HMO jako zázrak přírody. Jaký má výzam pro vaše miminko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.

*

Výživa hraje významnou roli v rozvoji imunity

Bezpochyby nejlepším způsobem, kterým můžete pomoci svému miminku poskytnout ochranu, je kojení. Nejen že mateřské mléko obsahuje optimální poměr živin, minerálů a vitamínů pro správný růst a vývoj, ale je vědecky podložen i pozitivní vliv na snížení rizika civilizačních onemocnění, jako jsou např. obezita, cukrovka, nemoci srdce, Alzheimerova choroba aj. Kojení navíc má, kromě zdravotních benefitů, i ty sociální: upevňuje vztah mezi matkou a dítětem.

Díky svým jedinečným vlastnostem bývá mateřské mléko také přezdíváno jako „tekuté zlato“. Jeho unikátnost spočívá i v tom, že se během růstu dítěte mění poměr živin, vitamínů a minerálů tak, aby splňoval nutriční požadavky v každém věku. Mateřské mléko se skládá z tekuté a pevné složky. Největší pevnou složku tvoří laktóza, následovaná tuky, „znovu objevenými“ bioaktivními oligosacharidy mateřského mléka (HMO) a bílkovinami.

Laktóza, neboli mléčný cukr, dává mléku chuť, slouží jako zdroj energie a zároveň podporuje osidlování střeva a vstřebávání minerálních látek. Tuky mají svoji roli při zpracovávání vitamínů potřebných pro stavbu tělesných buněk a pro správné fungování metabolismu. K nejvýznamnějším tukům patří omega-3 mastné kyseliny (např. DHA), které jsou významné při rozvoji nervové soustavy dítěte.

Bioaktivní složka – HMO

Třetí nejdůležitější složkou jsou HMO – oligosacharidy mateřského mléka. HMO z anglicky Human milk oligosaccharides. Unikátní složka HMO se skládá z více než 150 struktur, z nichž třetí nejpočetnější je 2’FL (2’fukosyllaktóza). Tato unikátní složka se stala předmětem vědeckého výzkumu, díky němuž dnes víme, že HMO jsou bioaktivní složkou stojící za rozvojem imunity dítěte. V současné době existují kojenecká mléka, která obsahují struktury oligosacharidů 2’FL podobné těm v mateřském mléce.

Díky vědeckým poznatkům také víme, že HMO mají skutečně všestranný význam pro zdravý vývoj. Jejich produkce je podmíněna geneticky a jejich složení je během laktace nepřetržitě přizpůsobováno matkou tak, aby, co nejvíce odpovídalo potřebám dítěte. Význam a znovuobjevení HMO je tak skokem do budoucnosti.

Více o HMO najdete na stránkách Nestlé.

Témata článku