Škola v době koronaviru: Vláda už vydala pokyny

Školy se prvního září otevřou po téměř půlroční pauze pro všechny žáky. Vláda už informovala o tom, jaká bezpečnostní opatření musí školy pro žáky a učitele zajistit a co se bude dít v případě potvrzené nákazy v dané škole.

Škola v době koronaviru: Vláda už vydala pokyny Děti se brzy vrátí do škol. Zdroj: Profimedia.cz.

Dezinfekce, roušky a oddělení jednotlivých tříd

Podle ministra školství Roberta Plagy budou školy od září fungovat v co nejběžnějším režimu. Rodiče nemusí podepisovat potvrzení o bezinfekčnosti a třídy se nebudou dělit na skupinky. K běžnému životu, na jaký jsme byli zvyklí před koronavirem, se ale nevrátíme.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci uvedl, že ve školách se musí důsledně dodržovat pravidla základní hygieny. Učitelé budou dohlížet na žáky, aby používali dezinfekci a ve třídách často větrali. Změny se budou týkat také stravování v jídelnách. Žáci z různých tříd by se měli v jídelně střídat, aby se potkávali v co nejmenším počtu. Nebudou mít možnost sami si brát příbory, nápojnabírat polévku a salát. Školy musí zajistit, aby se žáci z jednotlivých tříd ve škole potkávali co nejméně.

Roušky nebudou povinné pro žáky a učitele ve třídách. Ve společných prostorách je mít musí. Pro rodiče to znamená, že své potomky každodenně vybaví nejlépe dvěma rouškami. Tato základní opatření se týkají všech škol. Každé další opatření k ochraně proti koronaviru se bude řešit lokálně podle doporučení krajských hygienických stanic, které budou postupovat podle semaforu. „Epidemiologický vývoj v Česku by měli sledovat také ředitelé škol,“ uvedl Plaga. Dodal, že školní výlety, školy v přírodě a další akce zatím zakázané nejsou. To se ale může změnit podle vývoje nákazy.

Uzavření školy jen v krajním případě

Pokud se ve třídě potvrdí nákaza u jednoho žáka, neznamená to, že se uzavře celá škola. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové provede krajská hygienická stanice v dané škole šetření a poté rozhodne o dalších epidemiologických opatřeních. Cílem je, aby do karantény šlo co nejméně žáků a učitelů, případně pouze třída. K uzavření školy by mělo dojít jen v krajním případě, například při nejvyšším stupni rizika v daném okrese.

Ministerstvo školství zároveň počítá s tím, že návrat do škol bude pro některé žáky náročný. Ministr Plaga apeluje na učitele, aby začali s výukou pozvolna a nevyvíjeli na žáky velký tlak, především u známkování. Vláda zároveň ustanovila nový zákon o distanční výuce. Ta bude povinná v případě, že ve třídě bude více než polovina žáků v karanténě.

Jestliže ve třídě bude chybět méně než polovina dětí, je distanční výuka pouze doporučená. Stejná pravidla platí i pro poslední ročník mateřské školky, který je povinný. Plaga uvedl, že distanční výuka nemusí probíhat pouze online. Pedagog může například rozeslat žákům studijní materiály a dát pokyny k samostudiu.

O návratu dětí do školních lavic diskutujete také na eMiminu

Jaký je váš názor na opatření ve školách, která vláda ustanovila?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...