Hormony jsou nejoblíbenější antikoncepční prostředek. Užívá je polovina žen

Hormony jsou nejoblíbenější antikoncepční prostředek. Užívá je polovina žen

Hormonální antikoncepci nezřídka ženy označují za jedovaté svinstvo, které škodí tělu i prostředí. Na druhou stranu ji ale pravidelně užívá téměř polovina plodných českých žen a celkem 80 % se chrání před početím alespoň nějakým způsobem.

V 70. letech byla antikoncepce plná hormonů a zdaleka ne pro všechny. Nejvíce se její užívání rozšířilo v porevolučních 90. letech a v dnešní době si proti otěhotnění pomáhá hormony přes milion českých žen v reprodukčním věku. Pilulkou nebo nitroděložním tělískem se tak chrání polovina žen v plodném období života.

Zdroj: Data z Českého statistického úřaduZdroj: Data z Českého statistického úřadu

4 z 5 žen se chrání před početím

Zatímco v mládí našich maminek užívala hormony jen každá dvacátá plodná žena, dnes je to téměř každá druhá. Naopak nitroděložní tělíska na popularitě ztratila. V polovině osmdesátých let se jimi chránila téměř šestina žen, dnes si je zvolí jen 7 %.

I národní výzkum antikoncepčního chování českých žen dopadl ve prospěch antikoncepce. Celkem 80 % plodných žen se chrání před početím při pohlavním styku se stálým partnerem. 51 % z nich k tomu využívá hormonální antikoncepci, asi 16 % žen dává přednost kondomu.

Starší a věřící ženy jsou proti

Z výzkumu ještě vyplynulo, že mladší ženy častěji zodpovědně užívají antikoncepci. Při prvním pohlavním styku užijí kondom a se stálým partnerem používají častěji hormonální antikoncepci než ženy starší. Také náboženství žen má vliv. Nevěřící ženy častěji nemají s braním antikoncepce žádný problém.

Více antikoncepce, méně potratů


rok celkový počet umělých přerušení těhotenství
1990 111 tis.
1995 50 tis.
2000 35 tis.
2012 23 tis.

Stejně jako přibývá uživatelek antikoncepce, tak ubývá umělých přerušení těhotenství. Z tabulky vyplývá, že za posledních 22 let se počet interrupcí zmenšil o 80 %. I to mluví ve prospěch antikoncepce a gynekologové tak směle předepisují zázračné prášky všem.

Musíme všechny brát antikoncepci?

Dle některých lékařů jsou nežádoucí účinky hormonální antikoncepce tak zanedbatelné, až si je většina žen vlastně vymýšlí. Prý ani každoměsíční cyklus ovulace a menstruace pro ženu není ničím přínosný, pokud zrovna neplánuje rodinu. Mnoho žen se tak setkává s hormonální antikoncepcí už v adolescentním věku.

Uživatelka Hanullka se v diskusi Jsem proti hormonální antikoncepci svěřuje:„Já taky hormonální antikoncepci neberu a nikdy nebudu. Stejně se mě pokaždé doktor ptá, jestli ji nechci předepsat.“

Možná díky tomuto nabízení antikoncepce za každou cenu začaly být ženy obezřetnějším. Antikoncepce je velmi rozšířená a mnohdy je to tak, že ji ženy berou pod tlakem gynekologa, nebo dokonce partnera. Ne každá žena chce brát antikoncepci a ne každá to dobře snáší. Důvodů může mít více.

Radši sterilizaci než hormony!

Všude se dočtete, že byste měli dobře znát svůj zdravotní stav, než prášky začnete brát. Když pomineme běžné nežádoucí účinky, na které si ženy stěžují, objevilo se v diskusi na eMiminu i několik méně obvyklých.

Ze zdravotního hlediska je radikálně proti antikoncepci uživatelka Aiko24, která v diskusi Zdravotní rizika při braní HA píše: „Na kvasinkové infekce jsem kdysi trpěla, už jsem byla zoufalá a zkoušela různé diety, čaje, samozřejmě antibiotika, co do mě furt ládovala doktorka. Jediné, co mi pomohlo, bylo vysazení antikoncepce - od té doby mám pokoj. Tohle mě dokonale přesvědčilo o tom, že ládovat tělo denně umělými hormony není nic dobrého.“

