Hipoterapie: Jízda na koních pomáhá zdravotně znevýhodněným dětem po fyzické i psychické stránce

Centrum hiporehabilitace Mirákl bylo založeno v roce 2012 s cílem léčit děti se zdravotním znevýhodněním pomocí hipoterapie. Jedná se o fyzioterapeutickou metodu s využitím koně. Jak hipoterapie pomáhá, na to jsme se zeptali hlavní fyzioterapeutky centra Kateřiny Čapkové.

* Hipoterapie děti baví a nestresuje je. Zdroj: hiporehabilitace Mirákl.

Katko, organizace Mirákl vznikla před osmi lety, kdy jste měli k dispozici pouze jednoho koně. Kam se centrum za těch osm let posunulo?

Ano, začínali jsme s jedním koníkem a několika málo dětmi. S každým léčebným úspěchem se naše klientela díky referencím spokojených rodičů rozšiřovala. A jak stoupala poptávka po našich službách, tak i my jsme se postupně rozrůstali. Zpočátku jsme nabízeli hipoterapii ambulantní formou. S každou pracovní zkušeností jsme však zjišťovali, že intenzivní forma je mnohem více efektivní. Nakonec se nám podařilo najít vhodné prostory a vznikl areál určený přímo pro naše potřeby. Tedy 15 bezbariérových bytů pro naše klienty, prostory pro zřízení nestátního zdravotnického zařízení a prostory pro výkon hipoterapie.

Můžete popsat, co vlastně hipoterapie znamená a jak konkrétně dětem pomáhá?

Hipoterapie je fyzioterapeutická metoda, kde je léčebným prvkem pohyb koňského hřbetu v kroku. Hlavním benefitem je, že člověk na koňském hřbetu podle tempa koně může relaxovat nebo posilovat. Tato metoda je určena pro velmi širokou skupinu dětí s nejrůznějšími obtížemi. Automaticky zapojí všechny svaly a tělo se navíc zrelaxuje. A to je pro děti se zdravotním postižením důležité. Navíc jízda na koni je baví, je to pro ně přirozené a dobře spolupracují. Díky tomu se napětí svalů a koordinace pohybu zlepšuje.

Hipoterapie je určená pouze dětem se zdravotním postižením, nebo i dospělým?

Tuto metodu lze využít jak u dětí, tak u dospělých. A nemusí to být pouze lidé s neurologickým či genetickým handicapem. Velmi dobré zkušenosti máme také například u dětí, které mají skoliózu nebo jsou hyperaktivní.

V čem je tedy hipoterapie nejvíce přínosná?

Dle potřeby může posílit oslabené svalstvo, nebo zrelaxovat svaly, které jsou přetížené. Hipoterapii využíváme jako metodu fyzioterapie, která pomáhá v léčbě dětí i dospělých se zdravotním znevýhodněním. Velkým přínosem oproti jiným fyzioterapeutickým metodám je její poskytování. Terapie probíhá v přírodě bez přítomnosti bílých plášťů, ze kterých mají některé děti strach. Pro děti je to zábava, která má ale skvělé výsledky. Jsou uvolněné a spokojené. A všichni dobře známe z vlastní zkušenosti, že to, co se učíme rádi, si i dlouhodobě pamatujeme. A to platí i při učení pohybu.

Jízda na koni je fyzioterapeutická metoda, která má skvělé výsledky. Zdroj: hiporehabilitace Mirákl.Jízda na koni je fyzioterapeutická metoda, která má skvělé výsledky. Zdroj: hiporehabilitace Mirákl.

To zní skvěle. Napadá mě ještě otázka, zda je obecně jízda na koni přínosná i pro zdravé lidi?

Jako fyzioterapeutka jsem trochu zatížená svou profesí a musím bohužel říct, že z mého pohledu nikdo moc zdravý není. Zatím jsem se nesetkala s člověkem, u kterého bych žádný problém nenašla. Podle mě je jízda na koni – ne jako sportovní aktivita v sedle, ale jízda v kroku na dečce, přínosná téměř pro každého.

Aha, tak ještě jinak, je naopak někdo, pro koho je tato terapie vyloženě nevhodná?

Ano, kontraindikacemi pro výkon hipoterapie je alergie na koňskou srst, luxace neboli vykloubení kyčelních kloubů, strach z koně a epilepsie vyvolaná na základě senzorických podnětů. Občas se nám stane, že dítě není zcela návazně rehabilitačně vedené, a tedy na základě vstupního vyšetření nejprve zvolíme klasickou individuální formu fyzioterapie, a až po několika měsících ho zařadíme do hipoterapie.

Jaké jsou výsledky u dětí, které k vám pravidelně dochází na hipoterapii?

Správně vedená hipoterapie má velmi dobré výsledky. Samozřejmě je třeba brát ohled na to, že každé dítě je jiné a každé potřebuje něco jiného. Společným znakem je vždy zvýšení kvality života dítěte nebo dospělého člověka se zdravotním znevýhodněním. Některé děti udělaly posun v psychomotorickém vývoji. Začaly lézt, zvedat hlavičku, stoupat si nebo dokonce chodit. Jiné se rozmluvily, začaly samy jíst, zpívat nebo se například poprvé usmály na svou maminku. Spousta z nich získala sebevědomí pro svůj další vývoj. Každý takový pokrok je k nezaplacení.

Jsou koně speciálně vycvičení?

Ano, to je základní stavební kamen celé hipoterapie. Již dlouhá léta se traduje, že kůň v hipoterapii musí být hodný. My však s tímto názorem nesouhlasíme. Koně jsou útěková zvířata, a i ten nejhodnější kůň se může leknout a jeho přirozenou reakcí je útěk. Kůň dle našeho názoru musí být vychovaný podle etologických principů.

Naši koně mají pravidelný výcvik, kde se učí, že člověk je vůdce stáda. A tak ho vnímají i během hipoterapeutické hodiny. Pokud se stane nenadálá situace, kůň se řídí pokyny vůdce stáda a nikdy od něj neutíká. Tento princip nám zajišťuje v léčbě maximální bezpečnost, ale zároveň uvolněnost a psychickou pohodu koní.

V době karantény jste nemohli fyzioterapii vykonávat a někteří rodiče byli odkázaní sami na sebe. Mohli se na vás rodiče obrátit například telefonicky nebo on-line?

Ano, my jsme pro naše děti zvolili formu konzultací po skypu. Umožňovalo nám to individuálně posoudit motoricky stav dítěte a připravit mu cviky na míru včetně potřebné intenzity. Já osobně musím říct, že jsem zastáncem spíše individuálního přístupu a nepreferuji skupinová cvičení.

Hradí hipoterapii také zdravotní pojišťovny?

Ano. Pokud je provozovatel zároveň poskytovatel zdravotních služeb a má uzavřené smlouvy se zdravotními pojišťovnami, je hipoterapie hrazená jako neurofyziologická metoda.

O hipoterapii diskutujete na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Hipoterapie s batoletem

suzka1
13.12.19 10:50 
34

Hipoterapie a fyzioterapie

Stuveno
16.3.16 21:28 
0

Mátě osobní zkušenosti s hipoterapií?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
1174
1.7.20 12:29

My jsme byli a nemůžeme vynachválit, škoda jen, že jsou terminy rychle zaplněné.

  • Nahlásit
  • Zmínit