SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?

Prořezávání prvních zoubků je v každé rodině náročným obdobím probdělých nocí plných pláče. Jak miminku pomoci od bolesti? Kdy je nejvhodnější začít se zubní hygienou? A jaké volit vhodné pomůcky pro péči o první zoubky?

SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit? Čištění zoubků by pro děti měla být zábava. Zdroj: Facebook MAM Baby.

Jak zvládnout prořezávání prvních zoubků?

Růst zoubků je nepříjemný, čeká však každé miminko. Základy mléčných zoubků jsou u dětí založeny již v těhotenství. U většiny dětí se začínají prořezávat mezi 4. a 7. měsícem života. Zoubkům kojenců se říká dočasné nebo taky dětské. Po jisté době tyto předčasné zoubky vypadnou, aby uvolnily prostor zubům trvalým, tzv. permanentnímu chrupu. (zdroj: Encyklopedie eMimino)

Prořezávání prvních zoubků bolí, a tak děti často pláčou, nechtějí jíst, špatně se jim spí a jsou nevrlé. Od bolesti můžete ulevit konejšením a jemnou masáží dásní. Účinné jsou také různé kousací hračky a kroužky, které lze nachladit v lednici. Při velkých obtížích sáhněte po homeopaticích, nebo v lékárně dostupných léčivých balzámech na dásně a Bachových kapkách – univerzálních uklidňujících Rescue Remedy. Ulevit může i kapesník nebo plenka namočená ve studené vodě a přikládaná k tváři. Osvědčenou radou babiček je pak odvar ze šalvěje, podávaný jako čaj, nebo tinktura.

A co dělat, když miminko nechce jíst? Maminkám radí zkušenější maminky v diskusích na eMiminu toto:

Možná bych zkusila bílý jogurt, je to studené, tak by to zoubky mohlo zchladit a udělat líp.
Jen studený meloun, rohlík a banán.
Dávám mu příkrmy ve flašce. Masozeleninový naředím koj. vodou a udělám mu z toho polívku do flašky a ovoce přidám do UM jako koktejl a večer do řídké kaše. Z flašky baští hezky.

Přečtěte si více o tom, jak pečovat o první zoubky »

Jak vést děti k čistění zoubků?

Když už se zoubky dostanou na povrch, je třeba se o ně začít starat. Takzvané „mléčňáky“ jsou totiž základem budoucích dospělých zubů. Když se rodiče pečlivě starají o chrup dítěte od nejútlejšího věku, předejdou tím pak budoucím zánětům, kazům a žloutnutí. Začít můžete už při klubání prvního zoubku s masážním kartáčkem nebo prstovou žínkou. Když už jsou zoubky venku, chopte se kartáčku. Nejlepší je ze začátku používat kartáček s delším držadlem, kterého se může držet dítě i rodič, který ho pak naviguje v pohybu.

Čištění zubů nejmenších však může být někdy poměrně náročný boj: děti se vrtí, pláčou, kartáček zkrátka odmítají. Jak udělat z pravidelné ústní hygieny zábavu? Rozhodně se neuchylujte k praktikám, které dítěti spíše uškodí. Zapovězeno je třeba medem pomazané kusadlo, pitíčko na dobrou noc a podobně.

Pomoct by naopak mohla nová aplikace MAM Brushy Time!. Jedná se o skvělý nástroj pro rodiče a děti od jednoho roku, jak se naučit správným návykům ústní hygieny. V aplikaci naleznete pohádku o medvídku Brushym a interaktivní hru, ve které děti pomohou Brushymu vyčistit zuby. Hra také obsahuje šikovný časovač, takže vždy budete vědět jak dlouho čistit zuby.

Koncept MAM: Spokojené děti a spokojení rodiče

Training Brush a Baby's Brush pro péči o dětská ústa. Zdroj: MAM.Training Brush a Baby's Brush pro péči o dětská ústa. Zdroj: MAM.

MAM je přední designová značka v oblasti výrobků pro děti, která vždy kombinuje styl, technologické inovace a lékařské know-how. Lékařští experti, zubaři, vývojoví psychologové, technici a designéři se spojili, aby vyvinuli MAM výrobky.

Tito odborníci se shodují: ihned od začátku by měla být mléčným zubům věnována spousta péče. A to nejen kvůli jejich funkci jako takové, ale i kvůli roli, kterou hrají v budoucnosti. Ovlivňují totiž obličejové výrazy i řeč. Ředitel MAMu Peter Röhrig k tomu dodává: „Efektivní úleva od bolesti z růstu zoubků děti uklidňuje a ony si tak mohou užít učení péče o zoubky od prvního dne.”

I před tím, než jsou zoubky vůbec vidět, MAM pomáhá miminku zvyknout si na každodenní rituál péče o pusinku. Výrobky MAM pro péči o ústa jsou přizpůsobeny pro každou fázi růstu zoubků od prvního dne. A díky designu MAM to je kombinace zábavy a učení.

  • MAM Žínka Oral Care Rabbit čistí ústa miminka ještě před tím, než se objeví první zoubky a snadno odstraňuje plak a bakterie. Stačí na ukazováček navléknout jedno z oušek!
  • MAM Massaging Brush masíruje citlivé dásně a čistí první zoubky díky svým inovativním měkkým štětinkám.
  • MAM Training Brush má extra dlouhé držadlo, aby ho mohl držet rodič společně s dítětem. Rodič tak snadno může korigovat pohyb kartáčku v ústech.
  • MAM Baby’s Brush je perfektní pro imitování dospělých. Nezávislému čištění se tak dítě učí již od začátku.

První zoubky a péči o ně diskutujte dále na eMiminu:

Článek vznikl ve spolupráci s MAM.

Autor:

Klárka se už řadu let věnuje dětem, a to v rámci neziskového sektoru i dětského oddílu. Na eMiminu a Arome působí jako redaktorka. více

Témata článku

Přečtěte si také

Jak se vypořádat s poporodním bříškem a prsy

  • 18.09.19
  • komerční sdělení
Jak se vypořádat s poporodním bříškem a prsy

Ráda byste po porodu vypadala jako před ním? Těhotenství a porody dokáží s ženským tělem pořádně zacvičit. Přestože se tělo postupně navrací do své původní podoby, někdy se to nepovede na 100 %....

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
23.11.20 10:55

Veronika

Tak čištění zoubků je pro nás noční můra malá je autista a je jí skoro 2,5roku a tak máme problémy se vším možným ale uvítali bychom takový kartáček na testování třeba by to malé pomohlo odbourat ten strach, stres, a hrůzu z toho. dekuji

  • Zmínit
  • Nahlásit