V téže diskusi se mladá Anonymní maminka svěřila s tím, že je pro ni dokonce přijatelnější sterilizace:„Plně kojím a prášky už znovu brát nechci. S manželem nám kondomy bohužel nevyhovují, proto vážně uvažuji o sterilizaci. Jelikož mi ale ještě není ani 30, tak si říkám, že je na to brzy.“

O svých migrénách způsobených umělými hormony promluvila v diskusi Jsem proti hormonální antikoncepci maminka robínek „Brala jsem ji jen 2 měsíce po prvním zamlklém těhotenství kvůli nějakému vyprovokování hormonálních hladin. Měla jsem to brát 3 měsíce, ale měla jsem tak strašné migrény, že to nešlo.“

Na závěr

I když je užívání hormonální antikoncepce tak rozšířené a podle vašeho gynekologa možná dokonce všem prospěšné, rozhodnout by se měla každá žena bez nátlaku. Pro některou bude důvod zdravotní, pro jinou vedlejší účinky antikoncepce a pro další prostě jen špatný pocit z braní umělých hormonů.

A co vy? Jaké jsou vaše zkušenosti s hormonální antikoncepcí?

Autor:

My píšeme, vy čtete. Pokud chcete zapřáhnout naše klávesnice, posílejte své tipy na info@emimino.cz. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1762
1.10.16 00:51

@lukymuky Proč myslíš, že množství potratů kleslo právě díky hormonální antikoncepci? Ona po převratu byla výrazně větší osvěta, co se zodpovědného sexuálního chování a možností antikoncepce týče, sex už nebyl tabu a antikoncepce byla čím dál dostupnější. Ale ne jen hormonální. Spotřeba kondomů a v grafu není.

 • Zmínit
 • Nahlásit
24682
30.9.16 18:39

@Colorka přerušení vejcovodů je sterilizace :think: Pokud vím, je nevratná, resp. pokusy o zpětné zprůchodnění nejsou moc úspěšné. A ano, pokud to nezfušují, tak další těhotenství je možné jedině s pomocí IVF.

 • Zmínit
 • Nahlásit
291
29.9.16 15:28

HA jsem brala cca od 18ti do 28 let. Snášela jsem jí celkem dobře, váha v normě, pleť se mi zlepšila, nálady jsem měla, ale nenapadlo mě, že by to mohlo být antikoncepcí… I hlava mě bolela často, ale neřešila jsem, byla jsem pohodlná, vyhovovalo mi, že se nemusím hlídat a o nic starat, že si můžu posunout cyklus třeba v létě… Pak jsem nemohla rok otěhotnět, nevím jestli za to mohla HA, ale každopádně když jsem se k ní chtěla vrátit, už to prostě nešlo. Najednou šílené migrény, stavy úzkosti, přestala jsem si užívat sex, takže jsem se po třech měsících na zkoušku na HA úplně vykašlala. Teď také hledám nějakou alternativu, s manželem provozujeme klasický přerušovaný sex, vzhledem k tomu, že otěhotnět nebylo jednoduché a že i kdyby náhodou, tak by to nevadilo… Ale do budoucna bych si prostě chtěla být jistá. Uvažuji ne o sterilizaci, ale o přerušení vejcovodů, snad to píšu správně… Kamarádce to nabídl lékař s tím, že už děti nechce, ale kdyby náhodou, tak by stále mohla otěhodnět „in vitro“, tedy uměle, není neplodná, nemá umělý přechod. Jsem ale celkově rozčarovaná, že věda se v tomto případě opravdu moc daleko nedostala, jak by bylo pěkné, kdyby si tu pilulku vzal muž…

 • Zmínit
 • Nahlásit
6721
28.9.16 19:16

@jessikka no je mi jasné, že jako u každé antikoncepce je důležité správné užívání (at už p. o. nebo zavádění, nasazování atd…). Já tedy moc žen užívající toto neznám, krom dvou, co používaly Femcap a holt museli koupit nové větší auto :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
11715
28.9.16 18:56

@hematitek Co jsem se dočetla, tak tu prostě není osvěta. Přece jenom pharma společnosti se prosadí víc než plastařská lobby :lol: Dřív nebyly pesary moc súolehlivé a lékaři stále živí v tomto a šíří bludy, že pesary prostě ne. Přitom třeba Femcap, Beacap nebo diafragma Caya jsou skutečne spolehlivé pesary.

