„Alou do postele!“ 6 extra tipů, jak naučit děti spát

Děti pro svůj vývoj potřebují pravidelný a dlouhý spánek. Kromě samotného spánku, ale může být někdy složité je vůbec dostat do postele. Máme pro vás pár chytrých vychytávek, jak usínání ulehčit dětem i rodičům.

Postel se stane parťákem. Zdroj: Canva Postel se stane parťákem. Zdroj: Canva

1. Den plný aktivit

Abyste si usnadnili práci s uspáváním, je dobré děti předem unavit. Ideální je vzít je na delší procházku, zasportovat si nebo si s dítětem odpoledne před spaním hrát. Nejlepší je totiž právě fyzická aktivita, díky které se zbaví přebytečné energie, a minimum času stráveného na počítači nebo telefonu.

2. Držte se rutiny

Když bude dítě pravidelně vstávat a usínat každý den ve stejnou hodinu, brzo si jeho tělo přirozeně zvykne na rytmus spaní. Až tak, že po nějaké době bude chodit do postele ve správnou hodinu úplně samo. Pokuste se rituály dodržovat i o víkendu, stanovte si podle toho, jak vám to vyhovuje, přesný čas, kdy se půjde spát a tomu přizpůsobte veškeré denní aktivity.

Rituály a pravidla usnadní práci. Zdroj: Canva.Rituály a pravidla usnadní práci. Zdroj: Canva.

3. Postel na míru

Po dni stráveném hraním a běháním se jde do postele. Aby se do ní těšily o to víc, povlečte ji do motivů jejich oblíbených postaviček. Holčičky určitě ocení povlečení s Elsou z Ledového království nebo s prasátkem Pepou a jednorožci. Kluci zas skočí po astronautovi nebo oblíbených superhrdinech. Nechte děti, aby si vybraly svůj motiv povlečení samy, aby měly ke spánku a uspávání kladný postoj.

4. Čaj na sladké sny

Uspávací zápasení si můžete usnadnit také uklidňujícím nápojem, v tomto případě čajem. Zcela se vyhněte cukru v jakékoliv formě a připravte svému drobečkovi teplý ovocný nebo heřmánkový čaj. Teplá tekutina děti uklidní a ukolíbá. Kromě heřmánku dětem zachutná také levandulový či meduňkový čaj.

5. Pohádka před spaním

Číst dětem před spaním je velmi důležité. Nejen, že tak s rodiči utužují vztahy, ale čtení také pomáhá s rozvojem představivosti a zvídavosti dětí. Nechte svoji ratolest, aby si vybrala pohádku, kterou chce slyšet. Pravidelné ponoření se do příběhu dítě během chvilky ukolébá ke spánku zachumlané do své oblíbené peřinky.

Čtení před spaním dítě pošle rychle dítě do říše snů. Zdroj: CanvaČtení před spaním dítě pošle rychle dítě do říše snů. Zdroj: Canva

6. Citlivě, ale neústupně

Znají to všichni rodiče. Děti to prostě občas zkouší – pláčou, křičí, utíkají… Chtějí dělat všechno, jen ne spát. Mějte s nimi trpělivost a cit, ale nenechte je si vymýšlet. Pokud se řeklo, že se jde do postele, tak přes to vlak nejede. Ukažte ale dětem schopnost kompromisu. Můžete jim dát na výběr, jestli chtějí zpívat, číst si, říkat si říkanky, jestli jim pomůže malé světýlko nebo vaše krátká přítomnost. Díky tomu se uklidní a uspávání bude snazší jak pro maminku, tak pro dítě.

Máte další tipy na to, jak uspat děti? Podělte se s námi v komentářích pod článkem.

Článek vznikl ve spolupráci s Rodinným balením.

Autor:

My píšeme, vy čtete. Pokud chcete zapřáhnout naše klávesnice, posílejte své tipy na info@emimino.cz. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...