané dýně k Halloweenu patří. Zdroj: Profimedia.cz.

Jak to v minulosti s Halloweenem bylo?

Byť tomuto svátku dali dnešní podobu více méně právě za oceánem, rozhodně není amerického původu. Právě naopak. Jde o anglosaský lidový svátek, který se vyvinul v Irsku. Vzešel z oslav svátku Všech svatých, který připadá na 1. listopadu.

Pravděpodobně úplně první kořeny pochází z keltského svátku Samhainu, který byl jakousi hranicí mezi létem a zimou, tedy důležitými fázemi roku. V noci z 31. října na 1. listopadu se navíc měl propojovat svět živých a mrtvých. Tím tak trochu připomíná mexické Día de los Muertos, které také probíhají na konci října a na začátku listopadu. Lidé při nich mimo jiné chodí ke hrobům svých předků, zdobí je květinami a nosí na ně jídlo.

Nicméně zpět k Halloweenu. V 19. století ho vystěhovalci přinesli do Spojených států amerických. Tam se postupně rozšiřoval a profiloval. V současnosti se slaví hlavně v anglicky mluvících zemích, ale postupně proniká i do dalších. Nemusí se vyznačovat právě večerními koledami, Halloween hojně využívají obchodníci i provozovatelé barů a restaurací, kteří pořádají párty se strašidelnou tématikou, objevují se také halloweenské maškarní zábavy pro děti.

Co na Halloween říkáte vy?

Autor:

Jana napsala knihu Mámou s humorem. Věnuje se také vlastnímu blogu. Píše sice pro řadu online magazínů, její srdcovou záležitostí ale zůstává eMimino. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...