Známe pravdu! Sdílejte! Aneb Jak na hoaxy, fake news a další bláboly?

Pandemie zasáhla do života nás všech. Prožíváme těžkou dobu. Hoaxům, falešným zprávám a konspiračním teoriím se nebývale daří. Šíří se napříč internetem, povídají se napříč populací... Jak se nenachytat a neuvěřit nesmyslům? Jste si jistí, že umíte lživou zprávu odhalit?

Známe pravdu! Sdílejte! Aneb Jak na hoaxy, fake news a další bláboly? Šíření falešných zpráv může být nebezpečné. Zamyslete se dřív, než pošlete zprávu dál. Zdroj: Ingimage

Internet: Ráj hoaxů, fake news a konspiračních teorií

Podle serveru Mediaguru se téměř dvě třetiny Čechů setkaly s hoaxy, falešnými zprávami o koronavirové pandemii. Kanálem pro šíření těchto nepravdivých informací je internet. Webové stránky a sociální sítě jsou výživné podhoubí pro dezinformace.

Že někdo věří na covid? Lidi věřili už různým věcem. Za 2. světové války věřili, že za špatnou ekonomickou situaci Německa mohou Židé. A bonzovali je a udávali. A dneska za vše může covid a ti, co ho roznášejí. Hlupák zbaští všechno.
Jestli je čip i na tyčince na stěr, tak už mám od loňska asi čtyři v krku a dalších minimálně 12 novejch v nose. To v tom musí mít Bill, kterej si nás nechává očipovat, pěknej bordel.

V reálném světě těžko svůj názor odvyprávíte stovkám lidí, na sociální síti vám k tomu postačí jedna sekunda, jeden klik. Na sociálních sítích navíc funguje sdružování se do skupin. Díky tomu se snadno najdou lidé s podobným myšlením, stejným názorem a touhou šířit svou pravdu do světa. Díky tomu je každý z nás přehlcen různými informacemi, které se na nás valí nejen ze zpravodajských a jiných webů, ale právě prostřednictvím sociálních sítí i od našich přátel a známých.

Samozřejmě blbý je, když hoaxy šíří nějaká pohaslá celebrita, která dobře ví, že je kulich, že se o něj stejně v té UVN postarají a pořeší ho přednostně před ostatníma, bez ohledu na to, co dříve plácal. To je pak v mých očích to nejhlubší morální dno…

Definice slova HOAX (výslovnost: houks): Podvodná, poplašná a hlavně falešná zpráva. Upozorňuje zpravidla na domnělé nebezpečí. Hoaxy jsou i různé vtipy, urban legends (městské legendy) nebo obyčejné podvody.

Hoaxům snadno uvěříte

Není vůbec snadné rozlišit informaci důvěryhodnou od pseudovědeckého nebo zmanipulovaného lživého obsahu. Více než polovina respondentů, kteří byli dotazováni agenturou Ipsos, přiznala, že hoaxům byla na chvíli ochotna uvěřit.

Hele, popravdě, čip si nemohu vynachválit. Zlepšil se mi signál na mobilu 
i myšlenky mi běhají tak nějak… rychleji… Za mě dobrý :-)

V případě covid-19 tu svou roli hraje i fakt, že nákaza uvrhla společnost do strachu – bojíme se nemoci, o životy svých blízkých, ale také o práci, budoucnost. To je ideální atmosféra pro šíření nebezpečných nesmyslů a prorůstání těchto názorů do všech vrstev populace. Trápí-li nás obavy, fake news nám mohou přinést naději, rozuzlení, zdánlivé pochopení. Sdílení těchto zpráv může mít negativní vliv na boj s pandemií.

Také na serveru eMimino si povídáte o hoaxech a fámách o covid-19. Projděte si diskusi s tímto tématem.

Šíření nesmyslů a polopravd napomáhají i známé osobnosti

Situaci zhoršují i prohlášení známých osob, politiků, umělců a mnohdy i lékařů, kteří veřejně vybízejí k neuposlechnutí doporučení, nedodržování obecných zásad, šíří nepodložené rady a zlehčují onemocnění covid-19. To je celosvětový fenomén.

Donald Trump chtěl nemocné léčit nitrožilně dezinfekcí. Guvernér Nairobi zařídil dodávání koňaku rizikovým skupinám, protože si prohlášení WHO o prospěšnosti alkoholu k dezinfekci rukou vyložil po svém. V Čechách se k nemoci vyjadřuje řada mediálně známých lékařů s různými specializacemi. Veřejnost je uznává a respektuje jako lékařské autority – přestože nejsou epidemiologové, virologové ani infekční lékaři, či hygienici.

