Urodynamické vyšetření může odhalit příčinu problémů s močením

  • Komerční sdělení
  • 19.08.13

Urodynamické vyšetření (urodynamika) je minimálně invazivní a bezbolestné vyšetření, které vyhodnocuje funkci dolních močových cest – močového měchýře a močové trubice.

*

Urodynamické vyšetření (urodynamika) je minimálně invazivní a bezbolestné vyšetření, které vyhodnocuje funkci dolních močových cest – močového měchýře a močové trubice. Správně provedené vyšetření pomůže odhalit pravou příčinu potíží souvisejících s močením a umožní včasné zahájení odpovídající léčby.

Vyšetření se provádí v urologické nebo urogynekologické ambulanci a může mít několik fází. Nejdříve se vyšetřovaný vymočí do improvizovaného WC a při průtoku se zaznamenává křivka, která je následně vyhodnocena počítačem. Poté se pokračuje cystometrií. Toto vyšetření spočívá v zavedení tenké cévky do močového měchýře. Přístroj měří tlakové změny během plnění močového měchýře sterilní tekutinou.

Mezi problémy s močením, které vedou k provedení urodynamiky, se řadí časté močení (i časté noční močení – nykturie), zadržování moče v močovém měchýři, neustálý pocit na močení, inkontinence (únik moči) a další. Příčinou těchto problémů může být onemocnění zvané hyperaktivní močový měchýř. Hyperaktivní měchýř může potrápit jak dospělé, tak děti, ale je to problém řešitelný. Pokud je onemocnění včas odhaleno a léčeno, může si nemocný ušetřit řadu problémů, zvlášť těch psychických. Nemocní se totiž bojí vyhledávat zábavu, kde jim „hrozí“, že nedoběhnou včas na záchod – nechodí do divadla, do kina, na výlety, … Návštěva lékaře je tedy více než vhodná a velmi často vede k úspěšnému řešení problémů s hyperaktivním měchýřem.

Další články a zajímavosti o problémech s močením naleznete na www.musimcasto.cz.