Můj příběh: Jak jsme bojovali se synovou alergií

Když se mi na jaře roku 2016 narodil syn Šimon, nenapadlo mě, že právě moje dítě bude mít jakékoliv zdravotní problémy. Jenže... Jeho váha byla 2,73 kg a byl drobné a lehce nedonošené dítě. Nepřibýval vůbec tabulkově a na kojení jsem ho musela budit. Vydali jsme se tedy radši k doktorce.

Chtěla jsem kojit, ale nemohla

Asi od 3. měsíce se k tomu přidalo trápení s krví ve stolici. Jako prvorodičku mě to docela vyděsilo, ale lékařka to vyhodnotila pouze jako trávicí problém: „Vaše dítě má pravděpodobně alergii na mléko, ale nebojte se, pokud budete důslední, s největší pravděpodobností z toho vyroste.“

Kojila jsem už druhý den v porodnici, malý dobře sál a mléka bylo dost. A tak jsem se kvůli Šimonově diagnóze naučila pít kafe bez mléka, přestala jíst milované sýry i ostatní mléčné výrobky. Stal se ze mě nedobrovolný hipster, který v pražských kavárnách prudil obsluhu se sójovým latte.

Doktorka navrhla, abychom po prvním roce začali pomalu mléčnou bílkovinu opět zařazovat. Kojení šlo jedna radost až do devátého měsíce, kdy se syn přesně na Štědrý den ocitl na kapačkách na dětském infekčním oddělení pražské Bulovky. Šimon odmítal veškeré jídlo včetně mateřského mléka. Bohužel jsem i přes snahu odsávat asi po týdnu ztratila mléko a už se mi nepovedlo se rozkojit.

Šíma se narodil na jaře a vůbec nás nenapadlo, že by mohl trpět alergií.Šíma se narodil na jaře a vůbec nás nenapadlo, že by mohl trpět alergií.

Alergie, nebo intolerance?

Tehdy jsem se dozvěděla, jaký je rozdíl mezi intolerancí a alergií. Když jsem poslouchala doktorku, trochu jsem se v tom ztrácela, ale není to tak těžké.

Intolerance laktózy

V případě intolerance organismu chybí enzym, který napomáhá štěpit mléčný cukr, laktózu. Tělo ji tak nedokáže trávit a vzít si z ní potřebné živiny, což má nepříjemné dopady na celý organismus a dítě nepřibývá tak dobře na váze, trápí ho nadýmání, křeče v břiše a průjmovitá stolice.

Alergie na mléko

U alergie na mléčnou bílkovinu se zase jedná o nepřiměřenou reakci imunitního systému. Určitá složka mléka (bílkovina) je organismem vyhodnocena jako škodlivý antigen a tělo se proti ní brání. V případě alergie na bílkovinu kravského mléka lékaři doporučují speciálně upravená mléka s vysoce naštěpenou bílkovinou.

Alergie

Jako mladší jsem trpěla silnou alergií na pyl a začátek jara pro mě byl doslova peklo. Postupem času se alergie zlepšovala, ale pod rozkvetlými stromy na zahradě stále vytahuji kapesník. Kvůli tomu byla mnohem větší pravděpodobnost, že Šíma bude trpět alergií, což nás s manželem popravdě nenapadlo. Alergie se může projevit v podobě atopického ekzému, astma nebo senné rýmy.

Nemůže-li být vaše miminko kojené, pak je po doporučení lékaře vhodné včasné nasazení hypoantigenního mléka (HA). Pro batolata je k dispozici třeba Nutrilon HA 3 Prosyneo.

Včasné nasazení hypoalergenního mléka může zabránit rozvoji alergie. Zdroj: Nutriklub.cz.Včasné nasazení hypoalergenního mléka může zabránit rozvoji alergie. Zdroj: Nutriklub.cz.

Nyní čekám druhé dítě a pokud by se nedařilo kojení a budu muset sáhnout po umělé výživě, poradím se s pediatrem právě o hypoantigenním mléce. Dnešní doba nás staví před problémy, které naše babičky neřešily, ale nabízí naštěstí také potřebná řešení. Šimon nedávno v karanténě oslavil své čtvrté narozeniny a krásně roste. A co je nejdůležitější – testy potvrdily, že alergii na bílkovinu kravského mléka už netrpí.

Trpíte vy nebo váš partner alergií? Přečtěte si, jak jí u dětí předcházet v článku Alergie u dětí: Jak vzniká a jak ji můžete ovlivnit?

Vytvořeno ve spolupráci s Nutriklub.cz.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Kojení je nejlepším způsobem výživy dětí. Kojenecká a batolecí mléka by měla být používána na doporučení lékaře. Způsob použití a další informace na obalech. Nutrilon 3 HA Prosyneo je potravina pro zvláštní výživu – potravina pro zvláštní lékařské účely určená k dietnímu postupu pro děti s alergií v rodinné anamnéze. Přípravek musí být používán pod dohledem lékaře.

Přečtěte si také