Kyberšikana: Ochraňte před ní svoje děti

Výchova dětí

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

* Největším zdrojem kyberšikany jsou sociální sítě. Zdroj: Daisy Daisy / Shutterstock, Inc.

Kyberšikana se týká i dětí

Pod pojmem kyberšikana si můžeme představit různé formy psychického násilí, které se odehrává ve virtuálním světě a využívá všechny jeho nástroje. Odehrává se nejen v prostředí internetu, ale i prostřednictvím mobilů. Je třeba počítat s tím, že jakmile dítěti dáme mobil, měli bychom s ním probrat i to, že může dostávat například ošklivé zprávy a fotky a co v takovém případě dělat.

Mezi největší rizika patří obtěžování, například ze strany pedofilních jedinců skrývajících se za cizím profilem, a sdílení intimních materiálů. Jedná se o fenomén zvaný sexting,“ vysvětluje Tomáš Čech, docent na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Podle něho je klíčová především prevence. Aby děti znaly rizika online nástrah a nebály se svěřit dospělým.

Jak mohou rodiče dětem pomoci?

Zabránit kyberšikaně je mnohdy velmi složité, proto by měli být rodiče ve střehu a udělat maximum, aby své dítě ochránili. „Důležité je nastavit jasná pravidla užívání internetu a mít přehled o tom, jaké weby dítě sleduje a jaký obsah na sociální sítě umísťuje. Doporučuji zvážit také vhodnost užívání sociálních sítí dítěte s ohledem na věk a hovořit s ním o možných rizicích,“ pokračuje Tomáš Čech.

Podle něho je základem komunikace a vzájemná důvěra. Dítě musí vědět, že při jakémkoliv problému nemusí mít strach se svěřit. „Pomoci může také spolupráce se školou, zejména s učiteli a spolužáky. Díky tomu může být snazší včasné podchycení kyberšikany a následné řešení,“ dodává Tomáš Čech.

Kyberšikanu rozebíráte také v diskuzích eMimina

Kyberšikana se může týkat každého. Zdroj: wavebreakmedia / Shutterstock, Inc.Kyberšikana se může týkat každého. Zdroj: wavebreakmedia / Shutterstock, Inc.

Může se to stát i vašemu dítěti

Za svou pedagogickou praxi se Tomáš Čech setkal s mnoha případy kyberšikany. Jednou z obětí se stala čtrnáctiletá Klára, která se nepohodla s rodiči a svěřila se na sociální síti, že by nejraději utekla z domu. Na její status reagovala řada lidí a mezi nimi i údajně devatenáctiletý Roman, který jí nabídl pomoc včetně možnosti přespání. Dohodli se na setkání. Zprávu však díky informaci od kamarádky Kláry rodiče včas podchytili. Na domluvený sraz šli rodiče s policií a místo devatenáctiletého mladíka byl na místě podstatně starší muž, který využil těžké chvíle v životě dospívající dívky, a reálně hrozilo, že ji zneužije.

Signály, které bychom neměli podceňovat


Psycholožka Martina Viewegová poukazuje na to, že je velmi důležité všímat si změn v chování dětí, které by mohly včas odhalit, že něco není v pořádku. Jedná se především o tyto aspekty:

 • Vyhledávání samoty
 • Vyhledávání společnosti dospělých
 • Smutek, deprese, fyzická skleslost a podrážděnost
 • Nejisté chování
 • Emoční labilita
 • Narušené sebevědomí, sebevnímání, důvěra v okolí
 • Zhoršení spánku
 • Zhoršení školního prospěchu
 • Chození za školu
 • Vyhýbání se počítači a mobilu, nebo naopak jeho extrémní úzkostné sledování
 • V krajním případě sebepoškozování až sebevražda

Máte nějaké zkušenosti s kyberšikanou?

Váš příspěvek
M_Vladim
Echt Kelišová 8842 příspěvků 23.04.19 09:41

Upřímně, už mi ta pedofilie leze krkem. Rozhodně takové nebezpečí existuje. Ovšem daleko víc šikany je mezi dětmi samotnými. Tam právě je potřeba pochopení a rada.
Pedagog by to měl vědět.

Russet
Neúnavná pisatelka 15912 příspěvků 20.04.19 09:13

@Lady Crow
Tak je na bratrovi, kdy a na jak dlouho jí notebook dá. Syn ho skoro v 5 letech ještě neměl v tlapkách, ale s mobilem si poradí. Řekla bych, že je dobře, že děti s technikou zacházet umí. Lepší než kolegyně lehce po padesátce, co se bojí i toho počítače :zed:
Když se dítěti ukazují i jiné věci než mobily a notebooky, tak tak chvilka se svítící obrazovkou nezaškodí.

Lady Crow
Stálice 75 příspěvků 1 inzerát 20.04.19 08:45

Je to děsivé. Bratrova malá dcerka si už v 2,5 letech dokáže pustit sama notebook a jít se dívat na youtube. Ty reklamy, co tam občas skáčou…Naštěstí vždy jde jen po „svých“ dětských písničkách a zatím nekliká na to, co nezná.
U každé obrazovky automaticky předpokládá, že je dotyková. Takže třeba přijde k televizi a snaží se „scrollovat“ jako třeba na telefonu :D My se tím sice bavíme, ale zároveň mě to nutí přemýšlet nad tím, jak moc a jak rychle se svět mění. Děsivé

Tichošlápek
Extra třída :D 14329 příspěvků 19.04.19 07:23

Mne přijde v pořádku, ze děti znají a používají moderní technologie. Budou součástí jejich života ve vysoké míře. Jen je potřeba naučit je se ve virtuálním světě pohybovat. A samozřejmě se chránit před útoky na soukromí apod. Snad to zvládnu a kluky v tomhle dostatečně připravím

pocker
Zasloužilá kecalka 684 příspěvků 18.04.19 23:19

Zlatý naše časy, žádný internet, žádné mobily..lítaly jsme venku a bylo nám dobře.
Kde ten svět dneska spěje :nevim:

Russet
Neúnavná pisatelka 15912 příspěvků 18.04.19 17:15

Je třeba dětem odmala vštěpovat jisté věci a holkám zvlášť říkat, že fotit se pro někoho a zasílat svoje fotly, je špatně. Pořád dokola. A modlit se.

mayecka
Ukecaná baba ;) 1391 příspěvků 18.04.19 08:42

No jo když i malý caparti dneska mají fb, instagram a já nevím jaké jiné hlouposti :roll:

Vložit nový komentář