 • Zmínit
 • Nahlásit
46
28.9.16 16:01

@jessikka Souhlasím, pesar byla moje první volba. Bohužel, po těžkém porodu (syn měl 4,75 kg) a hromadě šití mi to všechno srostlo nějak našišato a pesar zkrátka nedrží. I gynekolog mi potvrdil, že mám v tomto směru zkrátka smůlu. Ale jinak bych do toho určitě šla. Taky by mě zajímalo, proč už se dnes pesar tolik nepropaguje…

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
27.9.16 22:52

Po pulrocnim uzivani HA jsem skoncila s krevni srazeninou a krvacenim do mozku na JIP. Dodnes si to vycitam a nikdy bych uz to svinstvo brat nechtela. Jsou i jine alternativy.

 • Nahlásit
 • Upravit
5091
27.9.16 21:08

Já tedy brala HA od 15 do 26 a otěhotněla jsem bez problému. I druhé tehu proběhlo po roce snažení ok, rok je normální doba a gynekologo.to do roka neřeší.
Mě tedy HA jen pomohla.Ted uvažuji nad Mirenou.
Myslím že nejvíc uspokojujcí je ta tabulka kde je vidět jak díky HA klesli potraty.. :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
24682
27.9.16 19:26

HA neberu a brát nebudu a s vírou ani věkem to nesouvisí. Prostě si myslím, že to tělu (ani přírodě) neprospívá a má řadu negat. vedlejších účinků, at už výrobcem přiznaných, nebo ne.
Je mi úplně šumák, jestli ji užívá 50% žen nebo víc nebo méně. To pro mě není měřítko neškodnosti. Každý si neseme zodpovědnost za svoje zdraví.

 • Zmínit
 • Nahlásit
57
27.9.16 16:13

HA jsem užívala od 15let, kdy mě máma prostě dovedla ke gyndr. a preventivně nechala napsat. Nebyl důvod. Partnera jsem měla až téměř ve 20 letech. Ve 23 letech jsem ji po domluvě s partnerem vysadila a chránili jsme se kondomem a navíc sledováním ovulace. Během užívání jsem trpěla na mykózy, bývala jsem často náladová a také mi bušilo srdce. Po vysazení půl roku šílené akné, rozházený cyklus, návaly zlosti a pláče. Pak se to srovnalo, zároveň jsem se zbavila mykóz, bušení srdce a i jsem si celkově přišla vpohodě a vyrovnaná. HA už nikdy užívat nebudu, rozhodila mi tělo. Po porodu se s novou gyn. poradím o možnostech.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
27.9.16 14:43

Mirena

Ahojky. Já mám už 2. tělísko-hormonální. Mirenu. Prvních 5 letnaprostá pohoda a teď 3.rok taktéž. Byla to pro mě velmi těžká volba, jelikož jsem věřící a odmítala jsem vždycky antikoncepci - ale můj gynekolog, kterému důvěřuji, mi nechal čas na rozmyšlení po řádném vysvětlení, co to obnáší a že v mém případě mi to doporučuje hlavně z léčebných důvodů, jelikož jsem trpěla na velmi silné menstr. krvácení a to mi dělalo další zdravotní problémy. Měla jsem z toho velký strach, ale šla jsem do toho a vše se o 100% zlepšilo, nemám žádné problémy, dokonce i psychická stránka se srovnala, jelikož jak mi doktor řekl-chovejte se s tělískem tak, jako byste se chovala bez tělíska. A tak se i stalo.. ;) A já jsem šťastná, že mě silné krvácení nevysiluje, můžu cestovat, plavat, atd.atd. Silné krvácení je strašně nepříjemné a problematické pro fungování..a vím, že to tak má bohužel spousta žen. Takže já osobně si Mirenu chválím..a myslím, že jsem investovanou vstupní částkou při zakoupení i hodně ušetřila za vložky a tampony ;)

 • Nahlásit
3475
27.9.16 13:33

Jako nevěřící jsem brala 10let.
teď neberu, a už nikdy brát nebudu, a své dceři pokud budu mít, tak jí to vysvětlím, jak se věci mají.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1433
27.9.16 10:00

HA zobou akorát slepice :lol: :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
34
27.9.16 09:56

