Jak zvládnout domácí výuku s dětmi? Radí ředitelka základní školy

Rodiče s dětmi momentálně řeší domácí výuku, která není snadná. Jak děti motivovat k učení a jak jim pomoci? Na to jsme se zeptali ředitelky Královské základní školy v Praze 7, Mgr. Moniky Windsor.

Domácí výuka není snadná, pro děti i pro rodiče. Zdroj: Profimedia.cz. Domácí výuka není snadná, pro děti i pro rodiče. Zdroj: Profimedia.cz.

Moniko, jak vnímáte domácí výuku z pohledu učitelky a ředitelky základní a mateřské školy?

Nejprve bych chtěla zmínit, že učitelé by měli dětem zadávat takové úkoly, které ve větší míře zvládnou dělat samy. Samozřejmě vyjma nejmladších školáků. Myslím, že určité denní rozvržení úkolů má své opodstatnění. Dítě by mělo vědět, co je v určitý den potřeba udělat. Učitelé by také měli zvážit množství zadávaných úkolů. V posledních dnech vnímám, že někteří kantoři to pojali tak, aby dětem naložili co nejvíce. Věřím ale, že převážná většina z nich to řeší s rozumem.

Monika je také maminkou devítiletého školáka. Zdroj: Monika Windsor.Monika je také maminkou devítiletého školáka. Zdroj: Monika Windsor.

Je lepší nechat dítě, ať si dělá úkoly samo, nebo na něho dohlížet?

Na dítě bych určitě přenesla zodpovědnost za to, aby se snažilo úkol vypracovat co nejvíce samo. Rodič může být „nápomocen“ jako rádce/poradce/průvodce při čtení zadání, ovšem samotné vypracování by mělo již dítě zvládat samo. Ale nelze to samozřejmě aplikovat plošně. Jsou děti, které potřebují intenzivnější „asistenci“ během práce.

Co mám dělat, když látce jako rodič nerozumím a nechci před dítětem vypadat hloupě?

Je několik možností. Buď by měl být rodičům k dispozici učitel, a to jakoukoliv asistenční formou, nebo využít pomoci staršího sourozence a ostatních členů v rodině. V posledních dnech se doslova roztrhl pytel s on-line materiály, které mohou být velkou pomocí.

Myslím, že zatím školy nemají jednotný systém zadávání úkolů. Jak to řešíte u vás?

U nás v Královské ZŠ jsme v denním on-line kontaktu s rodiči i žáky. Využíváme e-maily a školní informační systém. Úkoly a doporučení k samostudiu posíláme dvěma kanály. Nabízíme výuku po skypu v případě, že rodiče nebo děti potřebují konzultaci a není v jejich silách zadané učivo zvládnout.

Čeho se máme při domácí výuce vyvarovat, i když nám, jak se říká, tečou nervy?

Z mého pohledu je tento čas vhodný pro to, abychom se všichni naučili něčemu novému. Už jen tím, že každá rodina musí změnit zaběhnuté stereotypy. Je to ideální příležitost strávit čas s dětmi, tvořit, vařit a dělat činnosti, na které mnohdy není v hektických dnech čas. I to je forma vzdělávání.

Doporučíte portály, kde si rodiče mohou stáhnout různé materiály k výuce?

Na internetu i sociálních sítích toho bylo zveřejněno už hodně. Pěkně zpracovaný je třeba portál Perpetuum vzdělávání bez hranic.

Jak je to vlastně s kantory. Mají volno, nebo pracují z domova na domácí přípravě pro žáky?

Naši učitelé pracují z domova. Jsem s nimi v denním kontaktu a poskytuji jim podporu a konzultace. Věřím, že učitelé k zadávání úkolů přistupují s rozumem a přemýšlejí nad jejich smysluplným obsahem.

Jak domácí výuku v době karantény vidí maminka dvou školáků?

Naše kolegyně Iva se na eMiminu stará o sociální sítě, marketing i komunikaci s uživatelkami, doma si její péči užívá prvňáček a druhák. V době karantény kvůli koronaviru se tedy musí postarat o domácí výuku hned dvou dětí. „Ze školy jsme zatím dostali pár úkolů a paní učitelky s námi komunikují e-mailem,“ popisuje. „Úkoly klukům zaberou jen pár minut, proto se snažím je zabavit tak, aby to pro ně bylo smysluplné, třeba společným čtením,“ dodává a podotýká, že se s nastalou situací musíme všichni poprat, jak nejlépe dovedeme.

Uzavření škol řešíte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Vláda zítra zavře školy

13.10.20 18:01
1941

Školy - největší nebezpečí rozšíření koronaviru?

14.3.20 11:30
820

Jak zvládáte domácí výuku?

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...