Hormonální antikoncepce je důležitá, míní někteří odborníci

K tématu užívání hormonální antikoncepce se vyjádřili dva přední čeští gynekologové, Helena Máslová a Tomáš Fait. V čem se jejich názory rozcházejí?

Hormonální antikoncepce je důležitá, míní někteří odborníci Podle některých odborníků je užívání antikoncepce prospěšné. Zdroj: Profimedia.cz.

Zázrak, který má několik záporů

Podle MUDr. Heleny Máslové mohou páry snadněji plánovat rodičovství, aniž by došlo k neplánovanému početí. Domnívá se, že antikoncepce má téměř 100% účinnost. Zároveň poukazuje na negativní důsledky dlouhodobého užívání. Ženy mateřství odkládají a dávají přednost studiím, cestování, kariéře. Zatímco dříve je instinkt nutil založit rodinu mnohem dříve, dnes nemají dostatečnou motivaci. A když se rozhodnou pro mateřství v pozdějším věku, nemohou otěhotnět.

Dalšími negativy jsou podle Máslové globální důsledky působící nejen na lidstvo, ale také na životní prostředí. Hormony ovlivňují endokrinní systém, výskyt některých druhů rakoviny i stále zhoršujících se hodnot spermiogramu u mužů.

Pozitiva převažují, míní Fait

MUDr. Tomáš Fait oponuje tím, že antikoncepce není hlavním důvodem, proč ženy mateřství odsouvají, a pouze jim dává možnost volby. Zdůraznil, že se díky jejímu užívání významně snížil počet potratů. Svým pacientkám doporučuje buď užívání tabletek, nebo zavedení nitroděložního tělíska. Podle něho je antikoncepce jednou z nejlepších metod v plánování rodiny a výhody jednoznačně převažují.

Oba lékaři se shodli na tom, že hormonální antikoncepce byla, je a bude i nadále populární. V současné době ji užívá více než 100 milionů žen po celém světě. Kdyby tato metoda bránící početí neexistovala, naší planetě by prý hrozilo přelidnění.

Názory na antikoncepci sdílíte také v diskuzích

Téma Poslední příspěvek Reakcí

K zamyšlení - nespolehlivá hormonální antikoncepce?

18.7.17 09:50
24

Jak funguje antikoncepce?

12.1.17 12:02
17

Užívali jste hormonální antikoncepci a jak dlouho?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
432
3.2.20 20:15

Ano je důležitá, v Indii, v Africe a jiných těchto zemích. A mám pocit že to byl původní plán… Ano díky HA jsem sice neměla dítě okolo 20 let ale bohužel mi toho sebrala víc než dala, takže za mě NE.

  • Zmínit
  • Nahlásit
3030
3.2.20 09:58

Brala jsem ji asi 3 roky, pak mamka dostala trombozu, a i k ohledům na toto, že bych ktomu mohla mít sklon taky a HA k tomu může přispět, jsem ji užívat přestala. Od te doby pouzivala 4 roky femcap klobouček, a pohoda. Zdravá pohoda. Až jsme chtěli, otěhotnění vyšlo na poprvé. Myslim že úvaha o přelidnění je v dnešní době ujetá. Je spousta jiných metod jak se chránit. Porodnost je u nás nižší, a myslím že to je tím, že jsou tu prostě možnosti studovat, pracovat, cestovat, zajistit si bydlení je těžší, finančně náročnější a tak se to první dítě prostě vědomě oddaluje. Resp. Vzhledem k dnešním možnostem ho dost lidí tak brzy neláká.

  • Zmínit
  • Nahlásit
1165
3.2.20 09:33

Po cca 5-ti letem užívání HA mi zůstala vzpomínka na celý život v podobě autoimunitního onemocnění štítné žlázy… Takže za mě HA už nechci, děkuji. Pokud někdo HA užívat chce, měl by být alespoň předem upozorněn na rizika, která hrozí, což u mě nebylo ;)

  • Zmínit
  • Nahlásit
10681
3.2.20 09:08

Prostě HA má svá rizika, o kterých by se mělo mluvit.
Spousta lékařů rizika zlehcuje.

  • Zmínit
  • Nahlásit