Hojně se nechávají slyšet také umělci. A jsou i tací, kteří údajně mají plán na vyřešení pandemie. Bohužel i muzikantům někteří lidé věří víc než odborníkům.

Nejsem plašan, snažím se vnímat vše s chladnou hlavou. Hledám si zdroje informací, ověřuji. Oficiální studie, oficiální stránky institucí. Než abych věřila pojašené, nízko uvažující osobě (popř. celým webům), vyslechnu si názor lékaře.
Donald Trump později uvedl, že šlo pouze o sarkasmus. Zdroj: ProfimediaDonald Trump později uvedl, že šlo pouze o sarkasmus. Zdroj: Profimedia

9 tipů, jak odhalit hoax nebo falešnou zprávu

 1. Nevěřte zdánlivé důvěryhodnosti. Sdílející se vás snaží přesvědčit odkazováním na důvěryhodné zdroje. Často čtete: „WHO zjistila…“, „FBI varuje…“, „Američtí vědci zjistili…
V řadě případů ani žádní takoví američtí vědci neexistují. Zajímavé je, že to sdílejí často tzv. vlastenci s argumentem, že „to říkali přeci američtí vědci“…
 1. Ověřujte. Zdá se vám informace příliš šokující, než aby byla pravdivá? Intuice nelže. Zkuste si ověřit, zda stejnou informaci přinášejí i jiná média. Jde-li o událost mezinárodní, prozkoumejte klidně cizojazyčné weby.
Pozor ale! Dezinformátoři přetiskují jeden od druhého. Rozhodně neplatí, že čím víckrát článek na internetu najdete, tím víc je to pravda.
 1. Zaměřte se na zdroj, ze kterého jsou informace čerpány. Jsou zdroje, které jsou obecně považovány za důvěryhodné a naopak, existuje řada vyloženě dezinformačních webů.
 1. Zpozorněte, když vidíte velká písmena v titulcích, vykřičníky, bombastická slova, dlouhé titulky. Je to manipulace pomocí slov – získáte dojem, že jde o něco velkého, neobyčejné odhalení, rozkrytí pravdy. Typické jsou věty jako „Známe pravdu!“, „Odhalené lži!“, „Šokující!!!“
 1. Hoax často hraje na city. Emoce, a je jedno zda pozitivní nebo negativní, totiž vždy vzbudí zájem. Dezinformátoři používají strach jako nástroj, zneužívají ho ke svým cílům. Všimněte si navíc, že nikdy nenabízejí řešení. Vždy jen straší.
 1. Podpis. Hledejte jméno autora, zjistěte, zda osoba s tímto jménem existuje, co již napsala, co zná a umí, čemu se věnuje. Kdo by se chtěl podepsat pod falešnou zprávu?
 1. Útoky proti mainstreamovým médiím. Velmi typické je zvolání: „Tohle vám ve veřejnoprávní televizi neřeknou!!“ nebo třeba „Proč nám tohle média tají?!!“ Na sociálních sítích zbystřete při větě: „Sdílejte rychle, než to smažou!“
Seriózní autor chce především předat informaci a nepotřebuje ji obalovat emočními výlevy o tom, že ostatní něco tají.
 1. Výzva k rychlému sdílení a šíření informace. To je jasný ukazatel toho, že jde skutečně o hoax.
 1. Zachovejte rozum a chladnou hlavu. Přemýšlejte a nenechte se přeprat emocemi, které ve vás hoaxy, fake news a konspirační teorie snaží vyvolat. Položte si základní otázky: Co tím autor zamýšlí, proč to píše/šíří? Proč používá tolik emotivních výrazů, vykřičníků a červené barvy? Měla by takto vypadat relevantní, nezaujatá a pravdivá zpráva?
Hustý je hoax o tom, že covid vynalezl Gates a spol., aby se vylidnila planeta. A že se covid-19 dá vyléčit Savem.
Narazíte na fake news? To nejlepší, co můžete udělat je nahlásit je nebo ignorovat. Zdroj: IngimageNarazíte na fake news? To nejlepší, co můžete udělat je nahlásit je nebo ignorovat. Zdroj: Ingimage

Odhalili jste fake news? Nesdílejte dál, nešiřte je

Ti, kteří odmítají ustoupit ze svých názorů a nepřijímají protiargumenty se budou vždy snažit získat důkazy o tom, že koronavirus neexistuje a že očkování je ve skutečnosti čipování.

V případě pandemie právě také kvůli sdílení nepravdivých informací narůstá nedůvěra lidí v proti epidemická opatření, nerespektování pravidel a šíření nákazy se nezpomaluje, neklesá, ale naopak počty případů stoupají a epidemie nabírá na obrátkách.

