Jsou těhotné a kvůli koronaviru bez peněz. Na koho se mohou tyto ženy obrátit?

Koronavirová pandemie zasáhla do života každého z nás. Do finanční tísně se dostaly také ženy, které v období karantény nečekaně otěhotněly. Na koho se mohou obrátit a na co mají nárok?

Jsou těhotné a kvůli koronaviru bez peněz. Na koho se mohou tyto ženy obrátit? Koronavirus mnohým způsobil finanční potíže. Zdroj: Profimedia.cz.

Páry mnohdy netuší, na jakou finanční pomoc mají nárok

Ženy, které se v těhotenství dostanou do finanční tísně, mohou požádat o pomoc stát. Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc státu (MOP) lze čerpat až do výše 57 900 Kč. Tato finanční injekce jim pomůže překlenout období, než začnou čerpat sociální dávky, mateřskou nebo si najdou práci. Bohužel tento způsob získání podpory bývá mnohdy zdlouhavý, navíc ne každému se podaří na MOP dosáhnout.

Na mimořádnou situaci zareagovalo Hnutí Pro život ČR v rámci projektu Nesoudíme. Pomáháme finanční pomocí do výše 50 tisíc korun. Tuto částku může získat každá žena, která se ocitla ve složité životní situaci. Podle MUDr. Vladimíra Dvořáka, předsedy České gynekologické a porodnické společnosti, je tato sociální pomoc pro těhotné potřebná. Díky tomu si mohou miminko nechat a nejsou nuceny podstupovat interrupci, které by mohly později litovat.

Tato finanční pomoc je nevratná. Příjemkyně podepíše smlouvu o daru, ve které na sebe bere morální závazek podobné pomoci ženám, které nečekaně otěhotněly. K této smlouvě doloží jen potvrzené těhotenství.

Budoucím maminkám pomáhá také Linka pomoci pro těhotné

V rámci projektu funguje bezplatná Linka pomoci pro těhotné ženy. Od dubna se na ni mohly obrátit ohledně konzultací i žádosti o poskytnutí mimořádné finanční pomoci. V průběhu dubna a května se na Linku dovolalo 196 žen, což je trojnásobně více než před nástupem koronaviru.

Mezi volajícími jsou převážně mladé dívky nebo páry ze střední třídy. Často se jedná o situaci, kdy žena otěhotní, partner přijde o práci a pár nemá finance na splácení hypotéky. Než se zorientují v tom, na jaké sociální dávky mají nárok, zadluží se a jejich finanční krize se ještě prohloubí. O pomoc žádají také ženy, které otěhotněly, dítě si chtějí nechat, ale partner nebo rodina je nutí k potratu.

Do finanční tísně se dostala také Bára. „Přítel dítě nechtěl, a když jsem mu řekla, že jsem těhotná, opustil mě. Mamka v té době kvůli koronaviru přišla o práci a mně snížili plat. Neměly jsme ani na zaplacení nájemného a já přemýšlela, jestli se vůbec budu moct o dítě postarat,“ popisuje. Díky finanční pomoci Bára zvládla překlenout náročné období, její maminka si našla novou práci, a budoucí maminka se tak může v klidu těšit na miminko.

Finance a koronavirus rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Rané těhotenství, koronavirus a nemocenská.

15.2.21 22:54
61

Přítel a peníze na nájem

1.6.20 22:52
185

Znáte někoho, kdo se dostal kvůli koronaviru do finančních potíží?

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
16406
7.7.20 22:04

Jak někdo nečekaně otehotni? Se jako nechrání? Tak to je snad jejich problém ne? Když se nechranim, tak mam nasetreno

 • Zmínit
 • Nahlásit
31144
6.7.20 17:21

@Bubla Bůčková Školkovné si můžeš odečíst z daní. Podklad dá sama školka. Já teda nechápu, jak někdo může nečekaně otěhotnět. Copak děti nosí čáp? Tak holt když sexuju a dostatečně se nechráním, měla bych mít ve štrozoku našetřeno na případ, že se oplodnitel zdejchne a jediné místo, kam se můžu uchýlit, je ma nezaměstnaná matka.

 • Zmínit
 • Nahlásit
18429
6.7.20 12:05

@Walburga tak já odcházela na mateřskou 1.10. a tak ten další rok jsem byla doma s dítětem a bez práce a manžel si to do daní prostě dát nemohl, že jsme to překročili. No tak si to nechte. I tak bych uvítala článek o pravidlech odpočtu na dítě, jestli je výhodnější varianta měsíční nebo roční, pak je něco na školku…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1226
6.7.20 11:55

@Bubla Bůčková Ahoj Bublo. Pokud jsi měla v jednom roce mateřskou do 68k odečet na vyzivovanou manželku by jste dostat měli. Rodicak se vůbec nepočítá, je jedno jak je vysoký a odečet je vždy.
https://www.podnikatel.cz/…lku-manzela/

 • Zmínit
 • Nahlásit
18429
5.7.20 19:07

Jo prosím vás ještě, neměli byste tam někde návod, jak uplatnit alespoň nárok na odečet manželky na rodičovské pro pracujícího muže? Přišli jsme o nárok, protože jsem ještě chvíli měla mateřskou a vybírala jsem v návaznosti na ni dovolenou. Ale nikam do práce nechodím, ani na brigádu, tak fakt nic? :,(

 • Zmínit
 • Nahlásit
18429
5.7.20 11:57

Jo a ten příběh na konci je co prosím Vás? :lol: tak budu teda brát, že maminka přišla o práci k 1.4.(omezení přišla 7.3.) a přišla ji tedy výplata 5.4. pak odstupné 5.5. a 5.6. Mladá si nejlépe ještě střihla nemocenskou za 80 procent (za kalendářní dny, ne za pracovní),tak jako chápu, že těch 60 tisíc určitě bodlo! Co tam pro ni ještě máte? Porodné jistě, nějakou výbavičku od organizace, nárok na um zdarma, potravinovou banku, jesle zdarma, delší ocr, nějaký ty pridavečky nebo byteček městský rovnou?

 • Zmínit
 • Nahlásit
18429
5.7.20 11:48

Ano to opravdu netušíme, že sem mohla poslat někam kus cancu a kopii průkazky a už bych si doma šustila s 50 tisíci. No nic, chvíli jsem přemýšlela, že donesu boty, co syn párkrát obul do kontejneru na oblečení a víte co… :P ano, závidím a bez mučení!

 • Zmínit
 • Nahlásit