Nástrahy přírody: Jak správně vyndat klíště a ošetřit bodnutí od vosy a včely?

Letní měsíce trávené v přírodě přinášejí kromě radovánek také řadu nástrah. Mezi ně patří klíšťata a hmyz, který se brání žihadlem. Na pozoru by se měli mít hlavně rodiče malých dětí. Proč?

Nástrahy přírody: Jak správně vyndat klíště a ošetřit bodnutí od vosy a včely? Vosa může být velmi nebezpečná. Zdroj: Profimedia.cz.

Klíště nikdy nevytahujte silou

Patrně největším strašákem, který nám hrozí při pobytu v přírodě, jsou klíšťata. Sebe i své děti proto pravidelně prohlížejte. Čím dříve se totiž přisáté klíště vyndá, tím lépe. V žádném případě ho nevytahujte silou, je potřeba ho opatrně vykroutit nebo vytočit. Na vytažení klíštěte můžete použít buď klasickou pinzetu, nebo speciální háček na klíšťata, který zakoupíte v lékárně.

Vezměte pinzetu a s klíštětem začněte opatrně kývat ze strany na stranu. Mělo by uvolnit stisk a odpadnout. Pokud máte speciální háček se zářezem, stačí jím jen klíště podebrat co nejblíže pokožce a vytáhnout. Zkontrolujte, zda jste ho vyndali celé. Ránu po vytažení opět vydezinfikujte a sledujte následující týdny, zda se kolem místa, kde bylo klíště zakousnuté, nevytvořil flek.

Uživatelka s přezdívkou Blaninek se ptá v naší poradně k borelióze a encefalitidě: „Jakým způsobem je nejbezpečnější odstranění klíštěte?“

Odpovídá epidemiolog Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.:

K odstranění malé nymfy klíštěte stačí navlhčený tampon s mýdlem a kývavý pohyb. U dospělého klíštěte je vhodné použít speciální pinzetu nebo kartu na klíšťata, uchopit klíště co nejblíže k povrchu pokožky a opatrně vytáhnout kolmo nahoru. Pokud by náhodou zůstal kousek hlavičky v kůži, není nutné snažit se jí za každou cenu odstranit i za cenu hlubšího poškození pokožky. Tělo si s tím standardně poradí samo. Po odstranění klíštěte se místo jeho přisátí dezinfikuje. Točení může přispět k odtržení hlavičky a aplikace oleje na klíště zase způsobit jeho dušení a uvolnění patogenů do organizmu hostitele, tedy napadeného člověka.

Odstraněné klíště nezahazujte. Raději ho zabalte do kousku toaletního papíru a spláchněte do záchodu, nebo spalte. Můžete ho také, zabalené v igelitovém pytlíku, poslat do specializované laboratoře na rozbor infekčnosti. Případně si koupit domácí testy na boreliózu. V lékárně seženete speciální soupravu na vyndání klíštěte, která obsahuje pinzetu a roztok. Tu oceníte především na dovolené v přírodě.

Klíště zůstává největším strašákem pobytu v přírodě. Zdroj: Profimedia.cz.Klíště zůstává největším strašákem pobytu v přírodě. Zdroj: Profimedia.cz.

Jak si poradit s píchnutím od včely nebo vosy?

Zejména malé děti, které tak rády mlsají venku, jsou nejvíce ohrožené vosím a včelím bodnutím. Když už k němu dojde, je třeba hned reagovat. Zkontrolujte místo vpichu, a pokud v ráně zůstalo žihadlo (od včely), pokuste se ho opatrně vytáhnout. Ránu opláchněte čistou vodou. Postižené místo ochlaďte, nejlépe ledovým obkladem nebo pod studenou vodou. Otok zmírní také okurka, ocet a cibule. Nakonec ránu potřete například Fenistilem, který tlumí svědění.

Bodnutí včely i vosy může vyvolat alergickou reakci, proto je důležité dotyčného hlídat. Hlavně v případě, že dostal žihadlo do obličeje a krku. Na mírné otoky pomohou také antihistaminika, tedy léky na alergii. Pokud by byl otok příliš velký a přidaly se potíže s dýcháním, je nutné okamžité lékařské vyšetření. Obzvlášť nebezpečné je bodnutí do jazyka. V takovém případě na nic nečekejte a volejte sanitku.

Klíšťata a bodnutí hmyzem rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Bodnutí vosou 1,5 roční dítě

24.8.20 22:09
10

Klíště - zůstala kusadla

18.6.16 21:56
20

Měli jste letos už nepříjemnou zkušenost s klíštětem nebo včelím bodnutím?

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
14543
24.8.20 16:15

@GoldGirl Máte pravdu, dezinfekce až po vytažení. Je to tam nepřesně uvedeno, opravila jsem. :kytka: :mavam:
Martina

  • Zmínit
  • Nahlásit
3438
24.8.20 14:18

@GoldGirl Já tedy pochopila tu dezinfekci použít až po odstranění klíštěte :nevim:
Jinak mě vykývat nebo vytočit klíště prostě nejde. To se dřív vytočím já :lol: Pošmrdlám olejem a hned se pustí ;)

  • Zmínit
  • Nahlásit
384
24.8.20 11:02

Me by zajimalo kdo psal takovou kravinu o vyndani klistete. Nejlepsi je kliste nastrikat napriklad zmrazujicim sprejem protoze kdyz na nej nastrikate dezinfekci, zacne zvracet a to je nebezpecne pro prenos nemoci.

  • Zmínit
  • Nahlásit