Ahoj,
každý má na antikoncepci jiný názor, rozhodně bych se nenechala nutit od gynekologa do braní. Já jsem asi výjimka kdy jsem si o ní sama řekla hned na první kontrole v patnácti letech.
Od té doby co jsem začala menstruovat v necelých třinácti letech jsem ji měla velmi nepravidelnou - čtrnáct dní menstruace-čtrnáct dní pauza a zase. Minimum bylo devět dní, rekord asi patnáct dní krvácení. Strašné bolesti, křeče kdy mě mamka skoro každý měsíc vyzvedávala ze školy. Spotřeba vložek neskutečná min. několik balení.
Začala jsem hned chodit na gynekologii a prosila o pomoc, každý měsíc mi doktor dákoval prášky, které nebyly antikoncepční ty se pod patnáct nepředepisují. Nic moc nepomáhali. A zmínil se, že antikoncepce by mi mohla pomoc. Takže jsem jak na smilování čekala na svých patnáct let.
Hned jak jsem je začala brát byl můj cyklus konečně jak má být, pět dní a pak tři týdny pauza. Věděla jsem kdy to bude a nemusela stále nosit jen černé spodní prádlo. Spotřeba vložek byla třetinová, bolesti se stáhli tak o polovinu. Furt to nebylo v prní den best of ale byla jsem konečně šťastná, bez cca dvouhodinových křečích na koberci. :)
Po cca deseti letech, kdy nás okradli na dovolené - včetně mých prášků, jsme se s přítele dohodli, že už si pro ně nepůjdu a zkusíme štěstí. První rok se nic nedělo. Cyklus stejný a dítě nikde, ale nepospíchali jsme.
Pak už jsme začali chtít víc a tak jsme se oba nechali prolustrovat a vše bylo v pořádku, ovulace jak má být, vždy vajíčko, partner „plodný hřebec“.
Avšak po roce se bolestivost menstruace vrátila, takže jsem třeba celou noc nespala a zvracela prášky proti bolesti. Cyklus a síla menstruace se však „do normálu“ díky bohu nevrátily.
Nakonec se nám po 2,5letech zadařilo pod Vácenoce, kdy jsme všechny psychické problémy vypustili - podařil chlapeček.
Nyní antikoncepci zase beru, už poslední měsíc, uvidíme jak půjde druhé.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
27.9.16 09:26

Ještě doplnění - dost jsem toho o hormonech před vysazením načetla a musím potvrdit ještě jednu věc - pokud mi muž nevoní, neklape to a nemá cenu to lámat přes koleno a žít v kompromisech. Pokud mi partner voní, jde to samo a zkrátka si sedneme. Příroda nám tohle zařídila výborně!! :-)

 • Nahlásit
Anonymní
27.9.16 09:21

Po vysazení antikoncepce mi sice vyskočila kila nahoru - rozhozené vodní hospodářství v těle, je to skoro rok, kila ještě nejsou dole, trvá to, ALE - je ze mě vyrovnaná žena, žádné výkyvy nálad, zlepšila se mi pleť, cyklus se po roce dostává do pravidelnosti, připadá mi že nebývám unavená jako s HA, co je super - žádné kvasinkové infekce - obrovská úleva. Co je trochu kontraproduktivní - vrátila se chuť na sex, takže partner se musí hlídat nebo kondom. Pravda, pánům to není pohodlné, ale mně zas nejsou pohodlné problémy z hormonů a pokud s tím má pán problém, smůla.

 • Nahlásit
27.9.16 08:47

@hematitek napsala jsi to úplně přesně. Jako by tělo ožilo! Po dlouhodobém užívání Ha a boji s nadváhou po vysazení antikoncepce šla okamžitě kyla dolů sama. Nikdy předtím jsem svou váhu neprisuzovala práškum jelikož jsem dříve rozhodně nevedla zdraví životní styl. ;) až poslední roky se začaly objevovat kožní problémy tgž nastolení životosprávy bylo první co jsem udělala. Nic nepomohlo, lékař mi po různých vyšetření řekl, že kožní problémy jsou psychosomatické a tím to končí. Nedávno jsem navštívila přírodního léčitele a jeho první otázka byla jestli beru antikoncepci. Doručil vysadit a napsal mi čaj. Čaj ještě nepiju a vysazení antikoncepce bylo jako znovuzrození, mám rychlejší metabolismus, kůže se hojí a nic nového se mi zatím neudělalo. Nikdy jsem nebyla odpůrce Ha, ale nyní už jsem :) tgž ať si chlapy políbí… já kvůli tomu, že nemají rádi gumičky a jsou pohodlný do sebe nic cpát nebudu. Myslím, že to je nejhorší na dnešní době, že žena co nebere antikoncepci je nezodpovedna. Mě přijde nezodpovědné nestarat se o zdraví svých blízkých.

