Krize citelně ovlivnila finanční situaci matek samoživitelek

Karanténa se finančně dotkla prakticky každého z nás. Velký dopad měla také na rodiče samoživitele. Ti museli vyřešit, kam s dětmi z důvodu uzavření škol a školek a jak vyjít v krizové situaci s penězi.

Krize citelně ovlivnila finanční situaci matek samoživitelek Řada samoživitelek a samoživitelů má nyní finanční potíže. Zdroj: Profimedia.cz.

O pomoc požádalo dvojnásobné množství samoživitelek

Podle Žanety Slámové, zakladatelky dobročinného projektu na podporu maminek samoživitelek, Fandi mámám, se na organizaci během krize obrátilo dvojnásobné množství maminek samoživitelek, než je obvyklé. „Maminky, které zůstaly s dětmi samy a dříve svou situaci po ekonomické stránce vcelku zvládaly, se nyní často potýkají s ekonomickou krizí,“ vysvětluje. Některé přišly částečně nebo úplně o práci, jiné zůstaly doma na ošetřovném a omezily různé přivýdělky a brigády. Kvůli uzavřeným školám a školkám se musely postarat o děti, zajistit obědy, vyřešit domácí výuku a mnoho dalšího.

V období koronavirové krize přibylo také neplatičů výživného. Žaneta dodává, že se řada maminek samoživitelek obrátila na jejich organizaci právě z důvodu neplacení alimentů. „Vyměřené výživné, i přesto, že jej nedostaly, se započítává do příjmů samoživitelek. Proto často nemohou získat pomoc od státu,“ upřesňuje. Dodává, že ekonomická krize se s velkou pravděpodobností odrazí v přibývání neplatičů, kteří nebudou schopní alimenty platit.

Samoživitelky často nevědí, na jaké příspěvky mají nárok

Žaneta Slámová upozorňuje, že mnoho maminek samoživitelek se potýká se špatnou informovaností ze strany státu. Neví, na jaké dávky mají nárok. „Maminky se často obávají, že přijdou o stávající dávky, když zažádají o finanční pomoc. Problém bývá také v komunikaci se sociálními pracovnicemi a úřady, které nejsou vždy ochotné maminkám pomoci,“ vysvětluje. Na základě těchto zkušenosti připravila organizace pro samoživitele rozcestník informací o možných dávkách, na které mají nárok.

Dagmar Vogtová z projektu Vaše výživné k tomu říká: „Špatnou finanční situaci mohou samoživitelé řešit prostřednictvím žádosti o poskytnutí mimořádné okamžité pomoci, dalších dávek hmotné nouze, nebo zažádat o potravinovou pomoc pro samoživitele.“ Dodává, že v případě neplacení alimentů z důvodu krize je vhodné zkusit se domluvit s druhým rodičem na dočasně nižších splátkách výživného. Pokud platbu neobdrží vůbec, měli by ji urgovat.

Finanční problémy v období krize rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Samoživitelka na UP - koronavirus

Anonymní
22.3.20 22:07
6

Jak ovlivnila karanténa vaši finanční situaci?

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...