Co porod to originál. Přečtěte si příběhy tří maminek, které popsaly průběh porodu

Jak dlouho trvá porod? To je otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Některé maminky to mají za sebou za pár hodin, jiné si „užívají“ porodní bolesti řadu hodin nebo dokonce i dnů. Je to zkrátka individuální. O své zkušenosti s porodem se podělily maminky Kristýna, Rosana a také moje maličkost.

Co porod to originál. Přečtěte si příběhy tří maminek, které popsaly průběh porodu Každá žena sní o rychlém a hladkém porodu. Zdroj: Kristýna Štefániková.

Není porod jako porod. Vždycky je to jiné, než očekáváte. Vždycky se stane něco, co nečekáte. Někdy to proběhne hladce „jako po másle“, jindy se to táhne jako žvýkačka a někdy to nejde jinak než sekcí. Ať je to, jak chce, důležité je, že porodíte zdravé miminko. Protože výsledek rozhodně stojí za to. Rosana, Kristýna a já, jaký byl průběh porodu u každé z nás?

Třikrát rychle a hladce

Rosana Prášilová je už trojnásobnou maminkou. A rozhodně patří mezi ty šťastnější, které porodily hladce. „U první porodu mi na mou žádost lékař udělal dva dny po termínu Hamiltonův hmat. První kontrakce přišla až o dva dny později někdy kolem jedné hodiny ráno,“ vzpomíná Rosana na svůj první porod. Dodává, že to bylo jen takové šimrání, a tak si šla lehnout. Jenž usnout už nemohla. „Šla jsem do sprchy a tam přišla kontrakce po deseti minutých a postupně se jejich doba zkracovala,“ pokračuje. Čas si tehdy měřila podle aplikace na telefonu a z té se také dozvěděla, že jakmile budou kontrakce po pěti minutách, je čas vyrazit do porodnice.

„Do porodnice jsme dorazili asi kolem třetí hodiny ráno a kontrakce byly už šílené. Jakmile mě na příjmu vyšetřili, byla jsem otevřená na pět centimetrů. A pak to šlo všechno strašně rychle. Ani epidurál mi nestihli dát. Dcera se narodila jen pár minut před pátou hodinou ráno,“ popisuje Rosana a dodává, že to byla opravdu rychlovka. „Dcera vážila 3 560 gramů a manžel přestřihl pupeční šňůru. Celý porod se vším všudy trval čtyři hodiny,“ dodává.

Trojnásobná maminka Rosana měla porody rychlé. Zdroj: Rosana Prášilová.Trojnásobná maminka Rosana měla porody rychlé. Zdroj: Rosana Prášilová.

Druhý porod o dva roky později zvládla ještě rychleji. „Dva dny po termínu mi praskla voda, ale žádné kontrakce jsem neměla. Přesto jsme vyrazili do porodnice, bez kontrakcí to bylo lepší. Po příjezdu do porodnice jsem byla otevřená na tři centimetry,“ pokračuje Rosana. Nějakou dobu se nic nedělo, až najednou se přidaly rovnou silné kontrakce a porod se začal rozjíždět. Druhá dcera se narodila s krásnou váhou 4 020 gramů a Rosana zvládla porod opět bez poranění a hladce. „Od první kontrakce to trvalo jen jednu hodinu a dvanáct minut,“ dodává šťastná maminka.

A jak se říká, do třetice všeho dobrého. „Potřetí jsem rodila letos před Vánoci a musím říct, že tento porod byl nejdelší a nejnáročnější. Kolem čtvrté hodiny odpoledne začaly bolestivé kontrakce, které se pořád stupňovaly a syn Ríša se narodil kousek před sedmou hodinou večerní,“ popisuje Rosana třetí porod. A syn měl opět úctyhodných 4 020 gramů. I když trval nejdéle, pořád to byla relativně rychlovka, a navíc opět bez nástřihu a léků.

Přirozený porod nevyšel

Dnes už je šťastnou maminkou malého Šímy. Zdroj: Kristýna Štefániková.Dnes už je šťastnou maminkou malého Šímy. Zdroj: Kristýna Štefániková.