Schválně se fiktivně zvyšují počty nakažených a hospitalizovaných. Covid je jen chřipka. V jednom senior house zemřelo 34 klientů po naočkování + video s následky po očkování. Super je tv Šalingrad. Ta paní to evidentně myslí vážně. Já si klepu na čelo. Naše vláda (a vůbec všechny vlády světa) nám lžou, protože je mají pod palcem Ilumináti nebo ještěři.  Vláda nás chce záměrně ekonomicky zlikvidovat. Dám si dvě a dvě dohromady, co mi vyjde? Pět? Jasně!

Extrém je vždy špatně a v boji proti pandemii nepomůže

Podceňování a popírání koronavirové pandemie, ale i přehnaný strach a panika – ani jedno ničemu nepomůže, obojí může být nebezpečné. Každý jedinec by se měl zachovat podle zdravého rozumu a s respektem k vážnosti situace.

Pouze individuální disciplína každého z nás a ohleduplnost vůči druhým nám může pomoci pandemii zvládnout a dočkat se ve zdraví „lepších zítřků“. Snad se blížíme dnům, kdy se opět budeme moci setkávat, chodit do restaurací a za kulturou a nebudeme se více bát podat si ruku, obejmout se a políbit se… Pandemické časy jsou krušné, ale jednou jistě skončí! Držme se a nevěřme hoaxům.

Lidi trpí, umírají a jsou osamocení, vystrašení. Nejhorší je, když pacient volá naposled svým blízkým. „Chvilinku, týden si odpočinu na dýchacím přístroji a prospím se…" a ty víš, že je jdeš zaintubovat a oni už se nikdy neprobudí.
Jsme unavené a na dně psychicky, vidíme umírat tolik lidí! Na jaře jsem byla na nás, na český národ hrdá. Byli jsme schopni se hecnout, pomoct si navzájem a pochopit, že pandemii může zastavit jen pokora a zodpovědnost. Teď se mi chce brečet, jak na to všichni kašlou. Pro svého pacienta udělám, co budu moct. Ale byla bych vážně naštvaná, kdyby se kvůli někomu lehkovážnému, kterému se nechtělo dodržovat opatření, nedostalo v nemocnici místo na mé blízké.

Stránky, které vám v boji proti hoaxům pomohou

Perfektně zpracovaný je seznam stránek dezinformačních webů, projektů a lidí šířících dezinformace o aktuální pandemii na stránkách manipulatori.cz. Sledovat můžete i stránky kosnpiratori.sk. Užitečný je také server hoax.cz, jehož cílem je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, tedy hoaxů. Učením hrou o mediální gramotnosti a kritickém myšlení se zabývá také projekt Fake Scape s podtitulem Unikni Fake news, který je určen především pro děti, ale zajímavý je i pro dospělé.

Přečtěte si rozhovor s odborníkem na bezpečnost internetu analytikem Romanem Mácou z Institutu pro politiku a společnost o tom, proč je šíření hoaxů a fake news nebezpečné.

Autor:

Petra vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na pedáku – nikdy ale neučila. Dlouho žila studentským životem, studovala, žila ve Francii, poté v Anglii. Říká o sobě, že vždy byla písmenkový typ – hodně čte a čím dál tím víc i píše. Velmi ji baví i jazyky cizí, zejména francouzština. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
7.3.21 08:02

Díky za tento článek. Plno lidí věří všemu, co jim kdo řekne nebo si přečtou. Naprosto nekriticky pak podle toho jednají a šíří to dál. Zbytečně vznikají třenice, spory a blbá nálada. Facebook je toho plný. :zed: Obdivuji lidi, kteří mají sílu neustále vyvracet hoaxy a snaží se to uvést na pravou míru. Je to boj s větrnými mlýny. Začít se musí od dětí. Učit je kritické myšlení.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1855
3.3.21 16:46

„Hoax často hraje na city. Emoce, a je jedno zda pozitivní nebo negativní, totiž vždy vzbudí zájem. Dezinformátoři používají strach jako nástroj, zneužívají ho ke svým cílům. Všimněte si navíc, že nikdy nenabízejí řešení. Vždy jen straší.“

Proto nesleduji TV, neposlouchám rádio a zprávy na seznamu čtu jen občas… ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
159
3.3.21 15:41

Manipulátoři.cz?