 • Zmínit
 • Nahlásit
11715
27.9.16 07:49

Je vážně škoda, že HA a případně něhormonální tělísko se v podlení době uvažují jako jediná možná alternativa ke kondomu. Co pesar? Kdykoliv čtu jakoukoliv diskusi o antikoncepci, kde si ženské stěžují, že pro ně není nic vhodného (HA nechctějí ony, kondom jejich chlap), tak si říkám, proč neuvažují nad pesarem. Jednoduché, bez zdravotních rizik, a v kombinaci se spermicidem spolehlivé jako HA.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5732
26.9.16 20:28

@MiaRimonta Osobní zkušenost nemám - mám jen rozumného gynekologa, kterému duveruji a tělísko mi z tohoto duvodu rozmluvil.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1316
26.9.16 19:06

@malinika Máš s tím sama špatnou zkušenost? Já jsem po 5 letech nehormonálního tělíska počala dítě bez větších problému. Samozřejmě, že jsem při tomto tělísku měla normální cyklus. Existují tělíska hormonální, která cyklus uplně přeruší což si myslím, že je větší peklo než nehormonální tyčinka v děloze zabraňující početí.

 • Zmínit
 • Nahlásit
6721
26.9.16 18:56

@hematitek já zase znám naopak spoustu opačných příběhů. stran problémů po vysazení antikoncepce je to navíc často tím, že tento problém byl již předtím (např. cykly bez ovulace), jen byl zakryt právě vlivem antikoncepce, takže se do té doby neřešil. ale nepříznivé vlivy, samozřejmě, jsou a to bez debat. a do určité míry se nějaké u každé uživatelky objeví, pak je otázkou, jak moc ovlivňují její život.

 • Zmínit
 • Nahlásit
168
26.9.16 13:27

@Innocence Asi tak :mrgreen: :pankac:

 • Zmínit
 • Nahlásit
5732
26.9.16 11:51

@MiaRimonta No, co si budeme povídat, on také permanentní zánět v děloze nebude pro tělo to pravé. (Na tomto principu nehormonální tělíska fungují).

 • Zmínit
 • Nahlásit
1316
26.9.16 11:16

@malinika já měla 5 let nehormonální tělísko po 6 nedělí a naopak si myslím, že je to menší zlo než hormonální antikoncepce. :) Na sterilizaci může jít mimochodem i muž :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
5732
26.9.16 10:46

@MiaRimonta Myslím, že většina žen o něm slyšela. Nicméně dle všeho je to ještě větší svin…o než hormony. (To si myslím i přes to, že na hormony mám docela vyhraněný názor, nikdy jsem je nebrala a brát ani nebudu)
Se sterilizací naopak problém nemám. Je to volba každého - pokud si je člověk jistý, že už děti nechce a chtít nebude, proč ne?

 • Zmínit
 • Nahlásit
46
25.9.16 19:54

Antikoncepci jsem brala od svých 18 do 25 let. Po celou tu dobu jsem se trápila s lehkou nadváhou. Pravidelně jsem cvičila, hlídala si jídelníček, ale pořád jsem byla celkově taková „bachratá“ a váha se mi pořád +- kilo držela stejně. Pak jsem vysadila antikoncepci a kila šla dolů sama. Celulitida taky pryč. Celé tělo jako by ožilo. A nevím, že bych v tu dobu nějak měnila životní styl. Stejnou „reakci“ nedávno zaznamenala i moje kamarádka. Možná je to náhoda…?
Jiná kamarádka vysadila antikoncepci a s přítelem se snažili o miminko. Když se rok nic nedělo, šla za svou gynekoložkou, aby se s ní poradila a ta jí řekla: „Brala jste deset let antikoncepci a teď byste chtěla miminko? To jste si měla rozmyslet dřív. Teď musíme jen čekat, jestli se cyklus vrátí do normálu nebo ne.“ I to může být samozřejmě jen náhoda. Ale těch příběhu by se našlo víc… Hormonální antikoncepci už nikdy brát nechci. A doufám, že jednou zvládnu domluvit i svým dcerám, aby se jí vyhnuly. I když těžko říct, jaké budou za ty roky v antikoncepci možnosti a trendy :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
823
25.9.16 17:27

No.. jsem ráda, že do téhle poloviny nepatřím :mavam:

Příspěvek upraven 25.09.16 v 17:28

 • Zmínit
 • Nahlásit
1316
25.9.16 12:28

Slyšeli jste někdy o nehormonálním tělísku? 8o které se dává v období kdy žena kojí? Jinak to s tou sterilizaci nechápu

 • Zmínit
 • Nahlásit