O tom, že průběh porodu se rozhodně nedá naplánovat, ví moc dobře také Kristýna Štefániková. Věřila, že porodí přirozenou cestou, ale vše bylo nakonec jinak. „Když mi praskla plodová voda, naivně jsem si myslela, že to budu mít rychle za sebou. Vyrazili jsme s přítelem do nemocnice ve Frýdku, kde mi za pár hodin začaly slabší bolesti, které se postupně zhoršovaly,“ vzpomíná Kristýna.

Přestože kontrakce byly silné a po kratších intervalech, otevřená byla na pouhé tři centimetry. „Nepomáhala sprcha, balón, jediné, co mi alespoň trochu ulevilo, bylo sezení na toaletě. Vím, že je to úsměvné, ale tam jsem měla pocit, že malý přijde na svět přirozenou cestou,“ vzpomíná. Jenže porod se stále nerozjížděl, po dvaceti hodinách se jí díky epidurálu podařilo na chvíli usnout. Jenže stále byla otevřená na pouhé čtyři centimetry.

„Ke konci už ozvy nebyly tak silné a přibylo i lehké krvácení. Chtěla jsem rodit přirozeně, ale bohužel se to nepodařilo a byl proveden akutní císařským řez. Strašně obdivuji svého přítele, že vše vydržel se mnou a byl mou velkou oporou,“ pokračuje mladá maminka, která porodila syna Šimona 9. 6. 2019. O dalším miminku zatím neuvažuje, na „hororový“ porod ještě nezapomněla. Ale jak se říká, kdo ví. „Snad někdy překonám svůj strach a Šimonek bude mít sourozence,“ uzavírá.

Rychle ven, ale císařem

Vzpomínky na mé těhotenství. Zdroj: Martina RichterováVzpomínky na mé těhotenství. Zdroj: Martina Richterová

Ráda bych se s vámi podělila také se svým, zatím jediným porodem. Bude tomu už deset let, co se mi narodil Kuba. Přišel na svět císařským řezem, protože byl otočený nohama napřed. A vlastně mohu říci, že jsem měla rychlý porod, ale bohužel nebyl přirozenou cestou. Začalo to prasknutím vody kolem půl sedmé ráno. Protože jsem měla plodovky opravdu hodně, tekla ze mě doslova proudem. Frčeli jsme hned do porodnice. Měla jsem jít na plánovanou sekci kvůli špatné poloze, ale protože jsem byla 37+1 tt, nestihli jsme termín ještě naplánovat.

V autě se přidaly ještě kontrakce a voda tekla prakticky po celou cestu do porodnice. V Podolí mě vyšetřili a hned mi bylo řečeno, že porod se rozjíždí a vzhledem k tomu, že jsem prvorodička, doporučují sekci. Kuba narodil asi za dvě hodiny od prasknutí plodové vody císařským řezem. Za mě tedy rychlovka, ale bolest jsem si „užila“ následně. To maminky, které porodily císařem, jistě dobře znají.

A jak dlouho trval váš porod? Podělte se s námi v komentářích.

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
213
12.1.21 14:15

Mohla by být jako bohyně země Gaia.Ta bývá zobrazována těhotná. :palec:

  • Zmínit
  • Nahlásit
5479
12.1.21 09:26

@Psylocke ty tehotenske fotky, jako je etericka vila s bubnem, no nevim. Vipy jsou nevinne :nevim:… S temi nahatymi spuhlasim.. Na druhou stranu je to památka toho paru, tak je na nich jak to bude vypadat :nevim:

  • Zmínit
  • Nahlásit
213
11.1.21 17:45

Mě se fotka líbí. Sluší vám to. Vkusné. Narozdíl od nahých těhotenských fotek a manželů v trenkách držících manželčina prsa.

  • Zmínit
  • Nahlásit
19613
11.1.21 12:46

K porodům se vyjadřovat nebudu, ale ta úvodní fotka je prostě příšerná… :mrgreen:

  • Zmínit
  • Nahlásit