Manipulátoři. cz? Tohle doporučovat snad nemyslíte vážně, že?

echo24.cz/a/Sazuf/setkani-s-manipulatory

neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/media-jak-manipulatori-cz-manipuluji.A180307_210318_p_spolecnost_wag

www.reflex.cz/…-anglii.html

echo24.cz/a/Sfb8V/jak-manipulatori-manipuluji-a-zongluji-s-fakty

 • Zmínit
 • Nahlásit
1132
3.3.21 10:33

Vše je o úhlu pohledu

A nelze tvrdit, že vše čemu vnitřně věřím je hoax, poplašná zpráva nebo dezinformace. Anebo že vše čemu nerozumím nebo neumím pochopit musí být hoax, poplašná zpráva nebo dezinformace. Uvedu příklad. Vezmu kružítko a nakreslím kružnici. Já jsem vnitřně přesvědčen že jsem nakreslil kružnici a někdo jiný namítne že to není pravda. A protože jsem vnitřně přesvědčen o tom, že jsem nakreslil kružnici ještě nemusí znamenat, že je to hoax, poplašná zpráva nebo dezinformace jen proto, že někdo nevěří že to kružnice je. Připouštím, že i ten odmítač kružnice může mít pravdu, protože bude tvrdit, fantastické zjištění, pravda odhalena a tohle vám nikdo neřekne, že autor kružnice nenakreslil kružnici, ale pohled na kouli. Mezi tím někdo nasdílí tuto informaci a řekněme že ji vylepší a napíše, že autor kružnice nakreslil pohled na tyč v jejím řezu. Otázka zní, kde je pravda? Odpověď později. Vezmu další příklad. Nakreslím na papír rovnoramenný trojúhelník. Klidně i rovnostranný, jak chcete. Opět jsem vnitřně přesvědčen o tom, že jsem nakreslil trojúhelník. Ale ptám se je to hoax nebo poplašná zpráva jen proto, že jsem o tom vnitřně přesvědčen a ostatní tvrdí že to není pravda, protože jsem nakreslil pohled na kužel s kruhovou základnou? Nebo budou tvrdit že jsem nakreslil jehlan se čtvercovou základnou? Nebo dokonce budou tvrdit, že jsem nakreslil jehlan s trojúhelníkovou základnou? Ale co když jsem nakreslil jehlan s jinou podstavou mnohoúhelníku? A opět otázka, kdo má pravdu? Než na to odpovím, vezmu předmět, který se při pohledu ze svých různých protilehlých stran promítne jednou jako trojúhelník, podruhé jako kruh a potřetí jako čtverec. A takový předmět skutečně existuje. Jedni budou tvrdit že je to čtverec, druzí kruh, třetí že trojúhelník a ten zbytek bude tvrdit že to není ani jedno z nich. A kde je tedy pravda? Pravda je na všech frontách, protože každý vidíme správně. jen někteří z nás se dokáží podívat na věc i z jiných pohledů. A to jsou ti, kteří vidí v kružnici nejen tu kružnici, ale i tu kouli a tyč. Jsou to ti, kteří vidí v trojúhelníku nejen jehlan o základně jakéhokoli mnohoúhelníku, ale vidí v něm i kužel. Jsou to přesně ti, kteří dokáží uznat, že při pohledu na předmět může být jednou kruh, podruhé čtverec a potřetí trojúhelník. Závěrem chci napsat, že ne vše je hoax, poplašná zpráva nebo dezinformace. Nejde ani tak o ověřování zdrojů, ale o vlastní zkušenost. V našem případě vidět, prožít, procítit. Protože boj proti takovým zprávám není tak snadno rozeznatelný. A víme z vlastních zkušeností, že není problém lhát i z úst vládních činitelů. Proto opatrně, aby se boj proti tzv dezinformacím, hoaxům a poplašným zprávám nezměnil v boj proti informovanosti. Dovolil bych si jeden příklad na úplný závěr. V době kdy je nám i přes tzv seriózní média podávána zpráva z totálního lockdownu z okolních zemí a při tom ti co tam žijí doloží opak ještě nemusí být hoaxem, protože ti tam právě jsou a my takovou informaci nemůžeme zařadit mezi ty hoaxy a dezinformace jen proto, že jim vnitřně věříme, ale nemáme šanci si je ověřit. Viz Monika Babišová, která se na nás usmívá bez známek strachu ze své dovolené v zahraničí. Kde mimochodem panuje přísný lockdown, ne? Minimálně přísná omezení proti šíření viru. Ale v každém případě souhlasím s tím, že s informacemi se musí pracovat opatrně. S jakýmikoli informacemi. Protože i na tzv. hoaxu může být část pravdy. :pankac: :pankac: mějte se hlavně rádi a nestrašte se zbytečně, protože lidé spíše umřou na stesk, strach. :roll: :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit